Siers ir viens no barojošākiem ēdieniem kā labs proteīnu, kalcija un liela daudzuma vitamīnu un minerālvielu avots. Kā min Dr.Michael Jones mydr.com.au, neskatoties uz tā noderīgajām sastāvdaļām, nereti cilvēki no tā atsakās lielā tauku satura dēļ. Šis tauku procents var svārstīties sākot ar 85% tauku Maskarpones sierā, 35% Čedaras tipa sieros un pat tikai līdz 5-10% tauku mājas un Rikotas sierā. Mūsdienās siera ražošanai tiek izmantots piens ar mazāku tauku daudzumu, rezultātā iegūstot mazāku tauku daudzumu saturošu sieru.

Siers tiek ražots izmantojot kādu enzīmu, sauktu par rennīnu (rennin), lai atdalītu cietvielu no šķidruma pienā. Mīkstais, želejai līdzīgais biezpiens tiek veidots, nolejot sūkalas, kas ir iztecējušas no kopējās masas. Biezpienveida masa var tikt izmantota svaigā veidā vai arī karsējot, sālot, sausinot, ļaujot nobriest un nostāvēties atkarībā no tā, kāda veida siers tiek gatavots.

Pastāv 4 sieru kategorijas jeb grupas, atkarībā no pielietotās tehnikas un brieduma:

  • Mīksts un nenostāvējies siers (piemēram, Mājas siers, Rikota, Kvarks, Maskarpones siers);
  • Mīksts un nostāvējies siers, arī pelējuma sieri (zilais siers, Brie) un sālīti žāvētais siers (Fetta);
  • Nostāvējies siers, piemēram, Čedaras vai Swiss siers;
  • Cietie sieri, piemēram, Parmesan un Pecorino sieri.

40 gramu siera ik dienas sastāda vienu piena un piena produktu devu (dienā nepieciešamas 3- 4 devas), lai nodrošinātu pietiekamu daudzumu kalcija, kas tik ļoti nepieciešams mūsu kaulu un zobu veselībai. Izvēlieties dažādu viedu sierus- atbilstoši Jūsu vēlmēm un iespējām, tikai ziniet-zemu tauku saturoši sieri arīdzan satur mazāku daudzumu vērtīgo vielu-kalcija, vitamīnu un minerālvielu.

Siera labvēlīgā ietekme uz veselību izpaužas dažādos veidos:

  • Zobu veselība. Siers ne tikai ir nekariogēnisks (t.i. nerada zobu kariesu), bet arīdzan var aizsargāt no zobu kariesa rašanās. Zobu kariess rodas zobu emaljas bojājumu gadījumā, ko rada skābes, cukura un cietes rūgšanas procesā kopā ar baktērijām. Kritiskais demineralizācijas pH līmenis ir starp 5,2 un 5,7. Siera lietošana uzturā jo īpaši svarīga ir vecākiem cilvēkiem, kuriem pastāv augstāks zobu sakņu kariesa rašanās risks un kuriem siekalu dziedzeru funkciju zudums var notikt noteiktu medikamentu lietošanas laikā. Siers neitralizē mutes skābju līmeni, samazinot kariesa veidošanās risku, turklāt siers ir vienīgais ēdiens, kuru varat netraucēti ēst pēc zobu iztīrīšanas vakara stundās, ja Jums rūp sava zobu veselība.
  • Laktozes nepanesamība. Siers ir ļoti svarīgs kalcija un citu barības vielu avots. Tie, kuriem ir laktozes nepanesamība, neiesaka uzturā lietot pienu un tā produktus, tomēr, kā apgalvo nationaldairycouncil.org, siers ir īpaši nostāvējies, tādejādi satur ļoti nelielu daudzumu laktozes, kas ļauj secināt, ka siers ir piena produkts, kuru laktozes nepanesamības gadījumos tomēr var ēst, un iegūt visas tā noderīgās barības vielas. Tādēļ, ka siers satur lielu daudzumu kalcija (īpaši cietie sieri, piemēram, Čedaras un Swiss sieri), un nelielu daudzumu laktozes, Amerikas Pediatru Akadēmija pat iesaka bērnu ar laktozes nepanesamību uzturā iekļaut sieru.
  • Citi veselības aspekti. Plaši zinātniski pierādījumi apliecina, ka adekvāta kalcija daudzuma vai kalcija bagātu ēdienu regulāra uzņemšana var palīdzēt aizkavēt un minimizēt ar novecošanos saistītu kaulu novecošanos un tādejādi samazina osteoporozes risku. Siers kā bagātīgs kalcija avots ir nozīmīgs kaulu veselības nodrošinātājs. Pētījumi apliecina, ka sieru ēdienkartē var droši iekļaut tie cilvēki, kuriem ir hipertonija un sirds slimības. Siers, kombinācijā ar citiem pārtikas produktiem, piemēram, dārzeņiem un augļiem jeb tā saucamā „Dash” diēta, palīdz samazināt asinsspiedienu, kā arī pazemina lipoproteīna un homocisteīna līmeni asinīs.