Kā vēsta medicinenet.com, šķiedrvielas palīdz samazināt holesterīna līmeni asinīs un samazināt risku saslimt ar sirds slimībām un diabētu, samazināt lieko svaru.

Svarīga veselīga uztura daļa – šķiedrvielas ir atrodamas dažādu veidu pārtikas produktos un ir pieejamas arīdzan uztura bagātinātāju veidā. Amerikas Ģimenes ārstu akadēmija iesaka dažus veidus, kā uzlabot šķiedrvielu uzņemšanu ikdienas uzturā:

  • Uzņemiet vismaz 4 ar pusi tases augļu un dārzeņu ik dienas. Daži pārtikas produkti, kas satur lielu daudzumu šķiedru, ir: āboli, apelsīni, ogas, bumbieri, brokoļi, burkāni, pupiņas, zaļie zirnīši un ziedkāposti;
  • Baltmaizes vietā labāk ēdiet pilngraudu vai kviešu maizi, kā arī arīdzan labāka izvēle ir brūnie rīsi, nevis baltie;
  • Ikdienas uzturā iekļaujiet kliju maizi, auzu pārslas un nesaldinātas brokastu pārslas;
  • Ēdiet klijas brokastīs,
  • Izmēģiniet kviešu kliju sajaukumu ar citiem ēdieniem;
  • Ēdiet vārītas pupiņas samērā bieži.

www.medic8.com tiek vēstīts, ka šķiedrvielas labvēlīgi ietekmē veselību dažādos veidos:

  1. Vēdera aizcietējums
    Šķiedrvielas palīdz zarnām darboties veselīgi un funkcionēt regulāri. Neārstēts vēdera aizcietējums var novest pie citām veselības problēmām.
  2. Svara kontrole
    Ēdieni, kuri satur daudz taukvielu un cukura, piemēram, cepumi, saldie ēdieni, biskvīti un citi saldumi, rada pilnības un apmierinājuma sajūtu gandrīz nekavējoties, bet diemžēl šī sajūta nav ilgstoša un pēc brīža atgriežas izsalkums. Šie ēdieni satur daudz kaloriju, un pārmērīga to lietošana noved pie liekā svara pieauguma. Savukārt šķiedrvielām bagāts uzturs, piemēram, pilngraudu maize, pilngraudu makaroni un pārslas, kas satur nerafinētus ogļhidrātus, rada sāta sajūtu un tajā pat laikā nepieaug liekais svars to samērā zemās uzturvērtības dēļ.
  3. Diabēts
    Jo īpaši svarīgi uzņemt šķiedrvielām bagātus ēdienus ir tad, ja esat diabēta slimnieks/ce. Šķiedrvielas daudz lēnāk absorbējas asinsritē pēc ēdiena sagremošanas, tādejādi palīdzot uzturēt normālu glikozes līmeni asinīs. Šķīstošās šķiedrvielas veidojas lipīgas želejas veidā, tās absorbē šķidrumu, un šī želeja var palēnināt ātrumu, kādā cukurs iekļūst asinsritē. Nerafinēti ogļhidrāti, piemēram, cukurs nekavējoties izraisa asins glikozes līmeņa celšanos, bet, kombinējot to ar šķiedrvielām bagātiem pārtikas produktiem, cukura ietekme mazinās, piemēram, ja uz pilngraudu maizes uzsmērējat ievārījumu.
  4. Holesterīna līmenis
    Ir atklāts, ka liels šķiedrvielu patēriņš, īpaši šķīstošas šķiedras, var palīdzēt samazināt holesterīna līmeni asinīs.
  5. Vēzis
    Pētījumi pēdējo 30 gadu laikā ir pierādījuši, ka šķiedrvielām ir aizsargājošs efekts pret saslimšanu ar zarnu vēzi. Pētījumi atklāj, ka valstīs, kurās ir augsts augļu, dārzeņu un graudaugu patēriņš, ir mazāks atklāto hronisks zarnu slimību un tā skaitā vēža gadījumu skaits.