Modes tendences periodiski mainās, tās ietekmē daudzu cilvēku dzīvesveidu, jo cilvēka vēlme izskatīties pievilcīgi (lai gan ar šo vārdu katrs saprotam kaut ko citu) ir gājusi līdzi cilvēces attīstībai jau daudzu gadsimtu garumā. Taču vai mode ir tikai cilvēka ārējo izskatu ietekmējošs līdzeklis, nē – dažkārt no aktuālām modes tendencēm nākas ciest arī veselībai. Kādas tad ir modes pasaules diktētās prasības, kas spēj ietekmēt mūsu veselību un pašsajūtu.

Modes tendences pēdējā gadsimta laikā ir metušas dažādus lokus, dažas no tām atkal ir atgriezušās, dažas aizmirstas, taču periodiski pārkārtojot skapju dziļākos plauktus, arvien varam atrast kādu interesantāku apģērba gabalu, kuru nedaudz pārveidojot varam veidot savu neatkārtojamo stilu.

Bet kuras modes pasaules kaislības spēj atstāt vislielāko ietekmi uz veselību?

  • Aizgājušajiem gadsimtiem tik raksturīgās ciešās korsetes, ar kuru palīdzību sievietes sevi vēlējās padarīt pēc iespējas tievāku un slaidāku, savelkot tās neiespējami cieši, bieži bija ģībšanas iemesls, jo dāmas nespēja normāli paelpot un pakustēties, tika nospiesta asinsrite. Arī šodien korsetes savu aktualitāti ir atguvušas, tomēr to dēļ vairs netiek nesti savas veselības upuri.
  • Apavi ar augstiem papēžiem – tie patiesībā ir vieni no lielākajiem pēdu ienaidniekiem, taču tas ir attiecināms tikai uz tiešām augstiem papēžiem, jo mainās svara sadalījums uz dažādām pēdas daļām: pārvietojoties ar apaviem, kuru papēdis ir tikai dažus (2-3 cm) augsts vai vispār plikām kājām, lielākā ķermeņa masas daļa balstās uz pēdas papēža daļu, savukārt, staigājot ar augstpapēžu apaviem, lielākā ķermeņa masas daļa balstās uz pēdas pirkstu daļu. Ilgstoši pārvietojoties tikai ar augstpapēžu apaviem, pēdu muskuļi kļūst īsāki, un pakāpeniski veidojas arī citas nevēlamas pārmaiņas pēdās, līdz kļūst neiespējami (sāpju dēļ) staigāt ar basām kājām vai apaviem, kuriem ir zems papēdis, vēlāk pati pārvietošanās vispār var kļūt apgrūtinoša. Augstpapēžu apavi ir sieviešu “priekšrocība”, taču, ja tie būtu patiesa dzīves nepieciešamība, kas neietekmētu veselību, tad taču tos valkātu arī vīrieši, vai ne?
  • Vēl viens modes pasaules izraisīts veselības bieds ir pārmērīgā tievuma kults, kas aktuāls kļuvis pāris pēdējās desmitgadēs. Visvairāk tas skar gados jaunas meitenes, kuras cenšas līdzināties saviem elkiem, izmantojot tam visneiedomājamākās metodes un līdzekļus, kas vienlaicīgi ļoti spēcīgi ietekmē arī veselību. Organisms būtībā izsīkst, tam trūkst nepieciešamo uzturvielu, vitamīnu un minerālvielu, kas izraisa nozīmīgus veselības traucējumus, tai skaitā anoreksiju un bulīmiju – par šīm abām slimībām sīkāk pastāstīsim kādā no nākošajiem rakstiem.
  • Ar matu krāsošanu cilvēki (atkal gan pārsvarā sievietes) vēlas uzlabot savu ārējo izskatu, bieži ar tās palīdzību cenšas noslēpt novecošanās pazīmes (nosirmošanu), bet matu krāsošana un balināšana var ne tikai bojāt matu struktūru, bet tā ir arī slodze galvas ādai, tādēļ jutīgākiem cilvēkiem matu krāsošana var būt kādu nepatīkamu galvas ādas problēmu (zvīņošanās, nieze, apsārtums u.c.) iemesls. Turklāt dažām matu krāsu sastāvdaļām ir pierādīta kaitīga ietekme uz veselību, tādēļ rūpīgi jāievēro visi pamācībā sniegtie ieteikumi, lai nenodarītu nevēlamu ļaunumu savai veselībai.
  • Arī auskari jau kopš seniem laikiem izmantoti sevis izdaiļošanai, pēdējā laikā populārs ir kļuvis pīrsings – dažādu ķermeņa daļu caurduršana. Tā kā šīs darbības ir saistītas ar bojājumu izdarīšanu ādai, tad pastāv infekciju rašanās risks. Lai no tā izvairītos, atsevišķu ķermeņa daļu caurduršanu uzticiet speciālistam, kurš to dara piemērotos higiēniskos apstākļos, nevis pašaubāmas kvalitātes iestādēs. Arī manikīru un pedikīru izvēlieties veikt pie apmācītiem speciālistiem speciāli aprīkotos kabinetos, jo tur, kur darba gaitā var veidoties saskare ar asinīm, ir jāievēro visaugstākās higiēnas normu prasības, lai pēc iespējas samazinātu saskarsmes risku ar dažādām infekcijām.
  • Bieži vien cilvēki ar apģērba palīdzību vēlas uzlabot ķermeņa formas, tādēļ izvēlas ciešas, apspīlētas drēbes, taču tās var nospiest asinsvadus, līdz ar to veidojas kādi asinsrites traucējumi, kuru rezultātā atsevišķi orgāni vai ķermeņa daļas netiek pienācīgi apgādātas ar skābekli un citām nepieciešamajām barības vielām.
  • Bieži vien izvēloties apģērbu, mēs nepievēršam uzmanību materiālam, no kāda tas ir izgatavots, bet raugāmies, lai tas atbilstu pēdējām modes tendencēm. Tomēr sintētiska auduma drēbes nebūt nav labākais risinājums, jo ādai caur tiem nepiekļūst skābeklis, tādēļ tāda veida apģērbā novērojama pastiprināta svīšana.
  • Vēl viens drauds veselībai (precīzāk – redzei) ir nekvalitatīvas saulesbrilles. Ja tām nav iestrādāta aizsardzība pret kaitīgo saules ultravioleto starojumu, tad aiz saulesbriļļu stikliem esošās acu zīlītes ir paplašinātas, taču tās nav pasargātas no starojuma, kas bojā acs struktūras, un laika gaitā rodas redzes traucējumi.

Pirms izvēlieties savā dzīvesveidā ieviest dažādas modes pasaulē valdošās tendences, padomājiet par savu veselību – vai tiešām ir vērts upurēt savu veselību skaistuma dēļ? Kaut gan, kā mēs zinām, skaistums tomēr prasa upurus, tikai vai tas ir tā vērts, ja zaudējam dārgāko, kas mums pieder – savu veselību.