Par izsargāšanos no grūtniecības ir atbildīgas gan sievietes, gan vīrieši, jo attiecībās iesaistās abi dzimumi. Ja vien neesat nolēmuši kļūt par vecākiem, par kontracepcijas metodēm ir jādomā laikus. Lai atrastu tieši sev piemērotāko, nepieciešama ārsta konsultācija, kurš var izstāstīt par visiem tās veidiem un piedāvātajām iespējām.
Nepastāv viena „labākā” metode, katrai ir savi plusi un mīnusi, tomēr ir metodes, kuras pasargā no nevēlamas grūtniecības labāk kā citas. Zinātnieki nemitīgi meklē jaunas kontracepcijas iespējas un pilnveido jau esošās. Lai izvēlētos sev piemērotāko kontracepcijas metodi, jāizvērtē:
- Kopējais veselības stāvoklis,
- Cik bieži Jums ir sekss,
- Partneru skaits,
- Vai vēlaties radīt bērnu,
- Cik efektīva ir metode grūtniecības novēršanā,
- Iespējamie blakusefekti,
- Komforts lietojot konkrēto kontracepcijas metodi.
Neviena grūtniecības metode nav pilnīgi droša, jo mēdz gadīties dažādas nejaušības un avārijas situācijas. Vienīgais veids, kad pilnīgi droši var zināt, ka nav jāuztraucas par grūtniecību, ir atturēšanās no seksa vispār.
Kontracepcijas metodes, ko var lietot sieviete, ir ļoti daudz, savukārt vīriešiem vienīgais pielietotās metodes veids ir prezervatīvs. Sievietes var izmēģināt vienu metodi, un, ja tā nešķiet piemērota, lietot citu.
Vienmēr jāpatur prātā fakts, ka lielākā daļa kontracepcijas metožu nepasargā no HIV un citām seksuāli transmisīvajām slimībām, tādām kā gonoreja, hlamīdijas, herpes, u.c. Vienīgais veids, kā sevi no tā pasargāt, ir lietot prezervatīvu (vīriešu). Sieviešu prezervatīvs no saslimšanas ar seksuāli transmisīvajām slimībām pasargā tikai daļēji- var paveikties un var nepaveikties, tāpēc labāk neriskēt, ja neesat drošs par partnera seksuālās veselības stāvokli.
Lai pielietotā kontracepcijas metode būtu maksimāli efektīva, jābūt informētam par to, kā pareizi šo metodi lietot. Pareizi lietot kontracepcijas metodes ir jāiemācās un tam ir vajadzīgs laiks un prakse. Piemēram, kāds var arī nezināt, ka vīriešu prezervatīvs ir uzvelkams tikai uz vienu „pusi” un ka jāatstāj „rezervuārs” jeb vieta prezervatīva augšgalā spermatozoīdiem un fluīdiem, kas izdalās vīrieša ejakulācijas brīdī. Lai noskaidrotu visus neskaidros jautājumus, nav jākaunas par to pajautāt savam ārstam, jo nodarboties ar seksu gan nez kāpēc neviens nekaunas. Jo vairāk Jūs zināsiet par kontracepcijas metožu pareizu izmantošanu, jo drošāk varat kontrolēt- vai vēlaties un kad vēlaties kļūt par vecākiem.
Iespējamie kontracepcijas veidi:
- Ilgstoša atturēšanās
Tas nozīmē, ka Jums vispār nav seksuālu dzimumsakaru. Šis ir vienīgais veids, kā 100% pasargāt sevi no nevēlamas grūtniecības, HIV un citām seksuāli transmisīvajām slimībām.
- Periodiska atturēšanās
Sievietei, kurai ir regulārs menstruālais cikls, mēnesī ir aptuveni 7 vai vairāk dienas, kad olšūna ir gatava apaugļoties un ir iespējama grūtniecība. Periodiska atturēšanās nozīmē to, ka šajās dienās gluži vienkārši nenodarbojaties ar seksu. Apaugļošanās lielākā iespējamība ir aptuveni 5 dienas pirms ovulācijas, ovulācijas dienā, un vienu vai vairākas pēc ovulācijas. Citi šajās dienās izmanto „barjeras” metodes, jeb vienkāršiem vārdiem sakot- neļaujot spermatozoīdiem iekļūt vagīnā un apaugļoties. Barjeras metode ietver prezervatīvus, uzmavas, dzemdes kaklā ievietojamās tabletes (izmantojot kopā ar spermicīdiem, kas nogalina spermatozoīdus). Šo metožu efektivitāte ir 75-99%.
