Neskatoties uz to, ka sievietes parasti vairāk rūpējas par sava mutes dobuma higiēnu (jāatzīst, ka arī daudzi vīrieši par sevi rūpējas!), regulārāk apmeklē zobārstu un higiēnistu, tomēr no smaganu problēmām parasti vairāk cieš tieši viņas. Tam par iemeslu ir hormonālās īpatnības.

Journal of Periodontology publicējis, ka ASV 23% sieviešu vecumā no 35- 54 gadiem cieš no smaganu problēmām, vecākas dāmas pat 44%.

Gingivīts izpaužas kā smaganu audu apsārtums, jūtīgums, sāpes, pietūkums, asiņošana. Ja tas netiek ārstēts, attīstās periodontīts, kad atkāpjoties smaganai, veidojas dziļas smaganu kabatas, kas neārstētas var novest pie kaulaudu noārdīšanās, zobi sāk kustēties un jūs tos varat zaudēt.

Daudzas jaunietes (arī jaunieši) jau pusaudžu gados, aktivizējoties hormonālajai sistēmai, sirgst no smaganu problēmām (pubertātes gingivīts). Tam par iemeslu var būt arī novājināta imūnsistēma, nepilnvērtīgs uzturs, nekontrolētas diētas.

Dažkārt sievietes cieš no menstruālā gingivīta , kas izpaužas tikai menstruāciju laikā.

Diezgan liels skaits grūtnieču cieš no tā saucamā grūtnieču gingivīta. Pētījumi rāda, ka neārstēts tas var būt arī par cēloni pāragrām dzemdībām un pazeminātam mazuļa dzimšanas svaram, jo tas taču ir ilgstošs iekaisuma process. Parasti tas var attīstīties grūtniecības 2. vai 3. mēnesī.

Kas būtu jādara ?

  • Higiēna – divas reizes dienā jātīra zobi, zobu starpas jātīra ar diegu.
  • Divas reizes gadā jāapmeklē zobārsts un higiēnists.
  • Ja smaganas kļuvušas apsārtušas, sāpīgas un asiņo jādodas pie periodontologa, kurš veiks zobakmens notīrīšanu visas smaganu kabatas dziļumā, jo uz negludās zobakmens virsmas pastiprināti veidojas aplikums, kas ir mīļa vide mikroorganismiem. Periodontologs jums ieteiks arī ārstniecisos līdzekļus, kas ātrāk palīdzēs likvidēt iekaisumu.

Lai izvairītos no grūtnieču gingivīta, svarīgi domāt par organisma spēcināšanu-

  • lietot grūtnieču vitamīnus (svarīgi ir B grupas vitamīni un folskābe)
  • nesmēķēt, nelietot alkoholu – tas zināms katram, savukārt medikamentus (arī augu valsts) un uztura bagātinātājus drīkst lietot tikai tos, kurus atļāvis jūsu ārsts
  • lietot sabalansētu uzturu, labi izgulēties
  • grūtnieces varētu lietot zobu kopšanas līdzekļus, kas satur ratānijas, salvijas, Islandes ķērpja, kliņģerītes, anīsa un citus augu ekstraktus, kas dos arī pretiekaisuma efektu smaganām.

Un vēl nedaudz par menopauzes smaganu problēmām… Bieži smaganu iekaisīgie procesi ir par cēloni zobu kustīgumam un tie tiek zaudēti. Bet šinī vecumā vēl sastopama tāda problēma kā sausa mute. Mūsdienās pieejami līdzekļi, kas veicina siekalu izdali, bet, ja tās vairs pilnībā neizdalās jālieto siekalu aizvietotāji, atsevišķi no tiem satur arī siekalu fermentus. Kā zināms siekalas veic ļoti nozīmīgu darbu gan gļotādas veselības uzturēšanā, gan barības sagremošanā.

Svarīgākais ir smaganu problēmām savlaicīgi pievērst uzmanību, jo parasti šis process ir progresējošs. Šajos gadījumos nevajadzētu likt arī lielas cerības uz pašārstēšanos, jo ātrāk speciālists tiks apmeklēts, jo vieglāk šo problēmu atrisināsiet.