Gremošanas process ir sarežģītu norišu kopums, kurš sākas mutes dobumā. Tajā tāpat kā praktiski visā pārējā gremošanas traktā atrodas daudz mikroorganismu, taču ne jau tikai baktērijas un citi mikrobi ir dažādu mutes dobuma problēmu cēlonis, lai gan iekaisumu izraisītāji ir tieši tie. Ļoti nepatīkama un sāpīga saslimšana ir mutes dobuma čūliņas, kas it kā ir ļoti nelielas, tomēr ievērojami spēj apgrūtināt ēšanu, garšas izbaudīšanu un pat rīšanu.
Mutes čūliņas izskatās kā nelieli blati vai dzeltenīgi plankumi uz gļotādas, un, mēģinot tos noņemt, veidojas jēli mutes dobuma gļotādas bojājumi. Tās vai nu pa vienai, vai vairākām kopā ir nosējušas gļotādu, visbiežāk uz vaigu iekšpuses. Pati gļotāda kļūst apsārtusi, jūtama nieze un dedzinoša sajūta. Slimība ir diezgan bieži sastopama, to vismaz vienu reizi mūžā piedzīvo apmēram 10 % cilvēku, tomēr visbiežāk tā rodas maziem bērniem, pat zīdaiņiem. Čūliņu veidošanās riska faktori ir visdažādākie, tomēr izraisītājs visbiežāk ir piena sēnīte jeb Candida albicans, par kuras izraisīto vaginālo kandidozi var lasīt vienā no zemāk redzamajiem saistītajiem rakstiem.
Mutes dobuma kandiozes attīstība ir ļoti līdzīga kā vaginālajai kandidozei: slimību izraisošās sēnītes vienmēr atrodas vesela cilvēka organismā, taču dažādu apstākļu ietekmē tās var sākt pastiprināti vairoties. Slimību veicinošie faktori ir dažādi:
- Dažādu uzturvielu nepietiekamības gadījumā – cilvēka organisms ir sarežģīta bioķīmiska laboratorija, kurā notiek visdažādākās ķīmiskās pārvērtības, kas nepieciešamas normālai visu orgānu un to sistēmu darbībai. Ja ar uzturu netiek uzņemtas visas nepieciešamās uzturvielas, vitamīni un minerālvielas, tad ātrāk vai vēlāk var attīstīties dažādas saslimšanas. Ja organismam trūkst kādas tam nepieciešamas vielas, tad sākotnēji iekšējie kompensācijas mehānismi cenšas to kompensēt, taču tas samazina organisma aizsargspējas, pavājinās imunitāte, un palielinās risks attīstīties sēnīšu infekcijām.
- Ļoti bieži mutes dobuma kandidoze rodas pēc antibiotiku lietošanas, jo antibiotikas iznīcina arī tās labās baktērijas, kas atrodas cilvēka organismā, kuras cīnās pret sēnītēm.
- Vēl viens mutes dobuma pienēdes iemesls ir pārmērīgs stress, tas rada pārslodzi organismam, tiek izsmelti rezerves mehānismi, un cilvēks ir pakļauts dažādu nelabvēlīgu faktoru iedarbībai, līdz ar palielinās risks, ka infekciju izraisošās sēnītes sāk pastiprināti vairoties un izraisa iekaisumu.
- Mutes dobuma gļotādas traumu rezultātā arī palielinās pastiprinātas sēnīšu vairošanās risks.
- Tāpat kā vaginālās kandidozes, arī mutes dobuma pienēdes izcelsmē veicinošs faktors ir hormonu līmeņa svārstības. Bieži čūliņas mutes dobumā vēsta par menstruāciju tuvošanos.
Ko darīt un kādus līdzekļus lietot, lai pēc iespējas ātrāk izārstētu nepatīkamo slimību?
- Mutes dobuma skalošanai var izmantot kumelīšu, kliņģerīšu, salvijas un asinszāles uzlējumu, jo tiem piemīt pretiekaisuma iedarbība. Kā skalojamais līdzekļi ļoti efektīvs ir arī hlorheksidīna šķīdums, taču uzmanība jāpievērš tā koncentrācijai (lai tā ūdens šķīdumā nebūtu lielāka par 0,05 %), jo vairums pieejamo rūpnieciski gatavoto mutes skalojamo līdzekļu ar hlorheksidīnu ir koncentrētāki, un tie var kairināt jēlo, iekaisušo ādu.
- Ļoti efektīvas ir arī dažādas pretiekaisuma ziedes un gēli, kas paredzēti lietošanai mutes dobumā, dažkārt tiem var būt pievienoti arī anestēzijas līdzekļi, kas atvieglos sāpes. Šos līdzekļus ieteicams ir uzziest pirms ēšanas, ja sāpes ir tik nepatīkamas, ka ir apgrūtinoši veikt šo darbību. Savukārt lietošana pēc ēšanas ļaus labāk iedarboties iekaisumu mazinošajām vielām.
- Kā papildus līdzekļus ārstēšanai var izmantot imunitāti stiprinošus preparātus, jo tie paātrinās atveseļošanās procesu.
Kā izvairīties un pasargāt sevi no Candida ģints sēnīšu pastiprinātas vairošanās, infekciju rašanās un čūliņu veidošanās?
- Veselīgs un sabalansēts uzturs ir lieliskākais ierocis cīņai ar nepatīkamajām sēnītēm, jo tādā veidā organisms tiek apgādāts ar visām tam nepieciešamajām vielām. Dažos gadījumos (piemēram, ilgstošas slimības gadījumā, pēcoperāciju periodā), kad imunitāte ir īpaši novājināta, var papildus lietot dažādus vitamīnus un minerālvielas saturošus medikamentus vai uztura bagātinātājus, īpašu uzmanību pievēršot C vitamīnam, taču ņemiet vērā, ka no augļiem un dārzeņiem tas uzsūcas un darbojas daudz pilnvērtīgāk nekā sintētiskais tabletēs esošais. Arī cinks ir svarīgs mutes dobuma veselībai. Par jums piemērotākajiem preparātiem prasiet padomu savam ārstam vai farmaceitam.
- Ja mutes dobuma kandidoze ir radusies stresa rezultātā, tad atpūta un atslābināšanās no ikdienas problēmām ir lieliskākais, ko varat darīt savas veselības labā.