Savu vajadzību izvirzīšana par prioritātēm nav tikai gandarījums dvēselei, bet tas arīdzan palīdz samazināt stresa līmeni un izdzīvot un īstenot savus sapņus. Veselīgs egoisms ir būtisks pilnvērtīgas dzīves komponents. Veselīgs egoisms ir domāšanas veids un rīcība, kura ietver sevis kā personības apzināšanos un atzinīgu novērtēšanu, apzinoties savas vēlmes un vajadzības un īstenojot tās. Daudzi psihologi atzīmē, ka veselīga egoisma īstenošana atbrīvo cilvēka garīgo un spēju potenciālu.

Ja vēlaties ko vairāk uzzināt par pāra attiecībām, izpētiet viņu kopīgo vannas istabu. Kuram tiek iedalīts vairāk vietas? Vai pāris dala vienu zobu birsti, dvieli, skuvekli? Kurš vannas istabā pavada visvairāk laika? Palutiniet sevi bez vainas sajūtas, un padariet vannas istabu par zonu, kur reizi pa reizei relaksēties un pabūt ar sevi vienatnē, iegūstot emocionālu un garīgu piepildījumu. Izbaudiet vannas aromterapiju…

Kā vēsta experiencefestival.com, aromterapija ir kontrolēts dabisko ēterisko eļļu pielietojums, kā fiziskas un emocionālas dziedināšanas veids. Piemēram, vai ceptu ābolu aromāts Jums atgādina jaukas atmiņas par rudens pēcpusdienām vecmāmiņas virtuvē? Ja tā, tad instinktīvi Jūs saprotat aromterapijas pamatprincipu.

Dabiskās augu ēteriskās eļļas ir tikušas pielietotas dažādu organisma stāvokļu ārstēšanā gadu tūkstošiem ilgi, tomēr termins kā tāds ir ticis ieviests tikai 1928.gadā un to izdarīja franču ķīmiķis Rene-Maurice Gattefosse. Gattefosse bija liecinieks dabisko eļļu dziedinošajām īpašībām, un viņš ar tām ārstēja ievainojumus Pirmā pasaules kara laikā. Pēc kara, viņš turpināja eksperimentēt ar dažādu veidu dabiskajām eļļām un visbeidzot nonāca pie klasifikācijas sadalījuma pēc to „ārstēšanas” īpašībām: antitoksiskas, antiseptiskas, tonizējošas, stimulējošas, nomierinošas, u.c. eļļas.

Mūsdienās aromterapijā tiek izmantotas aptuveni 40 dažādas dabiskās ēteriskās eļļas, katra atsevišķi un kombinācijās cita ar citu. Galvenais to mērķis ir stresa un stresa izraisītu slimību „ārstēšana”, kopēja organisma uzmundrināšana un labsajūtas veicināšana.

Aromterapija var tikt pielietota dažādos veidos:

