Pie mums ir atnācis gada tumšākais laiks, kad tik ļoti gribas kaut ko ar sauli un siltumu saistītu, ikviens meklē kādu gaismas stariņu, kuru var rast sveces liesmā vai kamīna mutē, bet siltumu bieži vien gūstam no kāda silta dzēriena, kāpēc gan lai tā nebūtu zaļā tēja, kas vienlaicīgi spēj gan sasildīt, gan atsvaidzināt, turklāt ir ļoti veselīga.

Zaļajā tējas sastāvā ietilpst veselību labvēlīgi ietekmējošie flavanoīdi (tie sastāda pat līdz 30 % no izžāvēto lapu masas), tai skaitā katehīni un to atvasinājumi. Zaļajā tējā visvairāk ir katehīna, kuru sauc par epigallokatehīna-3-gallātu, uzskata, ka tieši tas nodrošina zaļajai tējai piemītošās nozīmīgās antioksidanta īpašības. Katehīni ir daudz spēcīgāki antioksidanti nekā tik zināmie C un E vitamīni.

Pierādīts, ka cilvēki, kas ikdienā lieto zaļo tēju, retāk slimo ar visdažādākajām slimībām, sākot no vienkāršām vīrusu un baktēriju izraisītām saaukstēšanās slimībām līdz nopietnām hroniskām saslimšanām: sirds-asinsvadu slimībām, audzējiem, osteoporozes u.c.

Pozitīvo ietekmi uz sirds-asinsvadu sistēmu skaidro ar to, ka pie dažādām šis sistēmas slimībām novērojams palielināts brīvo radikāļu daudzums artērijās. Zaļajā tējā esošie katehīni kavē to enzīmu darbību, kas iesaistīti brīvo radikāļu veidošanās procesā artēriju iekšējās sieniņās, pasargājot to no bojājumus izraisošajiem brīvajiem radikāļiem, tiek aizkavēta sirds-asinsvadu saslimšanu rašanās. Regulāra zaļās tējas dzeršana (vismaz divas krūzes dienā) palīdz aizkavēt hipertensijas rašanās risku, jo izpētīts, ka cilvēkiem, kas dzer zaļo tēju, pazeminās asinsspiediens.

Zaļā tēja samazina aterosklerozes rašanas risku, jo samazina zema blīvuma holesterīna, triglicerīdu un fibrinogēna (olbaltumviela, kas iesaistīta trombu veidošanās procesā) daudzumu un palīdz uzlabot attiecību starp „slikto” un „labo” holesterīnu.

Zaļajā tējā esošie katehīni, kam piemīt antioksidantu darbība, būtībā pasargā visas organisma šūnas (tai skaitā smadzeņu šūnas un sirds muskuļšūnas, kas var tikt bojātas dažādos dzīvību apdraudošu stāvokļu laikā – pie insulta, infarkta, sirds muskuļa išēmijas u.c.) no visdažādākajiem brīvo radikāļu bojājumiem.

Arī dažādu veidu audzēju profilaksē ir noderīga zaļā tēja, jo tās sastāvā esošās aktīvās vielas aizkavē nekontrolētu šūnu dalīšanās procesu, kas notiek audzēju gadījumā. Zaļās tējas katehīni bloķē to signālu pārvadīšanos organismā, ar kuriem tiek raidīta informācija uz vietām, kur notiek audzēju šūnu augšana, rezultātā slimības turpmāka attīstība tiek kavēta, jo nevar notikt audzēju šūnu augšanas procesi. Ir veikti pētījumi par zaļās tējas labvēlīgo ietekmi uz prostatas, olnīcu, krūts dziedzera, resnās zarnas, plaušu, smadzeņu, urīnpūšļa audzējiem. Turklāt zaļajai tējai piemīt arī netieša pretaudzēju darbība, jo tajā esošie polifenoli samazina audzēju šūnu rezistenci pret ķīmiskajiem medikamentiem , kā arī mazinās šo spēcīgās iedarbības zāļu nepatīkamās, nevēlamās blakusparādības.

Veiktie pētījumi liecina, ka zaļā tēja spēj darboties arī kā profilaktisks līdzeklis pret otrā tipa cukura diabētu, jo paaugstinās jutība pret insulīnu.

Aknās notiek neskaitāmas ķīmiskās reakcijas, kuru rezultātā tiek padarīti nekaitīgi dažādi organismam kaitīgi un nevajadzīgi savienojumi. Tomēr dažkārt aknas nespēj tikt galā ar neskaitāmajiem kaitīgajiem faktoriem, tad var rasties kādi to darbības traucējumi. Ir veikti pētījumi, kas pierāda, ka zaļā tēja spēj pasargāt aknas no šādu bojājumu rašanās, jo tajā esošās vielas neitralizē tik ļoti kaitīgos brīvos radikāļus. Turklāt tā arī nekavē vai neveicina to enzīmu sistēmu darbību, kas atbild par medikamentu atindēšanas un izvadīšanas procesiem, līdz ar to zaļo tēju var droši lietot kopā ar medikamentiem.

Zaļā tēja veicina tauku, īpaši viscerālo tauku (tie, kuri lokalizējas vēdera apvidū ap zarnām un iekšējiem orgāniem), masas samazināšanos. Zaļajā tējā esošie savienojumi veicina ķermeņa masas samazināšanos, kavējot kuņģa un aizkuņģa dziedzera lipāzes, kas piedalās tauku vielmaiņas procesos, darbību.

Zaļā tēja palīdzēs mums sasildīties drēgnajos ziemas vakaros, turklāt tai piemīt tik daudz lielisku īpašību, tāpēc pasargāsim sevi no dažādām slimībām, iemalkojot gardo zaļo tēju!