Vienmēr jāpatur prātā tas, ka, lai pielietotu šādu metodi, ir jāizpēta savs individuālais menstruālais cikls. Lai to izpētītu, jāpieraksta kalendārā menstruāciju datumi, ilgums un intensitāte, kā arī jāapzinās, kāda šajās dienās ir pašsajūta (kramji vēdera lejadaļā, jūtīgas krūtis, u.tml.). Var arī īpaši novērot izdalījumus no maksts, kā arī izmērīt ķermeņa temperatūru menstruāciju laikā. Izpētot iepriekš minēto, ir iespējams noteikt „nedrošās” dienas, bet par to vairāk vajadzētu konsultēties ar ginekologu.
- Vīriešu prezervatīvs
Prezervatīvs tiek saukts arī par barjeras metodi, kas aizsargā spermatozoīdus no iekļūšanas pie olšūnas. Tikai lateksa poliuretāns dažiem cilvēkiem izraisa alerģiskas reakcijas un tādēļ vairumā gadījumu tiek lietots, lai pasargātos tieši no HIV un citām seksuāli transmisīvajām metodēm. „Dabiskie” jeb „jērādas” prezervatīvi, kas ražoti no dzīvnieku produktiem, arī ir pieejami, bet tos neiesaka gadījumos, kad vēlaties aizsargāt sevi no STS, tā skaitā HIV un herpēm. Vīriešu prezervatīva efektivitāte grūtniecības novēršanā ir 85- 98%. Prezervatīvi ir lietojami tikai vienu reizi, un tos var nopirkt gan aptiekās, gan kioskos, gan benzīntankos, gan pārtikas veikalos, u.c., pretēji citām kontracepcijas metodēm. Prezervatīvi var būt ar lubrikantu (lai dzimumaktu padarītu komfortablāku un patīkamāku) un bez lubrikanta (kas var arī tikt izmantots orālajam seksam). Vaginālajam un anālajam seksam ieteicams izvēlēties prezervatīvus ar lubrikantu, turklāt anālajam seksam drošības dēļ vajadzētu izvēlēties speciālus prezervatīvus, kuri ir izturīgāki un tik viegli nevar saplīst. Papildus izmantojot dažādas želejas un uz eļļas bāzes veidotus lubrikantus, tādus kā masāžas eļļas, bērnu eļļas, losjoni un dažādas citas želejas, samazinās prezervatīva efektivitāte, paaugstinot risku to saplēst. Lateksa un poliuretāna prezervatīvi ir vienīgā metode, kas var aizsargāt no HIV un citām seksuāli transmisīvajām slimībām.
- Orālā kontracepcija
Satur hormonu estrogēnu un ir pieejams dažādās hormonu sastāva devās. Orālās kontracepcijas lietošana var palielināt risku saslimt ar sirds- asinsvadu slimībām, tai skaitā augsts asinsspiediens, asins sarecēšana, artēriju nosprostošanās, miokarda infarkta un insulta risks palielinās gados vecākām sievietēm, dziļo vēnu trombožu risks palielinās operācijas vai kāju imobilizācijas laikā( ja gaidāma operācija, jābrīdina ārsts par hormonālās kontracepcijas lietošanu). Sirds-asinsavadu slimību risks palielinās sievietēm smēķētājām. Sievietēm, kuras lieto hormonālo kontracepciju ilgstoši, palielinās krūts, dzemdes kakla, aknu audzēji.
Tabletes aizsargā olnīcas no iespējas apaugļošanās. Vairumā gadījumu tablešu lietošana ir sekojoša- tās tiek lietotas katru dienu vienā laikā 21 vienu dienu ilgi, pēc kurām seko 7 dienu pārtraukums, kura laikā ir menstruācijas, un tad 8. dienā šis kurss ir jāatsāk. Šo 7 dienu laikā aizsardzība pret grūtniecības iestāšanos saglabājas, un pat, ja menstruācijas nav beigušās, jebkurā gadījumā 8.dienā jāatsāk tablešu lietošana. Orālā kontracepcija neaizsargā no HIV un citām seksuāli transmisīvajām slimībām. Tās efektivitāte aizsardzībā no nevēlamas grūtniecības iestāšanās riska ir 95- 99,9%.
