Iespējams katra sieviete saskārusies kaut reizi mūžā ar piena sēnīti. Kā rīkoties, kā labāk sev palīdzēt, novēršot iespējamos cēloņus?
Kas ir piena sēnīte?
Samazinoties sievietes maksts dabīgajai mikrovidei- dabīgajām bifido pienskābajām baktērijām, paaugstinās makstī esošās, normāli dzīvojošās sēnītes pārsvars. Makstī normāli jābūt skābam pH līmenim, kuru nodrošina pienskābās baktērijas un tām vajadzētu sastādīt aptuveni 70% no maksts mikrovides, savukārt atlikušie 30% ir sēnītes, garnerellas, ureoplazmas, mikoplazmas, u.tml. Ja šis līdzsvars tiek izjaukts, rodas piena sēnīte.
Kas to izraisa?
Piena sēnīti var izraisīt ļoti daudz dažādi psiholoģiski un fizioloģiski faktori, piemēram:
- Stress;
- Antibiotiku lietošana;
- Bieža dzimumdzīve;
- Augšējo elpceļu iekaisumi;
- Alerģija pret biksīšu ieliktnīšiem;
- Alerģija pret veļas pulveri, ar ko tiek mazgāta apakšveļa;
- Dzimumorgānu mazgāšana ar ziepēm, dušas želejām, un citiem nepiemērotiem līdzekļiem;
- Hormonālā kontracepcija (daudz biežāk tiek konstatēti piena sēnītes gadījumi);
- Kā arī daudz citi faktori, kas samazina organisma un maksts imunitāti.
Cik izplatīta sieviešu vidū ir piena sēnīte?
Manuprāt, ikvienai sievietei kaut vienu reizi mūžā ir bijusi piena sēnīte. Tā nav seksuāli transmisīva slimība, un līdz ar to- iedarbojoties noteiktiem bioloģiskiem un fizioloģiskiem faktoriem, tiek izjaukta maksts dabiskā mikrovide un rodas piena sēnīte.
Kādas ir piena sēnītes pazīmes?
- Niezoša, sāpīga sajūta maksts sākuma daļā (jo maksts dziļumu parasti pati sieviete nejūt), kas rada lielu diskomfortu;
- Balti, biezpienam līdzīgas konsistences izdalījumi, kas reizēm mēdz būt iezaļgani, un reizēm pat arī asiņaini- ja sēnīte ir ļoti strauji savairojusies;
- Mēdz būt arī sāpīgas urinācijas gadījumi.
Vai piena sēnīti var izārstēt pilnībā?
Akūtu iekaisumu un simptomus var izārstēt, bet nav nekādas garantijas, ka, iestājoties noteiktiem veicinošiem faktoriem, piena sēnīte neparādīsies atkal.
Ko darīt, lai sevi no tā pasargātu?
Atkarībā no sēnītes rašanās iemesliem katram ir individuāli ieteikumi, ko vajadzētu darīt, bet galvenais- nevajadzētu īpaši par to piedomāt, jo psiholoģiskajam faktoram šajā gadījumā ir ļoti liela nozīme. Vajadzētu mazgāt dzimumorgānus tikai no ārpuses (nebāzt pirkstus makstī, u.tml.), un lietojot vai nu tīru ūdeni, vai speciālas intīmās ziepes.
Kā rīkoties situācijā, ja ir pamatotas aizdomas par piena sēnītes rašanos, bet, piemēram, vizīte pie ginekologa ir nozīmēta tikai pēc nedēļas?
Ir ļoti daudz lietas, ko varētu šajā situācijā darīt, piemēram:
- Lietot pienskābās baktērijas saturošas svecītes, kas ir nopērkamas aptiekās bez receptes.
- Tām sievietēm, kuras noteiktu iemeslu dēļ nevar piekļūt šiem medikamentiem, pirmā palīdzība būtu jogurta izmantošana (bez cukura un visādiem ievārījuma piejaukumiem, protams), ievietojot makstī, jo tas satur bifidobaktērijas.
- Mazgāšanās ar intīmās higiēnas atbilstošiem līdzekļiem, ja tas iepriekš nav darīts.
- Var mēģināt apmazgāties ar ūdenī izšķīdinātu kālija permangenātu jeb „zilajiem graudiņiem”, kuri tika plaši izmantoti agrāk, bet parasti pašam to labāk nedarīt.
- Ginekologu vidē ir dzirdēts, ka palīdz arī parasts bišu medus- ievietots makstī ar marles tampona palīdzību. Faktiski zinātniska pamatojuma tam nav, bet zināmos gadījumos palīdz.
Izvērtēt situāciju adekvāti un sniegt kvalitatīvāko palīdzību var tieši ginekologs, un, ja vien ir aizdomas par piena sēnītes rašanos, vēlams nenodarboties ar pašārstēšanu, bet gan pēc iespējas ātrāk doties pie speciālista.