Ūdens ir it kā ļoti vienkāršs, pieejams un visiem pazīstams savienojums, taču tam ir ļoti svarīga loma mūsu organismā un vispār visā dzīvajā dabā. Ļoti daudz tiek runāts par dažādām uzturvielām, diētām un veselīgu uzturu, bet viena no svarīgākajām lomām visā šajā uzskaitījumā pieder ūdenim. Bieži gan par tik ierastu lietu kā ūdeni savā dzīvē mēs neiedomājamies, bet kāda tad ir tā loma mūsu organismā?

Vairāk nekā divas trešdaļas no mūsu ķermeņa svara sastāda ūdens, tas vien liek aizdomāties, ka ūdens ir kaut kas svarīgs mūsu ķermenim un organismam, jo neviena cita viela tik daudz mūsu organismā nav atrodama. Pilnīgi visiem audiem un orgāniem mūsu organismā, lai tie spētu normāli darboties ir nepieciešams ūdens. Ūdens mūsu ķermenī ietilpst šūnu sastāvā, tas ir pamats visiem šķidrumiem, kas atrodami organismā: asinīm, limfai, siekalām, asarām, gremošanas sulām, locītavu šķidrumam u.c. organisma šķidrajām vidēm.

Lielais ūdens no organisma izdalās dažādos veidos, bet pārsvarā ar urīnu un sviedriem. Kopā ar šķidrumu, kas izdalās caur nierēm, tiek izvadītas arī citas organismam nevajadzīgās vielas. Bet ar sviedru izdalīšanos tiek regulēta ķermeņa temperatūra, lai mēs nepārkarstu un neatdzistu.

Ūdens lomu nekādā gadījumā nedrīkst novērtēt par zemu, lai saglabātu labu veselību un pievilcīgu ārējo izskatu, jo tieši sausas, savītušas ādas viens no galvenajiem iemesliem ir nepietiekams uzņemtā ūdens daudzums, tādā gadījumā īpaši daudz nespēs līdzēt pat dārgi kosmētiskie līdzekļi, jo āda ir jāpabaro ne tikai no ārpuses, bet daudz svarīgāk ir to pabarot no iekšpuses, turklāt tas taču ir tik viegli izdarāms!

Lai mēs paši varētu justies labi, svarīgi ir uzturēt savu veselību, lai to izdarītu viens no vienkāršākajiem priekšnoteikumiem atkal ir ūdens, jo neviena funkcija organismā nespēj notikt bez pietiekama ūdens daudzuma.

Kādā veidā tad vislabāk ir uzņemt ūdeni? Nekas nav labāks par tīru, svaigu ūdeni, tomēr ņemtie vērā, ka arī dažādu augļu un dārzeņu lielāko masas daļu sastāda tieši ūdens. Tāpat mēs dzeram dažādas sulas, limonādes, tējas un citus dzērienus, kur tāpat ietilpst ūdens. Dzerot alkoholiskos dzērienus, kafiju, melno tēju vai citus dzērienus, kas satur kofeīnu, nevajadzētu to salīdzināt ar vienkāršu ūdens dzeršanu, jo kofeīns ir osmotiska viela, tas nozīmē, ka izvadoties no organisma, tas paņem sev līdzi vairāk ūdens nekā citas vielas, līdz ar to pēc kafijas dzeršanas biežāk ir jādodas uz tualeti, un organisms tiek atbrīvots no ūdens, kas tomēr lieti būtu tam noderējis.

Cik daudz ūdens tad dienā būtu jāizdzer? Nav vienotas un visiem cilvēkiem piemērojamas formulas, pēc kuras tad to varētu aprēķināt, jo ne visi cilvēki atkarībā no sava veselības stāvokļa drīkst dzert vienādu daudzumu ūdens. Visvienkāršākais veids, kā uzņemt tik daudz ūdens, cik nepieciešams, ir padzerties tad, kad tiek justas slāpes. Bet tomēr 1,5 līdz 2 litrus ūdens pieaugušam cilvēkam dienas laikā vajadzētu izdzert. Ja ir vēlme padzerties, tad apmieriniet to, ja tajā brīdi nav bijis pie rokas ūdens vai apstākļi to nav ļāvuši, tad neaizmirstiet par savu vēlmi, bet padzerieties vēlāk. Dažkārt cilvēki mēdz sacīt, ka viņiem vispār nav vēlmes dzert – slāpes viņi izjūt ļoti reti, tad nepieciešams padzeršanos veidot par ieradumu, nēsājot it visur sev līdzi ūdens pudelīti. Drīz vien liksies, ka tas patiesi ir nepieciešams pasākums – padzerties, lai justos un izskatītos labi.

Tas, cik daudz nepieciešams uzņemt ūdeni, ir atkarīgs no dažādiem faktoriem – no gaisa temperatūras un mitruma, no fiziskās slodzes. Karstā laikā slāpes tiek izjustas biežāk, tās ir spēcīgākas, tas ir normāli un tādēļ šādos laika apstākļos arī ir nepieciešams vairāk dzert, lai organisms nenonāktu šķidruma trūkumā. Slāpes ir spēcīgākas fiziskās slodzes laikā, arī tad tās jāveldzē ar ūdens malku. Lai arī priekšā mums ir ziema, kad karstu laika apstākļu izraisītas slāpes visticamāk mūs nenomocīs, taču noteikti saskarsimies ar centrālapkures rezultātā radušos sauso gaisu – tas īpaši nelabvēlīgi ietekmē ādas izskatu, tādēļ dzersim ūdeni, lai āda atgūtu patīkamu izskatu. Šādos apstākļos šķidrumu var ne tikai dzer, bet arī izsmidzināt uz ādas – ir speciāli radīti līdzekļi, kas palīdzēs ādai saglabāt pietiekamu mitruma daudzumu, liela nozīme ir arī pareizi izvēlētiem kosmētiskajiem līdzekļiem.