Tabaku izgudroja jau ilgi pirms mūsu ēras. Tajā brīdī tās atklājējam nebija ne jausmas par to, cik tā ir kaitīga un ka gadu un gadsimtu gaitā smēķētāju skaits pieaugs tik strauji, ka tā kļūs par starptautisku veselības problēmu un nāves izraisītāju.
Smēķēšana ir viens no iemesliem, kas sekmē ātrāku ādas novecošanos un grumbiņu rašanos ap mutes atveri, kā arī rada asinsrites traucējumus, jo cigaretēs esošās vielas sašaurina asinsvadus, kādēļ ir arī pastiprināts risks saslimt ar sirds-asinsvadu slimībām, nemaz nerunājot par saslimstību ar plaušu vēzi.
Smēķēšana mūsdienās ir milzīga sociāla problēma, kas apdraud ne tikai smēķētājus, bet arī līdzcilvēku veselības stāvokli, jo, viņiem negribot, tie kļūst par pasīvajiem smēķētājiem. Kāds pētījums Zviedrijā atklāja, ka bērniem, kuru vecāki smēķē ārpus mājām, ir divreiz vairāk nikotīna visā organismā, nekā tiem, kuru vecāki nesmēķē.
Ir cilvēki, kas par labu smēķēšanai izvēlas argumentu, ka tas viņus nomierina stresa situācijās, lai gan nikotīns drīzāk ir stimulējošs- paātrina sirdsdarbību un stimulē smadzenes. Citi ir iesākuši smēķēšanu, bet atmest baidās, jo sabiedrībā valda priekšstats, ka tad pieaug ķermeņa svars. Patiesībā viss slēpjas tajā, ka ieraduma pēc „turēt kaut ko mutē”, cilvēks vienkārši sāk vairāk ēst un našķoties. To veiksmīgi var aizvietot ar sportošanu, bet, ja kārdinājums ir liels- nopērciet stiklenes, ko sūkāt vai arī kādu veselīgu uzkodu, kura nesatur daudz kaloriju.
Interesanti, kāpēc citi cilvēki smēķē, bet citi ne? Šeit ir vairāki iemesli, kāpēc aptaujātie cilvēki izvēlas NEsmēķēt:
- Bojā kopējo veselības stāvokli, palielina risku saslimt ar ļaundabīgo audzēju;
- Ar cigarešu dūmiem pievilcies apģērbs, mati un arī telpas smird;
- Smēķējot kļūst dzelteni zobi, kā arī pirkstu gali, kuros tur cigareti;
- Āda straujāk noveco, rodas grumbiņas ap muti;
- Smēķētāji mēdz „krēpoties”, kas ir nepatīkami ne tikai pašam smēķētājam, bet visvairāk jau apkārtējiem;
- Tā ir lieki izmesta nauda, kuru sakrājot, katru mēnesi noteikti var nopirkt kādu jaunu apģērbu, abonentu uz sporta klubu, vai iztērēt kā citādi savam priekam;
- Smēķēšana ietekmē pēcnācēju radīšanu (spermas produktivitāti) un viņu veselības stāvokli;
- Smēķēšana ir atkarība, kura pakārto cilvēka dzīves ritmu;
- Bailes, ka smēķējot cilvēks nebūs pievilcīgs pretējam dzimumam, kas apgrūtina jaunu attiecību veidošanu;
- Tas nav moderni.
Vislabāk smēķēšanu, protams, ir nemaz nesākt, bet ja Jūs ir nomocījusi nemitīgā kāre pēc cigaretes, profesionālu palīdzību smēķēšanas atmešanā var piedāvāt atkarību ārstējoši speciālisti. Bet, ja tomēr informācijas kampaņas un diskusijas par smēķēšanas kaitīgumu Jūs nepārliecina smēķēšanas atmešanai un veselībai par labu, parūpējaties par to, lai līdzcilvēku un jo īpaši bērni nebūtu spiesti elpot cigarešu dūmus, liekot tiek kļūt par pasīviem smēķētājiem. Pasīvajiem smēķētājiem ir vēl lielāks risks saslimt ar cukura diabētu nekā smēķētājiem.