Laika ritējums mūsu dzīvē ir nepielūdzams un neapturams. Uz katru no mums tas atstāj atšķirīgu ietekmi. Bet, cilvēkam kļūstot vecākam, šī ietekme kļūst pamanāmāka gan cilvēka ārējā izskatā, gan viņa rīcībā, uzvedībā un domāšanas veidā, šo spēju noteikta veida pavājināšanos sauc par Alcheimera slimību, kuras gaitu apturēt nevar, taču var palēnināt tās attīstību un uzlabot slimības simptomus.

Alcheimera slimība ir progresējoša, smadzeņu struktūras ietekmējoša slimība, kuras gaitā pasliktinās atmiņa un domāšana, rodas izmaiņas uzvedībā. Atmiņas traucējumi sāk attīstīties pakāpeniski, tāpat pavājinās spriešanas spējas, ir grūtības koncentrēties, attīstās runas traucējumi, grūti apgūt kādas jaunas prasmes un rodas pat personības izmaiņas. Šī slimība sāk attīstīties pēc piecdesmit gadu vecuma, simptomu attīstības ātrums un apmērs ir ļoti individuāls, bet vidēji 8 līdz 10 gadu laikā tie jau spēcīgi sāk ietekmēt ikdienas dzīvi.

Alcheimera slimības simptomi ir ļoti dažādi, ne visi no tiem var būt novērojami vienam cilvēkam. Slimības psiholoģiskie simptomi ir:

  • Atmiņas traucējumi, nespēja atpazīt pat savas ģimenes locekļus;
  • Sazināšanās grūtības, jo grūti veidot vārdu salikumus un teikumus;
  • Koncentrēšanās grūtības;
  • Nespēja orientēties apkārtējā vidē;
  • Depresija;
  • Agresija, uzbudinājums, trauksme, nemiers;
  • Halucinācijas, mānijas un psihozes u.c.

Savukārt novērojamie fiziskie simptomi ir:

  • Koordinācijas un kustību traucējumi;
  • Muskuļu trīce vai krampji;
  • Muskuļus stīvums, šļūkšana un kāju vilkšana ejot;
  • Bezmiegs vai citi miega traucējumi;
  • Svara zudums.

Līdz šim skaidrs Alcheimera slimības cēlonis vēl joprojām nav noskaidrots, taču uzskata, ka slimības attīstību nosaka gan ģenētiskie faktori, gan apkārtējās vides nelabvēlīgā ietekme. Liela loma slimības izcelsmē varētu būt brīvajiem radikāļiem, jo tie rada būtiskus šūnu bojājumus, īpaši smadzeņu audos. Riska faktori slimības attīstībai ir ilgstoši paaugstināts asinsspiediens, kāda piedzīvota galvas trauma, saindēšanās ar smagajiem metāliem, ilgstoša magnētiskā lauka iedarbība.

Nav arī konkrēta izmeklējuma, kuru veicot, viennozīmīgi varētu pateikt, ka konkrēto simptomu iemesls ir Alcheimera slimība, bet diagnozi pēc rūpīgas izmeklēšanas, iztaujāšanas un apskates uzstāda ārsts, kurš tad arī nozīmē piemērotāko ārstēšanās veidu, kura mērķis ir aizkavēt slimības tālāku attīstību.

Kā ārstēšanas palīglīdzekļus var izmantot vitamīnus – antioksidantus, kas pasargās šūnas no tālākas brīvo radikāļu iedarbības, līdz ar to arī no bojājumiem, jo tie spēj noārdīt šīs ļoti aktīvās molekulas. Minētās īpašības piemīt A, C un E vitamīniem, kurus var lietot arī profilaktiskos nolūkos. Šos vitamīnus savam organismam varam piegādāt arī dabīgā veidā – ar dažādiem augļiem un dārzeņiem, tas pat ir ļoti vēlami, jo tajos papildus atrodas arī citas ļoti vajadzīgas un noderīgas vielas un savienojumi, kas labvēlīgi ietekmēs nervu sistēmas darbību un smadzeņu funkcijas.

Papildterapijai var izmanot arī divdaivu ginka (Ginkgo biloba) preparātus, jo tie uzlabo smadzeņu asinsriti, tā sastāvā esošās bioloģiski aktīvās vielas flavanoīdi darbojas kā antioksidanti. Pierādīts, ka ginka preparāti cilvēkiem ar Alcheimera slimību:

  • Uzlabo domāšanas un mācīšanās procesus un atmiņu;
  • Aizkavē slimības simptomu attīstību;
  • Samazina depresijas simptomus.

Lai panāktu vislabāko iedarbību, jāseko devu un lietošanas ieteikumiem, turklāt īpaši piesardzīgiem jābūt, ja vienlaicīgi tiek lietoti arī kādi citi medikamenti. Lai nekaitētu savai veselībai, bet palīdzētu tai – prasiet padomu savam ārstam vai farmaceitam un sekojiet sniegtajiem norādījumiem.

Lai Alcheimera slimības slimnieks varētu justies labi, ļoti svarīga ir apkārtējo cilvēku attieksme pret viņu, tādēļ mums jābūt iecietīgiem, lai cilvēkam nenodarītu pāri un neliktu saasināties viņa slimības simptomiem, jo neviens no mums taču nav pasargāts no līdzīgām likstām nākotnē, taču, lai samazinātu risku, veselīgs uzturs un dzīvesveids, fiziskā aktivitāte ir mūsu veselības labākie palīgi.