Ēdat visu pēc kārtas tikai tāpēc, ka atmetāt smēķēšanu? Dzerat vairāk kafiju, lai samazinātu pārēšanās iespēju? Kad atmetat sliktus ieradumus, reizēm mēs „uzņemamies vairāk nekā spējam panest”. Vai jūs atmetat smēķēšanu, alkohola lietošanu, azartspēļu spēlēšanu vai vienkārši cenšaties ēst veselīgi un pareizi, slikto ieradumu atmešana ir grūts un emocionāls process.
Daudzi cilvēki, piemēram, sagaidot Jauno gadu, ir apņēmības pilni atmest smēķēšanu, sākt jaunu dzīvi, vairāk laika pavadīt kopā ar ģimeni, zaudēt lieko svaru, u.tml. Tomēr nereti sliktā ieraduma vietā cilvēks atrod kādu citu sliktu ieradumu, tādejādi vienkārši nomainot sliktā ieraduma veidu, piemēram, atmet smēķēšanu, bet sāk daudz un neveselīgi ēst, kā dēļ strauji palielinās liekais svars.
Mērķu noteikšana un reālu laika limitu uzstādīšana ir galvenā „atslēga”, lai atmestu sliktos ieradumus, tādus kā smēķēšana, pārēšanās un pārmērīgs kofeīna patēriņš. Kamēr smēķēšana ir ieradums, kuru lielākā daļa cilvēku labprāt atmestu, pārēšanās un neveselīga ēšana ir grūtāk atmetams ieradums, jo mūsu prāts un ķermenis tik ātri nevar sevi „pārprogrammēt” jaunām pārmaiņām, vēsta medicinenet.com.
Savienojumā ar zinātnisko pētījumu rezultātiem, Dr. Wilkins (Cedars-Sinai Medicīnas Centa direktors) rekomendē sekojošus ieteikumus, kā palīdzēt noteikt, plānot un beigu beigās nomainīt kaitīgos ieradumus pret veselīgiem.
- Nosakiet mērķus un noskaņojiet sevi to sekmīgai pabeigšanai. Cilvēkiem, kuri apliecina, ka viņiem ir nepieciešamas izmaiņas savā dzīvē, ir vieglāk sasniegt izvirzītos mērķus nekā tiem, kas nav pārliecināti par to, vai izvirzītos uzdevumus spēs sasniegt. Aktīvi soli pa solim virzoties uz izmaiņām (piem., motivācijas pastiprināšanai varat iesaistīties kāda pašpalīdzības grupā), Jūs pietuvosieties mērķu sasniegšanai. Pārmaiņas nav viegli ieviest un tam ir nepieciešama atdeve. Kā sākums ir specifisku uzvedības mērķu definēšana, kam seko pielāgošanās aktivitātēm un attieksmes maiņa.
- Nedariet to viens/a, lūdziet palīdzību citiem. Ja izvēlaties diskutēt par saviem mērķiem ar citiem cilvēkiem, izvēlieties tos, kuri patiešām grib Jums palīdzēt tos sasniegt. Kaitīgo ieradumu atmešana ir ļoti grūta bez citu līdzcilvēku klātbūtnes, kas atbalsta Jūsu centienus, kurus esat izvirzījusi/is. Ja, piemēram, esat nolēmis atmest smēķēšanu un Jūsu dzīvesbiedrs tajā pat laikā turpina smēķēt, mērķi kļūst daudz izaicinošāki. Atrodiet kādu cilvēku, kuram ir tādi mērķi kā Jums, kurš mēģina atmest tos pašus sliktos ieradumus. Atbalsts var būt no draugu, ģimenes, kolēģu vai profesionālu atbalsta grupu puses.
- Nosakiet skaidrus un reālus papildmērķus un laika limitus. Tāpat kā pilsētu nevar uzcelt vienā dienā, arī ieradumus atmest nevar uzreiz, jo, ja tā būtu, mums vienkārši nebūtu slikto ieradumu. Plānojiet savu progresu ar dienasgrāmatas vai kalendāra palīdzību, kas ieskicē reālu laika daudzumu, kurā iespējams atbrīvoties no kaitīgajiem ieradumiem. Ja ik rītu dzerat 5 tasītes kafijas un Jūsu mērķis ir samazināt šo daudzumu līdz vienai tasītei dienā, dodiet sev vairākas nedēļas laika, lai to sasniegtu, piemēram, samaziniett kafijas daudzumu par vienu tasīti nedēļā mazāk. Pirmais lielākais šķērslis ir pārvarēt pirmās 90 dienas mērķa sasniegšanai.
- Pievienojiet, ne tikai atņemiet. Pievienojiet vēl kādu vēlamu uzvedību, lai kompensētu atteikšanos no „sliktās” uzvedības. Mums bieži vien ir nepieciešams kaut kas, kas aizvieto ieradumu, lai palīdzētu tiekties pēc veiksmīgas mērķu sasniegšanas. Aizvietojiet sliktos ieradumus ar labiem, piemēram, sāciet nodarboties ar sportu, dejošanu, meditāciju, pavadiet labi laiku ar ģimeni, ēdiet veselīgu pārtiku, utt., kas samazinās iespēju, ka vienu slikto ieradumu nomainīsiet pret citu sliktu ieradumu.
- Atļaujiet sev kādu atkāpšanos kaitīgo ieradumu atmešanas laikā, tomēr tikai īslaicīgi. Ja esat nolēmis/usi vairs neēst saldumus un zaudēt lieko svaru, gabaliņš vecmāmiņas ceptā pīrāga nav iemesls, lai atteiktos no izvirzītajiem mērķiem un pārtrauktu tiekšanos pēc tiem. Plānojiet uz priekšu un nosakiet robežas, kuras nepārkāpt.
- Atalgojiet sevi! Turpinot apliecināt un atlīdzināt sev par paveiktajiem „mazajiem solīšiem”, jūs piemānāt slikto ieradumu. Ļaujiet cilvēkiem Jums apkārt uzslavēt Jūs par sasniegto un uzmundrināt nākamā soļa speršanai. Piemēram, ik nedēļas nopērciet sev kādu iemīļotā mūziķa CD pirmo grūtāko 90 dienu periodā iesaka medicinenet.com.
Lai pietiek gribasspēka!