Ūdens ir viena no cilvēka organismam nepieciešamākajām vielām. Ar tā palīdzību ķermenī tiek uzturēts relatīvi nemainīgs līdzsvara stāvoklis, tas ir nepieciešams dažādu orgānu darbībai, kā arī pasargā organismu no saslimšanām. Turklāt ūdens ir ļoti svarīga uzturviela, kurai gan nekādas enerģētiskās vērtības, tomēr organismam tas ir nepieciešams daudz vairāk nekā jebkura cita uzturviela. Cik īsti svarīgs ir ūdens mūsu veselībai?

Ūdens veido visu organismā esošo šķidrumu pamatu, ar tā palīdzību uz šūnām tiek transportētas minerālvielas, barības vielas un bioloģiski aktīvās vielas, kas nepieciešamas, lai organisms spētu pilnvērtīgi darboties. Ar ūdens palīdzību āda saglabā savu elastību, tiek regulēta ķermeņa temperatūra atkarībā no ārējās vides apstākļiem, ūdens nodrošina muskuļu un locītavu darbību, kā arī piedalās vēl ļoti daudzos organismā notiekošajos procesos.

Ir zināms, ka apmēram divas trešdaļas no cilvēka ķermeņa masas veido tieši ūdens, procentuāli visvairāk tas atrodas muskuļaudos, smadzenēs, asinīs un ādā, bet salīdzinoši maz ūdens ir taukaudos. Dažādas uzturvielas organismā var uzkrāties, un nepieciešamības gadījumā tās atbrīvojas, bet ūdens rezerves mūsu ķermenī nav, līdz ar to slāpes ir pirmā pazīme, ka organismam trūkst ūdens. Bez ūdens cilvēks spēj izdzīvot tikai dažas dienas. Ūdeni ir nepieciešams dzert, lai neradītu dažādu orgānu darbības traucējumus, tādēļ nav nepieciešams gaidīt, kad rodas slāpes, jo tā ir pazīme, ka organismā jau ir par maz ūdens. Kā viena no pazīmēm, ka organisms ir dehidratēts (tajā ir par maz ūdens), ir nogurums, daudzi cilvēki to cenšas pārvarēt, dzerot kafiju, bet tā darbojas kā diurētisks līdzeklis (izvada no organisma šķidrumu, kura tā jau ir par maz). Tas, cik katram no mums dienā būtu jāizdzer ūdens, ir atkarīgs no vairākiem faktoriem: no ķermeņa masas, no apkārtējās vides temperatūras un mitruma līmeņa, kā arī no fizisko aktivitāšu intensitātes.

Viedokļi dalās par to, vai labi uzņemt šķidrumu dzerot ēšanas laikā, tomēr ūdens ir nepieciešams, lai gremošanas process noritētu pilnvērtīgi un pareizi, ar ūdens palīdzību uzsūcas sagremotās barības vielas, ūdens nepieciešams arī to tālākai transportēšanai un izvadīšanas procesiem, ar kuru palīdzību organisms atbrīvojas no tam nevajadzīgajām un kaitīgajām vielām. Arī ēdiens pats satur zināmu ūdens daudzumu, taču tas noteikti nav pietiekams, lai aizvietotu izvadīto šķidruma daudzumu. Dienas laikā uzņemtā ūdens daudzuma aprēķinos neiekļaujiet alkoholiskos un kofeīnu saturošos dzērienus, jo ar to palīdzību patiesībā vēl vairāk ūdens tiek izvadīts no organisma.

Ja netiek uzņemts tik daudz ūdens, cik nepieciešams organismam, tad ieslēdzas kompensācijas mehānismi, un ūdens tiek aizturēts ķermenī. Lai izvairītos no ūdens aiztures, nepieciešams vairāk dzert ūdeni nevis mazāk (protams, ja ūdens aiztures iemesls nav kāda nopietna saslimšana, piemēram, sirds mazspēja). Jo mazāks šķidruma daudzums tiek uzņemts, jo vairāk organisms cenšas paturēt to ūdens mazumiņu, kas viņam ir. Ūdens sāk uzkrāties ārpus šūnām, tas rada kāju un roku tūsku.

Arī viens no ķermeņa kopšanas svara samazināšanas „zelta likumiem” ir dzert pietiekami daudz ūdens, tas nepieciešamas ne tikai, lai āda saglabātu savu elastību, tādējādi aizkavējot priekšlaicīgu novecošanos, bet ūdens var ietekmēt arī ķermeņa svara samazināšanās procesus. Lielākā kļūda cilvēkiem, kas ievēro kādas diētas, ir nepietiekama šķidruma uzņemšana, jo it kā viņi cenšas mazināt ūdens aizturi, bet rezultāts ir pretējs – bieži vien pat audu tūsku, kas veidojas nepietiekama ūdens daudzuma dēļ, uzskata par taukiem, to var novērst ļoti vienkāršā veidā – dzerot vairāk ūdens. Diētas ievērošanu var uzskatīt arī par sava veida organisma attīrīšanos, lai visas kaitīgās un nevajadzīgās vielas varētu izvadīt no organisma, tam ir nepieciešams pietiekams ūdens daudzums, tādēļ jebkurai diētai ir jāiet roku rokā ar atbilstošu ūdens daudzuma uzņemšanu. Ja ūdens daudzums, kurā varētu izšķīst nevajadzīgās vielas, nav pietiekams, tad šis vielas var radīt nieru bojājumus. Turklāt ūdens pats spēj mazināt apetīti, tas palīdz aknām mazināt uzkrātās tauku rezerves. Ieteicamāk ir dzert vēsu ūdeni, jo tas ātrāk uzsūcas, un tiek sadedzināts vairāk kaloriju.

Lai arī tik vienkārša un it kā visiem pieejama viela ir ūdens, tomēr mūsu veselībai un pat dzīvībai tas ir tik ļoti svarīgs un nepieciešams, tādēļ pacelsim glāzi ūdens par savu veselību.