Par savu veselību mēs katrs rūpējamies tā, kā to uzskatām par vajadzīgu un sev pieņemamu veidu. Tomēr nenoliedzami, ka dažādi profilaktiskie pasākumi labas veselības saglabāšanai noteikti ir nepieciešami un daudz labāki, nekā ārstēšanās saslimšanas gadījumā. Šodien ļoti plaši kā profilaktiski līdzekļi tiek lietoti dažādi uztura bagātinātāji, kas būtu jāievēro, lai to lietošana neizraisītu kādu nevēlamu iedarbību?

Pirms uztura bagātinātāju lietošanas ieteicams vienmēr konsultēties ar savu ārstu vai farmaceitu – speciālista padoms būs ļoti noderīgs, lai izvēlētos piemērotāko preparātu, īpaši noteiktām cilvēku grupām. Pie dažādiem nosacījumiem un apstākļiem ne visi uztura bagātinātāji ir pilnīgi droši lietojami, tas jāņem vērā topošajām māmiņām, sievietēm, kas baro bērnu ar krūti, cilvēkiem ar dažādām hroniskām slimībām – cukura diabētu, paaugstinātu asinsspiedienu, nieru un aknu slimībām.

Lai arī uztura bagātinātāji ir uzskatāmi par pārtiku, tomēr pret to lietošanu nedrīkst attiekties vieglprātīgi un neapdomīgi, jo arī ne visus pārtikas produktus drīkst lietot visi cilvēki. Turklāt uztura bagātinātāju sastāvā ietilpst dažādas bioloģiski aktīvās vielas, kas ietekmē mūsu organismu, bet ar speciālista palīdzību nepieciešams pārliecināties, ka šī ietekme uz dažādu orgānu sistēmu darbību nebūs nevēlama, ņemot vērā vispārējo veselības stāvokli un dažādus blakus apstākļus.

Īpaša piesardzība jāievēro gadījumos, kad tiek lietoti kādi medikamenti, jo jāpatur prātā, ka starp zālēm un uztura bagātinātāja sastāvā esošajām vielām iespējama mijiedarbība, kas var nodarīt būtisku kaitējumu jūsu veselībai. Tā, piemēram, depresijas ārstēšanai vienlaicīgi nedrīkst izmantot ārstniecības auga asinszāles preparātus un sintētiskos antidepresantus, jo var rasties nevēlamas reakcijas, savukārt, vienlaicīgi lietojot divdaivu ginka preparātus un medikamentus, kas šķidrina asinis, var pastiprināties asiņošanu risks.

Maldīgs ir uzskats, ka visi dabas preparāti ir pilnīgi droši, ka tie neizraisīs nekādas nevēlamas blakusparādības, jo to sastāvā atrodas vielas ar pietiekami spēcīgu iedarbību, tādēļ nevērīga un neuzmanīga lietošana ir bīstama. Pirms uztura bagātinātāja lietošanas noteikti ir jānovērtē tā sastāvs, kādā veidā tas ietekmēs organisma funkcijas, ja paši neesat droši par savām spējām objektīvi izvērtēt, lūdziet padomu ārstam vai aptiekāram. Uz uztura bagātinātāju iepakojuma var būt norādītas īpašības, kas piemīt konkrētā pagatavojuma sastāvā ietilpstošajām sastāvdaļām, bet ne vienmēr būs norādīti brīdinājumi, kad to nav ietiecams lietot.

Lietojot vairākus uztura bagātinātājus vienlaicīgi, noteikti ir jāparaugās uz to sastāviem, lai tajos nebūtu vienas un tās pašas sastāvdaļas, kas pakļauj jūs pārdozēšanas riskam, it sevišķi, ja tiek lietotas dažādas vitamīnus un minerālvielas saturošas piedevas. Šī paša iemesla dēļ rūpīgi jāseko arī devu un lietošanas ieteikumiem. Vienlaicīga vairāku uztura bagātinātāju lietošana var būt bīstama arī tādēļ, ka bieži vien to sastāvā ietilpst dažādi augu ekstrakti un to aktīvās vielas, taču nevar pilnīgi droši noteikt kāda ir pašu augu sastāvā esošo vielu savstarpējā iespējamā mijiedarbība, kas var rasties, ja tiek lietoti vairāki preparāti ar plašu sastāvu.

Vēl joprojām tiek pētīti dažādi, arī jau ļoti sen zināmi, pazīstami un lietoti ārstniecības augi un to iedarbība uz cilvēka organisma funkcijām, jo iedarbību nodrošina ne tikai katra atsevišķā sastāvā esošā viela, bet viss sastāvdaļu komplekss, līdz ar to arvien tiek atklātas kādas jaunas, līdz šim nezināmas īpašības, taču tas neizslēdz iespēju, ka šīs īpašības tomēr var ietekmēt arī jūs. Tā kā, izvēloties uztura bagātinātājus, tomēr mēs vēlamies kaut kādā mērā ietekmēt savu veselību, tad tomēr ieteicams paļauties uz uzticama un zinoša speciālista viedokli, lai vēlamais efekts tiktu arī sasniegts, nekaitējot savai veselībai.