Daudzi cilvēki uzskata, ka rieksti ir kalorijām un tauku daudzuma pārbagāti, un viņiem ir pilnīga taisnība. Tomēr, mērenos daudzumos tos ēst ir veselīgi un pat ļoti ieteicams!

Zinātnieki ir atklājuši, ka cilvēkiem, kuri ēd riekstus regulāri, ir pazemināts sirds saslimšanu risks. 1996.gadā „Iowa Health Study” atklāja, ka sievietēm, kuras ēda riekstus nelielos daudzumos līdz 4 reizēm nedēļā, bija par 40% sirds saslimšanu risks. Divus gadus vēlāk cits pētījums, kuru vadīja „Harvard School of Public Health”, atklāja identisku rezultātu citas pētījuma grupas sieviešu vidū. Turklāt, potenciālā labvēlīgā ietekme uz sirds veselību nav tikai sieviešu, bet arī vīriešu vidū.

Rieksti ir viens no vislabākajiem olbaltumvielu avotiem. Tie satur bagātīgu daudzumu šķiedrvielu, augu barības vielu un antioksidantu – tādus kā vitamīns E un selēns. Rieksti arīdzan ir sterola un taukiem bagāti, bet lielākā daļa no tiem ir mono-nepiesātinātie un poli-nepiesātinātie tauki (no tiem Omega 3 ir „labie” tauki), kas kopumā samazina holesterīna līmeni asinīs.

Sirds veselības nodrošināšanai ieteicamas mandeles, lazdu rieksti, zemesrieksti, pekanrieksti, pistācijas rieksti un valrieksti, jo tie satur tikai 4 gramus piesātināto tauku uz 50 gramiem. Arī saulespuķu sēklas, linsēklas un ķirbju sēklas var būt vienlīdz noderīgas sirds veselības nodrošināšanā.

Kā vēsta Ilinoisas Universitātes (ASV) pētījums, Brazīlijas riekstiem var būt nozīmīga loma krūts vēža novēršanā, kas visticamāk ir augstā selēna daudzuma, ko satur šie rieksti, rezultāts. Selēns ir spēcīgs antioksidants, kas palīdz neitralizēt kaitīgos brīvos radikāļus, kas uzbrūk organisma veselīgajām šūnām un palielina tādu nopietnu slimību kā sirds saslimšanas un vēža rašanos, tai skaitā jau pieminētais krūts vēzis, plaušu, zarnu un prostatas vēzis.

Aminoskābe arginīns, kas atrodama riekstos, var palīdzēt pārvarēt erekcijas funkciju traucējumu vīriešiem. Arginīns arīdzan tiek uzskatīts par imūnsistēmas stiprinošu un asinsspiediena pazeminošu vielu. Pie tam, tādi rieksti kā pekanrieksti, mandeles un valrieksti satur triptofānu (kas arī ir aminoskābe), kas stimulē labsajūtas hormonu serotonīna rašanos smadzenēs, kas var palīdzēt novērst depresiju un veicināt miera stāvokļa rašanos.

Zemesrieksti un valrieksti satur Omega 3 un Omega 6 taukus, kas ir labvēlīgi ne tikai sirds veselībai, bet arīdzan ir nepieciešami veselīgu locītavu un smadzeņu funkciju nodrošināšanai.

Zemesrieksti ir lielisks vitamīnu B avots, tā skaitā folāta, riboflavīna un niacīna avots, un visas no šīm vielām ir svarīgas veselīgas vielmaiņas un augšanas procesos, jo to trūkums rada muskuļu vājumu. Tas ir vēl viens iemesls, lai pievērstu uzmanību riekstu ēšanas paradumiem.

Ja varat kontrolēt riekstu daudzumu un neēdat tos pārmērīgos daudzumos, rieksti var kļūt par Jūsu veselīgās diētas sastāvdaļu. Tā vietā, lai našķotos ar visādiem saldumiem, daudz noderīgāk, piemēram, apēst saujiņu riekstu vai arī uzsmērēt sev sviestmaizi ar riekstu sviestu. Ir arī daudz ēdienu, kuros varat pievienot riekstus to ēšanas veidu dažādošanai, piemēram, zupas, kūkas, mērces, salāti, gaļas pildījumi, u.c. Diemžēl cilvēkiem ar alerģiju pret riekstiem vajadzēs meklēt kādu alternatīvu, ja vienlīdz vēlaties uzņemt visas šīs vērtīgās uzturvielas un vitamīnus, ko satur rieksti.