Rudenī, kad gaiss kļūst vēsāks un dzestrāks, vējš vairs nav tik silts un patīkams, bet reizēm pat stindzinoši salts, mums pašiem vēl joprojām nemaz negribas atvadīties no aizgājušās vasaras, tad arvien biežāk par sevi atgādina dažādas saaukstēšanās slimības. Šoreiz parunāsim par ausu infekcijām un to profilaksi.

Gandrīz katram no mums savas dzīves laikā ir saskāries ar kādu slimību, kura par savu esamību mums atgādina biežāk nekā citiem apkārtējiem cilvēkiem – citiem tās ir dažādas kuņģa kaites vai locītavu sāpes, bet daudziem tās ir ausu sāpes, kas bieži vien ir saistītas ar saaukstēšanās slimībām.

Ausu infekcijas ir baktēriju izraisītas infekcijas, kas lokalizējas vidusausī (vietā, kas atrodas aiz bungādiņas). To iemesls ir ejas, kas savieno vidusausi ar rīkles galu (Eistahija ejas), nosprostojums. Šī nosprostojuma cēlonis visbiežāk ir iesnas, kuru dēļ vairs nav iespējama normāla gaisa apmaiņa starp vidusausi un citiem elpceļiem, kā rezultātā rodas labvēlīgi apstākļi iekaisuma attīstībai. Iekaisuma rezultātā vidusausī krājas infekciozais šķidrums, kurš nespēj nekur aizplūst, jo eja ir nosprostota, tas rada spiedienu uz bungādiņu, bungādiņa spiediena iespaidā izliecas un rodas sāpes. Šo sāpju dēļ ir ļoti nepatīkama pašsajūta, visu laiku ir jūtams nepārtraukts kairinājums, kas ir arī par iemeslu miega traucējumiem.

Auss iekaisums var būt tik nopietns un smags, ka spiediens vidusausī ir tik liels, ka bungādiņa plīst, un no auss tek ārā dzeltens vai bālgans šķidrums. Bungādiņas bojājums gan apmēram nedēļas laikā sadzīst, tomēr tas neizslēdz iespēju, ka auss iekaisums nevarētu atkārtoties un atkal likt izjust dažādus ļoti nepatīkamus simptomus.

Lai arī ļoti reti, tomēr iespējams, ka notiek kādas neatgriezeniskas pārmaiņas ausī vai arī ar dzirdi saistītas izmaiņas. Tādēļ sāpes ausī noteikti nedrīkst atstāt bez uzmanības, bet visdrīzākajā laikā ir jāmeklē speciālista palīdzība. Ārsts ieteiks jums vispiemērotāko ārstēšanas metodi, kā arī pastāstīs par dažādiem profilaktiskiem pasākumiem.

Kādus profilaktiskos pasākumus var ievērot, lai izvairītos no ausu infekcijām?

  • Vajadzētu censties izvairīties no smēķēšanas, atrašanās piesmēķētās telpās un no apkārtējās vides, kurā ir cigarešu dūmi, jo arī pasīvās smēķēšanas rezultātā ausu infekcijas kļūst biežākas un smagākas.
  • Ievērojiet dažādus profilaktiskos vispārējos pasākumus, savas veselības saglabāšanai un uzturēšanai, lai izvairītos no dažādām saaukstēšanās slimībām, jo tieši tās visbiežāk ir sākums ausu infekcijām. Ja tomēr esat saaukstējušies, un jūs nomoka iesnas, tad tomēr nevajadzētu tās ignorēt, nolemjot, ka tāpat pāries, bet tomēr izvēlēties lietot kādus degunā lokāli lietojamos līdzekļus (pilienus, aerosolus vai ziedes), kas atvieglos elpošanu caur degunu, jo notiks normāla gaisa apmaiņa starp organisma iekšējo vidi un ārpusi, līdz ar to tiks samazināts risks, ka jums varētu rasties ausu infekcija.
    Lietojot deguna pilienus, ļoti svarīgi, lai tie tiktu lietoti pareizi – zāles jāiepilina katrā nāsī, nedaudz atliecot galvu. Pilinot zāles kreisajā nāsī, pagrieziet galvu mazliet pa kreisi, pilinot labajā nāsī, galvu pagrieziet mazliet pa labi.
  • Lai izvairītos no ausu infekcijām zīdaiņiem, svarīga ir viņu barošana ar mātes pienu, jo pienā esošās antivielas samazina risku saslimt ar ausu infekcijas slimībām.
  • Īpaši piesardzīgiem vajadzētu būt cilvēkiem, kas cieš no alerģiskajām iesnām, jo tas ir būtisks riska faktors ausu infekciju attīstībai. Arī citu alerģisko izpausmju gadījumā vajadzētu ievērot piesardzību.

Ja novērojiet, ka jūs pats (vai kāds no ģimenes locekļiem) patstāvīgi vai ļoti bieži elpo caur muti nevis caur degunu, tad vajadzētu doties vizītē pie ārsta, lai noskaidrotu iemeslu un izvēlētos vispiemērotāko ārstēšanas veidu, kas būtiski spēs uzlabot dzīves kvalitāti, jo ikviens no mums taču zina, cik apgrūtinoša ir nespēja normāli paelpot iesnu laikā, kad deguns ir aizlikts, un ir radušies vislabākie apstākļi ausu infekciju attīstībai.