- Intravagināls pretapaugļošanās līdzeklis
Tā ir maza ierīce „T” veida formā (t.s.„spirāle”), kuru ārsts ievieto sievietes dzemdē un tā novērš iespēju, ka iestāsies grūtniecība. Šī ierīce var būt no vara vai no plastikas un to var saglabāt ievietotu dzemdē līdz 12 gadu ilgumam. Tās efektivitāte apaugļošanās procesu apstādināšanā ir 99%. Parasti šo metodi izvēlas sievietes, kurām jau ir bijusi grūtniecība.
- Sieviešu prezervatīvs
Šis prezervatīvs tiek ievietots sievietes makstī un pieder pie „barjeras” metodes, kas aiztur spermatozoīdu nokļūšanu sievietes organismā. Tas ir izgatavots no poliuretāna, ir ieziests ar lubrikantu un var aizsargāt no HIV un citām seksuāli transmisīvajām slimībām, ja pareizi tiek lietots. To var ievietot līdz 24 stundām ilgi. Sieviešu prezervatīva efektivitāte ir 79- 95%. Ir tikai viens sieviešu prezervatīva veids „Reality”, un diemžēl to pagaidām Latvijā nav iespējams nopirkt.
- „Depo- Provera” injekcijas
Ārsts injicē hormonu progesteronu (rokā vai sēžamvietā) katrus 3 mēnešus. Tas neaizsargā no HIV un citām STS. Šo metodi nevajadzētu pielietot ilgāk kā 2 gadus bez pārtraukuma, jo tas var īslaicīgi iespaidot kaulu blīvumu, ja tiek lietots ilgāk. Kaulu normāla augšana atsākas pēc šīs metodes lietošanas pārtraukšanas, bet pastāv kaulu lūzumu un osteoporozes risks, ja injekcijas tiek lietotas ilgāk nekā ieteicams. Iespējams svara pieaugums, nosliece uz depresiju, krūšu jūtīgums, neregulāra asiņošana.
Šī metode novērš grūtniecību 97% gadījumu.
- Dzemdes kakla uzmavas
Tā ir t.s. „barjeras” metode, kad spermatozoīdi tiek izolēti no iekļūšanas olnīcās. Uzmavas forma izskatās kā lēzens lateksa kausiņš. Dzemdes kakla uzmava un gumijas uzmava tiek piedāvāta vienā izmērā un tai nav vajadzīga pielaikošana. Pirms dzimumakta uzmavu izmanto kopā ar spermicīdiem, ievietojot vagīnā un aizsedzot dzemdes kaklu. Dažām sievietēm var būt jūtība pret sastāvdaļu „nonoxynol-9”, tādos gadījumos jāizmanto spermicīdi, kas to nesatur. Pēc dzimumakta uzmava ir jāatstāj vagīnā 6-8 stundas ilgi un tikai tad jāizņem, lai maksimāli novērstu iespēju iestāties nevēlamai grūtniecībai. Uzmavas efektivitāte ir 84- 94%. Sievietei, kurai jau ir bērni, efektivitātes procents ir zemāks- 68- 74%.
- Kontracepcijas sūklis
Šī „barjeras” metode pasaules tirgū parādījās tikai 2005. gadā. Tā ir mīksta, diska formas ierīce, ar intrauterīno kontraceptīvu izņemšanai. Tā ir izgatavota no poliuretāna putām un satur spermicīdu nonoxynol-9. Pirms dzimumakta jāsamitrina sūklis un ar cilpas daļu uz leju un jāievieto makstī aizklājot dzemdes kaklu. Kontracepcijas sūkļa efektivitāte ir 84-91% sievietei, kura nav dzemdējusi bērnus, un 68-80% efektivitāte tām sievietēm, kurām jau ir bērni. Kontracepcijas sūklis ir derīgs vairākiem dzimumaktiem 24 stundu laikā, tomēr pastāv Toksiskā šoka sindroma iestāšanās risks, ja sūklis netiek izņemts vairāk kā 30 stundas. Kontracepcijas sūklis neaizsargā no HIV un seksuāli transmisīvām slimībām. Gadījumos, kad sievietei ir alerģija pret nonoxynol-9, jāizvēlas cita kontracepcijas metode.