  • Pievienojot aromātiskās eļļas vannas ūdenim. Medicomm.net iesaka pievienot 15 pilienus ēteriskās eļļas tad, kad vanna ir jau piepildīta un telpu piepilda klusums un relaksējoša atmosfēra, ļaujot eļļai lēnām uzsūkties ādā. Aromterapijas vannā nav ieteicams lietot ziepes to absorbēšanas reakciju dēļ.
  • Dabiskās eļļas varat tieši uzklāt uz ādas. Iemasējiet aromterapijas eļļas ādā un ļaujiet tās substancēm absorbēties. Lai izgatavotu aromterapijas masāžas eļļu, vienkārši pievienojiet dažus pilienus dabiskās ēteriskās eļļas nelielam daudzumam bāzes eļļas, piemēram, mandeļu vai saulespuķu eļļas. Noteiktas eļļas, piemēram, rozmarīna eļļa, tiek izmantota locītavu un muskuļu sāpju remdināšanai. Arnikas ēteriskā eļļa uz bāzes eļļas noder masāžai pie muskuļu sāpēm, savilktas muskulatūras atslābināšanai sprandas rajonā, lai neattīstās galvassāpes. Esiet uzmanīgi, lai eļļas neiekļūst acīs.
  • Ieelpojot eļļu aromātu. Intensīvu aromātu ieelpošana ir ieteicama tādos gadījumos, kad cilvēks ir saaukstējies, ir bronhīts vai gripa. Šādiem mērķiem ieteicami daži pilieni eikaliptu, timiāna, kadiķa vai priežu eļļas, kurus nepieciešams atšķaidīt ar citu, piemēram, mandeļu eļļu vai pilināt ūdenī un elpot tvaikus. Varat arīdzan uzpilināt šīs eļļas uz kabatlakatiņa un elpot izgarojumus, tikai ievērojiet-ka acis jātur aizvērtas. Bronhīta gadījumos šīs ēteriskās eļļas, sajaucot ar bāzes eļļu, var lietot krūšu rajona ieziešanai( atstājot neieziestu sirds rajonu). Ir nopērkamas aptiekās arī jau gatavas krūšu ziedes, kas satur jau minētās ēteriskās eļļas. Sildošās krūšu ziedes nedrīkstētu lietot pie augstas ķermeņa temperatūras.
  • Cilvēki izmanto arī elektriskās ierīces, kas eļļu aromātu izplata pa visu telpu.
  • Ļoti plašs pielietojums ir Austrālijas tējas koka ēteriskajai eļļai. Pateicoties tās pretmikrobu, pretsēnīšu, pretvīrusu darbībai to var lietot inhalācijām, iepilinātu ūdenī lietot mutes dobuma skalošanai(gan kakla, gan smaganu iekaisumu gadījumos). Sajaucot ar bāzes eļļu var lietot bronhīta gadījumā ieziežot krūšu rajonu, locītavu iekaisumiem. Pēc tam vēlams uzlikt vilnas apsēju.
  • Smaganu iekaisumu ārstēšanai lieto arī krustnagliņu, priežu, salvijas ēteriskās eļļas( iepilinot skalojamā ūdenī dažus pilienus).

Aromterapijai ir milzīga ietekme uz mūsu prātu un ķermeni. Emocionāli, ar noteiktu eļļas aromātu palīdzību ir iespējams atmodināt patīkamas atmiņas, kas ieskaus Jūsu ķermeņi patīkamās sajūtās. Fiziski – aromātiskās eļļas palīdz atbrīvot noteiktus stāvokļus, kas stimulē imūnsistēmu, asinsriti un nervu sistēmu.

Kā relaksējošas, garastāvokli uzlabojošas eļļas var lietot lavandas, dažādas citrusaugļu ēteriskās eļļas.
Aromātisko eļļu efektivitātes palielināšanai nepieciešama konsultācija ar aromspeciālistu, kurš Jums varēs ieteikt Jūsu vēlmēm atbilstošāko. Atliek tikai izvēlēties pielietošanas veidu un pārējais ir Jūsu ziņā…

Tomēr attiecībā uz aromterapiju ir noteikti brīdinājumi, kurus ir jāievēro:

  • Lai novērstu alerģiskas reakcijas, vispirms uzklājiet eļļu uz neliela ādas laukumiņa, aptiniet ar marli un vērojiet tā reakciju 24 stundas. Ja āda neniez un nav kairinājuma, droši varat izmantot noteikto eļļu. Ja novērojat ādas kairinājumu un niezi, izmēģiniet kādu citu eļļu, līdz atradīsiet sev piemērotu.
  • Ja pēc laika kļūstat jūtīgs pret kādu no izmantotajām eļļām, pārtrauciet to lietot;
  • Ja Jums ir astma, pirms aromterapijas pielietošanas konsultējieties ar ārstu, jo noteiktas aromterapijas eļļas var izraisīt bronhiālas spazmas, savukārt citas tieši uzlabos Jūsu stāvokli( piemēram, lavandas ēteriskā eļļa atsevišķiem astmas slimniekiem uzlabo stāvokli, īpaši pēc pārciesta bronhīta
  • Ar aromterapiju vajadzētu uzmanīties grūtniecības laikā, neskatoties uz to, ka eļļas labi pārzināt un esat lietojusi jau iepriekš. Tādas dabiskās eļļas kā bazilika, timiāna, vībotnes, rozmarīna, kadiķa, ziemcietes un citas ir pārāk spēcīgas sievietei grūtniecības periodā.
  • Nedrīkst iekšķīgi lietot ēteriskās eļļas, kas paredzētas tikai ārīgai lietošanai.