Lai mūsu pašsajūta būtu lieliska un sevi neliktu manīt kādi veselības traucējumi, tad organismam ir jāatrodas pastāvīgā līdzsvara stāvokli, lai tas tiktu saglabāts liela nozīme ir ķermenī esošajam ūdens daudzumam, kas piedalās arī termoregulācijas procesos. Cilvēka ķermeņa virsmā atrodas ļoti daudz sviedru dziedzeru, to nosaukums jau parāda galveno funkciju – sviedru (ūdens, sāļu un citu nevajadzīgu vielu) izvadīšana. Tomēr katrs no mums ir atšķirīgs, un arī svīšana nav vienādi izteikta visiem cilvēkiem.
Svīšana notiek nemanāmi visu laiku, uzskata, ka dienas laikā caur ādas virsmu vidēji izdalās līdz pat vienam litram sviedru. Daļai cilvēku tik pierasta ir kustība, kad ar roku tiek notrauktas sviedru lāses no pieres un citā sejas daļām, tam var būt ļoti daudzi iemesli. Nav iemesla satraukumam, ja svīšana ir novērojama tikai karstā laikā vai pārāk silti saģērbjoties, kad apkārtējās vides laika apstākļi to nemaz neprasa. Izteikta svīšana ir normāla un dabiska parādība pie fiziskās slodzes, tieši tādā veidā organisms cenšas saglabāt pastāvīgu līdzsvara stāvokli. Arī sviedru izdalīšanos satraukuma un stresa brīžos, kas radusies nervu sistēmas stimulācijas dēļ, izbaudījis ir praktiski ikviens cilvēks.
Ja pastiprināta svīšana ir raksturīga, atrodoties vēsos apstākļos, tad savai veselībai vajadzētu pievērst lielāku vērību, jo pastiprināta svīšana var liecināt par vairogdziedzera, nervu sistēmas darbības traucējumiem, cukura diabētu un citām nopietnām saslimšanām. Svīšana ir arī menopauzes raksturīgs simptoms. Ja jums šķiet, ka sviedru izdalīšanās ir pārāk liela, it īpaši, ja novērojat vēl kādus līdz šim nebijušus simptomus (ķermeņa masas samazināšanos, paaugstināta temperatūra, pastiprināts nogurums u.c.), tad noteikti nepieciešams doties pie ārsta.
Pastiprināta sviedru izdalīšanās var būt ne tikai pati par sevi ļoti traucējoša, bet arī dažādu ādas bojājumu veicinošs faktors. Sasvīdušas kājas ir lielisks sēnīšu infekciju attīstību veicinošs faktors, jo veidojas mitra un silta vide, kas ļoti patīk šiem mikroorganismiem. Dažādi mikroorganismi ir iemesls arī sviedru nepatīkamajai smakai, jo sviedri paši par sevi ir bez kāda izteikta aromāta. Ja āda svīšanas rezultātā ir kļuvusi mitra, tad daudz vieglāk veidojas dažādi noberzumi, tulznas un izsutumi, līdz ar to var rasties arī nopietni iekaisumi, ja vietās, kur bojāta āda, sākas baktēriju attīstība. Tādēļ ieteicams izvēlēties apģērbus, kas izgatavoti no dabiskiem materiāliem, līdz ar to ādai piekļūs gaiss, labāk notiks sviedru iztvaikošana. Apģērbs nedrīkst būt pārāk ciešs un nospiedošs, lai netiktu traucēta asinsrite, tas var veicināt arī ādas bojājumu rašanos.
Ja svīšanas iemesls ir kāda saslimšana, tad, uzsākot tās ārstēšanu, visbiežāk arī mazināsies pastiprinātā sviedru izdalīšanās. Taču, ja pastiprinātajai svīšanai nav nopietna medicīniska rakstura iemesla, tad var izmantot dažādus pretsviedru līdzekļus. Dezodoranti palīdzēs novērst sviedru smaku, jo tie spēj iedarboties uz mikroorganismiem, kas ir nepatīkamā aromāta iemesls, taču dezodoranti bieži izraisa alerģiskas ādas reakcijas. Otra grupa ir tā saucamie antiperspiranti, kas aizsprosto sviedru dziedzerus, tādā veidā neļaujot sviedriem izdalīties, tomēr speciālisti iesaka pret to lietošanu izturēties piesardzīgi, jo var veidoties sviedru dziedzeru iekaisumi.
Vēl viens veids, kā mazināt pārmērīgu un apgrūtinošu svīšanu, ir botulīna toksīna injekcijas, kuras gan obligāti ir jāuztic veikt speciālistam. Injekcijas rezultātā tiek bloķēta sviedru dziedzeru darbība, līdz ar to svīšana nenotiek.
Lai sasniegtu vēlamo rezultātu un nenodarītu kaitējumu sev, jāievēro, ka pretsviedru līdzekļi ir jālieto uz tīras un sausas ādas, un katrs no tiem ir jālieto tieši tam mērķim, kādam tas paredzēts, lai neradītu lieku ādas kairinājumu, tas var rasties arī tad, ja pretsviedru līdzekli lieto uz bojātas ādas.