Zivis un citas jūras veltes ir produkti, ar kuru palīdzību varam ne tikai daudzveidot savu ēdienkarti, bet arī sniegt nenovērtējamu, pozitīvu ieguvumu mūsu veselībai. Iespējams, ka zivis satur barības vielas, kas nav pielīdzināmas nevienam citam pārtikas produktam.

Regulārs zivju patēriņš uzturā ir risinājums infarkta, insulta, garīgo spēju pasliktināšanās vecuma dēļ un prostatas vēža riska mazināšanā.

Zivis ir lielisks augstas kvalitātes olbaltumvielu un antioksidantu avots. Zivs olbaltumvielu bioloģiskā vērtība ir 80, tās satur nelielu daudzumu holesterīna un piesātināto tauku. Pie tam, zivis ir īpaši bagātinātas ar Omega 3 taukskābēm, kas ir ļoti labvēlīgas sirds veselībai. Kā nelielu ogļhidrātu daudzumu saturošs ēdiens, zivis nav lielas enerģijas ieguves avots.

Zivis satur daudz kalcija, īpaši mazās zivtiņas, kas tiek ēstas kopā ar kauliem, t.i. asakām. Konservētas zivis ir kalcija bagātas, un apstrādes procesu rezultātā tās ir viegli ēdamas. Jūras zivis ir lielisks joda avots, un lai gan tās satur nelielu daudzumu nātrija, tās satur diezgan daudz kālija. Zivs aknu eļļa ir lielisks taukos šķīstošu vitamīnu avots. Rohu (indiešu zivs) satur vitamīnu C. Tās ir arīdzan labs vitamīna D un niacīna avots, raksta medindia.org.

Sirds veselība

Pateicoties Omega 3 taukskābju saturam, zivis ir ļoti labvēlīgas sirds veselībai-tās uztur sirds veselību un palīdz novērst sirds saslimšanas. Zivis arīdzan palīdz samazināt asinsspiedienu, tās palīdz samazināt trombu veidošanos, novērš iekaisumu rašanos, saglabā asinsvadu sieniņu elastību un veicina „labā” holesterīna veidošanos.

Kaulu veselība

Zivju lietošana uzturā atvieglo locītavu sāpes un artrītu. Tie cilvēki, kuri patērē zivis 2-3 reizes nedēļā, mazāk saskaras ar neciešamām sāpēm un ciešanām, ko rada artrīts.

Smadzeņu veselība

Ir atklāts, ka zivis satur vielas, kas ir īpaši noderīgas embrionālā un jaundzimušo smadzeņu veselības veicināšanā, un tieši šī iemesla dēļ zivju lietošana uzturā tiek stingri rekomendēta grūtniecēm un maziem bērniem.

Vēža iznīcinātājs

Zinātniskie pētījumi ir atklājuši, ka Omega 3 taukskābes nomāc krūts audzēja attīstību laboratorijas dzīvniekiem. Turpmākie pētījumi atbalstīja šo hipotēzi un ir pierādījuši, ka zivis esošās vielas patiešām palīdz novērst vēža rašanos. Vēžveidīgie, tādi kā krabji, jūras vēži (omāri) un gliemenes, satur selēnu, kuram arīdzan ir vēzi uzveicošas īpašības, raksta saga.co.uk.

Acu veselība

Pētījumi atklāj, ka maziem bērniem, kuri tikuši baroti ar krūti un viņu mātes ir regulāri lietojušas uzturā zivis, ir labāka redze. Tas ir arīdzan saistīts ar Omega 3 taukskābēm.

Garīgā veselība

Omega 3 taukskābes ir nozīmīgas vecuma izraisītas Demences un Alcheimera slimības novēršanā, un tās arīdzan palīdz vieglāk pārciest depresiju. Pētījumi apliecina, ka cilvēkiem, kuri slimo ar diabētu, zivju regulāra patēriņa rezultātā noregulējās cukura līmeni asinīs.

Bērna dzimšana

Sievietēm, kuras regulāri lietoja uzturā zivis, bija mazāka priekšlaicīgu dzemdību iespēja. Pilnībā iznēsātiem bērniem ir labāk attīstīta smadzeņu funkcionēšana, vēsta medindia.org.

Neskatoties uz regulāra zivju patēriņa daudzajiem ieguvumiem, visām lietām ir savi plusi un mīnusi. Jāatzīst, ka attiecībā uz pētījumiem par zivīm, tiek plaši diskutēts par pārmērīgu zivju patēriņu, jo tas var veicināt pārlieku liela dzīvsudraba daudzuma uzkrāšanos organismā, kuram savukārt ir ļoti nevēlamas veselības sekas-tas iespaido nervu sistēmu, var radīt mācīšanās grūtības bērniem, jaundzimušā nelielu svaru un fiziskām aizturēm, kas ir īpaši bīstami grūtniecēm.

Lai izvairītos no nevēlamām iespējamām sekām, ievērojiet mērenību un neēdiet tādas zivis kā haizivis, zobenzivis, karalisko skumbriju, rajas zivs un dienvidu zilais tuncis, jo tās satur lielu daudzumu dzīvsudraba.

Priekšroku dodiet zivīm, kuras satur visas vērtīgās vielas, bet satur nelielu daudzumu dzīvsudraba, un tās ir: garneles, konservēts gaišais tuncis, lasis, pollaks un sams. Tādas treknas zivis kā sardīnes, lasis un skumbrija, satur vislielāko daudzumu Omega 3 taukskābes.

Ja pati/s vai kāds no Jūsu ģimenes locekļiem labprāt makšķerē zivis pats, dariet to tīros un nepiesārņotos atklātajos ūdeņos. Ja neesat zivju cienītājs un Jums tās absolūti negaršo, iespējams, šo vērtīgo ieguvumu varat kompensēt ar zivju eļļas kapsulām.