Cilvēka lielākais orgāns ir āda, tai ir ļoti dažādas funkcijas, bet praktiski ikvienam cilvēkam ļoti svarīgs ir ādas ārējais izskats, jo tas ir viens no faktoriem, kas veido mūsu ārējo izskatu un ietekmē apkārtējo cilvēku pirmos iespaidus par mums. Ādas izskatu nenoliedzami ietekmē tas, ko mēs ēdam, kā padarīt ādu skaistāku un veselīgāku ar uztura palīdzību?

Viena no ādas pamatfunkcijām ir – pasargāt mūsu organismu no kaitīgās apkārtējās vides ietekmes, līdz ar to visbiežāk tieši mūsu āda ir tā, kurai pirmajai nākas saskarties ar kādiem to negatīvi ietekmējošiem faktoriem: saules starojumu, aukstumu un salu, dažādiem mazgājamajiem līdzekļiem un citiem. Visu šo faktoru iedarbības rezultātā āda cieš, to labi var iztēloties, salīdzinot pieauguša cilvēka ādu ar maza bērna maigo ādiņu.

Lai arī mūsu spēkos nav apturēt laika ritējumu, kaut ko mēs tomēr varam darīt sava ārējā izskata labā, turklāt tas nav īpaši sarežģīti un apgrūtinoši – ēdienkartē ir jāievieš sabalansēta un veselīga uztura principi. Kā dažādas uzturvielas ietekmē ādas veselīgumu un skaistumu?

  • Olbaltumvielas. Olbaltumvielas ir vienas no šūnu pamatstruktūrām, tās paātrina šūnu atjaunošanās procesus. Labākais olbaltumvielu avots ir zivis, arī citi dzīvnieku valsts produkti: olas baltums, vistas gaļa bez ādas, liellopa gaļa u.c.
  • Tauki. Ticiet vai nē, bet arī tauki ir veselīgi un pat nepieciešami. Tauki un eļļas pasargā pret dažādu iekaisumu rašanos, tiem piemīt antioksidantu darbība. Treknās zivis ir bagātas ar omega-3 taukskābēm, kas palīdz aizkavēt novecošanās procesus un ādu padara gludāku. Bieži vien dažādas nepiesātinātās taukskābes, pie kurām pieder arī omega-3, palīdz novērst dažādas ādas problēmas, piemēram, izsitumus un sausu ādu. Turklāt nepiesātinātās taukskābes ir nepieciešamas ne tikai, lai būtu skaista āda, tās veicina arī citu orgānu funkciju uzlabošanos.
  • Ogļhidrāti. Tie paaugstina glikozes līmeni asinīs, kas var radīt pietiekami bīstamas ķīmiskas dabas izmaiņas organismā. Ogļhidrāti pārāk lielā daudzumā ir kaitīgi ādai, jo tie spēj paātrināt brīvo radikāļu, kas sašķeļ ādas elastīgumu nodrošinošo kolagēnu, veidošanās procesu, līdz ar to paātrinās ādas novecošanās. Šī iemesla dēļ gan nevajag atteikties no ogļhidrātiem, jo tie ir lielisks enerģijas avots, tādēļ labāk izvēlēties augļus un dārzeņus, kuri turklāt satur arī dažādus ādai un visam organismam nepieciešamos vitamīnus, minerālvielas un antioksidantus, kas neitralizē kaitīgos brīvos radikāļus.
  • Viena no vissvarīgākajām vielām, kura nepieciešama mūsu katra organismam ir vienkārši tīrs ūdens. Tas ir absolūti nepieciešamas visu šūnu un orgānu pareizai darbībai. Viens no sausas ādas iemesliem var būt tieši ūdens trūkums organismā, tādēļ lietojiet uzturā pietiekami daudz ūdens, lai āda ilgāk izskatītos jauna un maiga.

Katram cilvēkam ir jāsaprot, ka nekas šajā pasaulē nav mūžīgs, laika gaitā noveco viss mūsu organisms, tāpat arī āda. Nav brīnumlīdzekļa, kas varētu šo procesu apturēt, to var tikai aizkavēt. Pretošanās vai pakļaušanās laikam ir katra paša personīgais lēmums. Turklāt redzams, ka kaut nelielas rūpes par savu ādu, kas neprasa arī lielus finansiālus ieguldījumus, var likt mums ikvienam justies mazliet labāk, kad no spoguļa pretī raudzīsies ar savu izskatu apmierinātas mirdzošas acis.