- Kontracepcijas plāksteris
Tas ir uz ādas uzlīmējams plāksteris (vēlams to uzlīmēt tuvāk vēderam, bet var arī augstāk), kas caur ādu ievada hormonu progesteronu un estrogēnu asinsritē. Plāksteri uzlīmē vienreiz nedēļā 3 nedēļas, pēc kurām 1 nedēļu jāizlaiž (līdzīgi kā ar orālo kontracepciju), kuru laikā ir menstruācijas, un pēc šīs nedēļas atkal atsāk procesu. Kontracepcijas plāksteru efektivitāte ir 98- 99%, tomēr tā neaizsargā no HIV un citām seksuāli transmisīvajām slimībām.
- Hormonāls vagīnas kontraceptīvs gredzens
Gredzens jeb riņķis ir jāsaspiež pirkstos un jāievada sievietes vagīnā. Līdzīgi kā ar kontracepcijas plāksteri, to nēsā 3 nedēļas, pēc kuras seko 1 nedēļas periods, kad gredzens tiek izņemts un šajā laikā ir menstruācijas. Kontracepcijas gredzena efektivitāte grūtniecības riska iestāšanās novēršanā ir 98- 99%. Ja šī kontracepcijas metode šķiet piemērotākā, lai iemācītos lietot gredzenu, vajadzētu sākumā konsultēties ar ārstu. Šī kontracepcijas metode nav ieteicama barojot bērnu ar krūti, jo hormonu estrogēns var nonākt mātes pienā un tādejādi iekļūt bērna organismā.
- Sterilizācija jeb vasektomija
Ķirurģiskas iejaukšanās metodes kontracepcijas nodrošināšanai ir domātas tiem vīriešiem un sievietēm, kuri vēlas saglabāt aizsardzību no grūtniecības ilgstoši, pareizāk sakot- tā nav atgriezeniska procedūra, un tādēļ, pieņemot šādu lēmumu, ir jābūt pilnīgi drošam, ka tik tiešām vairs nevēlaties bērnus. Sievietēm tiek veikta procedūra, kas aptur procesu, kad organisms ir gatavs apaugļoties, savukārt vīriešiem tiek nosprostota spermatozoīdu noplūde dzimumloceklī. Šī metode ir 99.9% efektīva, reizēm pat visi 100%.
- Avārijas kontracepcija
Šī nav regulāri lietojama kontracepcijas metode, kuru pielieto pēc nedroša dzimumakta. Nedrošs sekss var būt bijis arī tad, ja ir pielietota kāda cita izsargāšanās metode, bet tā nav bijusi efektīva, piemēram, ir pārplīsis prezervatīvs. Avārijas kontracepcija sastāv no 2 tabletēm, no kurām vienu jāiedzer pēc iespējas ātrāk pēc nedroša seksa (līdz 72 stundām) un otru pēc 12 stundām. Avārijas kontracepcija aiztur spermatozoīdus no olšūnas apaugļošanas, tā var pārveidot endometru, tādejādi atturot apaugļotas olšūnas implantēšanos. Avārijas kontracepcija neaizsargā no HIV un citām seksuāli transmisīvajām slimībām, tādēļ par drošu seksu ir jādomā iepriekš. Tās efektivitāte ir atkarīga no situācijas (piemēram, cik ilgā laikā pēc dzimumakta iedzertas tabletes), bet procentuāli tā pasargā no nevēlamas grūtniecības līdz pat 99% gadījumu.
Izvēlieties drošu seksu, atrodot sev piemērotāko risinājumu. Vienmēr ir jāatceras, kuras kontracepcijas metodes pasargā tikai no grūtniecības un kuras pasargā arī no HIV un citām seksuāli transmisīvajām slimībām. Ja Jums ir patstāvīgs partneris un vēlaties uzsākt dzimumdzīvi bez aizsardzības pret slimībām (bez prezervatīva), ieteicams sākumā abiem aiziet pie ārsta un veikt pārbaudes par Jūsu seksuālās veselības stāvokli. Ja viss kārtībā, tad tik uz priekšu, bet, ja nē, Jūs sev aiztaupīsiet liekas raizes un neriskēsiet ar savu veselības stāvokli. Ja Jūsu dzīves stilā kā pašsaprotama lieta ir t.s. „vienas nakts sakari”, noteikti vajadzētu lietot prezervatīvu. Mēdz teikt, ka nodarbojoties ar seksu bez prezervatīva ir kā netiešā veidā pārgulēt ar sava partnera visiem iepriekšējiem seksa partneriem, tādēļ par cilvēku, ar kuru nodarboties ar seksu bez aizsardzības līdzekļiem, ir jābūt pilnīgi drošam un pārliecinātam.