Ziemas drūmais, tumšais laiks cilvēku nomāc, spēka rezerves tiek izsmeltas, taču līdz pavasarim vēl ir nedaudz jāpagaida, kad sirdīs atkal ielīs gaisma, uzlabosies garastāvoklis un sajutīsim jaunu enerģijas un spēka vilni. Lai nogurums mūs neuzveiktu un lai ikdienā justos možāki un darbotiesspējīgāki, palīgā var ņemt dabas līdzekļus. Viens no tādiem ir žeņšeņs, kura ārstnieciskās īpašības ir bijušas novērtētas pat senatnē, dažkārt gan arī pārvērtētas, uzskatot, ka tas spēj dziedēt jebkuru slimību.

Žeņšeņs (Panax ginseng) ir arāliju dzimtas augs, kam piemīt adaptogēnas, organismu stiprinošas un atjaunojošas īpašības. Žeņšeņa dzimtene ir Ķīna, ir ziņas, ka turienes iedzīvotāji jau gandrīz divtūkstoš gadu atpakaļ pratuši izmantot šo ārstniecības augu medicīniskiem mērķiem, piedēvējot tam visdažādākās un visbrīnumainākās īpašības. Uzskatīja, ka tam piemītot dziedējošas īpašības, žeņšeņs spējot vairot gudrību un saprātu, tas pagarinot dzīves ilgumu un ārstējot dažādas nervu kaites. Lai arī Senās Ķīnas iedzīvotājiem nekādā zinātniskā pamatojuma par žeņšeņa ārstnieciskajām īpašībām nebija, tomēr prakse rādīja, ka tas patiešām spēj labvēlīgi ietekmēt cilvēka organismu, tā laika gaitā, pakāpeniski attīstoties zinātnei, tika izpētīta žeņšeņa preparātu iedarbība uz cilvēka organismu, un tika konstatēts, ka tiem piemīt dažādas ļoti vērtīgas īpašības, kuras nodrošina daudzveidīgais aktīvo vielu saturs to izmantojamajās daļās – saknēs. Tajās atrodas flavanoīdi, alkaloīdi, polisaharīdi, aminoskābes, olbaltumvielas, taukskābes, minerālvielas un pat vitamīni, taču galvenā vielu grupa, kas nosaka žeņšeņa preparātu iedarbību, ir ginsenozīdi, kuriem ir sarežģīta ķīmiskā struktūra. Ginsenozīdu saturs augā ir atkarīgs no augšanas apstākļiem un augšanas vietas. Bet kāda tad ir žeņšeņa preparātu iedarbība?

Dažādu apstākļu ietekmē cilvēka organismā bieži tiek izjaukts pastāvošais līdzsvara stāvoklis, kas ir dažādu slimību iemesls, taču žeņšeņa preparāti palīdz atjaunot izjaukto līdzsvaru, līdz ar to samazinās dažādu saslimšanu risks. Žeņšeņs spēj arī mazināt nogurumu un palielināt fiziskās un garīgās darbaspējas, tam piemīt tonizējoša iedarbība uz nervu sistēmu, kas īpaši ir svarīgi ziemas otrajā pusē, kad organisms ir izsīcis un trūkst enerģijas. Auga saknēs ir atrodami vairāk nekā divdesmit dažādi ginsenozīdi, dažiem no tiem piemīt pat ļoti pretēja iedarbība: vieni spēj stimulēt centrālo nervu sistēmu, savukārt citi to nomāc, vēl tiem piemīt arī viegla pretsāpju un pretiekaisuma iedarbība, gremošanu veicinošas īpašības, pretkrampju un darbaspējas uzlabojoša iedarbība. Vēl viena svarīga aktīvo vielu grupa ir polisaharīdi, jo tiem piemīt imunitāti nostiprinošas īpašības. Ir veikti pētījumi, kuros novērota arī žeņšeņa aktīvo vielu spēja iznīcināt audzēju šūnas, kā arī glikozes līmeni asinīs samazinoša iedarbība.

Žeņšeņa preparāti galvenokārt tiek lietoti kā tonizējoši līdzekļi pie garīgo un fizisko spēku izsīkuma, tie spēj uzlabot asinsriti, tādējādi visi audi un orgāni labāk tiek apgādāti ar skābekli un nepieciešamajām barības vielām. Īpaši noderīgi šī ārstniecības auga līdzekļi ir pēc slimībām, jo veicina atveseļošanos un spēku atgūšanu, slimības laikā novājinātais ķermenis kļūst sparīgāks un darbotiesspējīgāks. Žeņšeņa aktīvās vielas labvēlīgi ietekmē asinsvadu iekšējo sieniņu, tiek aizkavēta izmaņu rašanās asinsvados, līdz ar to mazinās dažādu sirds-asinsvadu slimību risks. Glikozes līmeni asinīs samazinošo iedarbību skaidro ar insulīna izdalīšanos veicinošu iedarbību, tādēļ šie līdzekļi ir lietderīgi arī cukura diabēta gadījumā. Tā kā žeņšeņs palīdz atjaunot līdzsvara stāvokli organismā, tad to var izmantot stresa gadījumos, jo šī auga aktīvās vielas palīdzēs organismam piemēroties stresa situācijām, tādējādi samazināsies stresa ietekme uz veselību.

Vairumā gadījumu žeņšeņa preparāti neizraisa nekādas nevēlamas blakusparādības. Taču ilgstošas lietošanas rezultātā sievietēm var rasties menstruāciju problēmas un kļūt jūtīgas krūtis, to izskaidro ar estrogēniem līdzīgo iedarbību, kas piemīt žeņšeņa preparātiem. Cukura diabēta slimniekiem jānovēro glikozes līmenis asinīs, jo žeņšeņa aktīvās vielas var to samazināt, tādēļ var būt nepieciešams lietot mazāku pretdiabēta līdzekļu devu.

Pārdozēšanas gadījumā novērojama pastiprināta nervozitāte, bezmiegs, izsitumi uz ādas, gremošanas traucējumi, kā arī var kļūt intensīvāka asiņošana menstruāciju laikā. Žeņšeņa preparātus nedrīkst lietot kopā ar asins reci ietekmējošiem un nesteroīdajiem pretiekaisuma (piemēram, aspirīnu, ibuprofēnu u.c.) līdzekļiem, jo var pastiprināties asiņošanas risks. Lai izvairītos no dažādām nevēlamajām blakusparādībām, žeņšeņa preparātus ieteicams lietot ēdienreižu laikā.

Žeņšeņu saturošus līdzekļus nedrīkst lietot cilvēki ar paaugstinātu asinsspiedienu un grūtnieces.

Lai iegūtu vēlamo iedarbību, rūpīgi jāievēro ieteiktais devu lielums un lietošanas biežums. Neskaidrību gadījumā vaicājiet padomu savam ārstam vai aptiekāram.