Nesen pastāstījām jums dažus interesantus faktus par pēdām, savukārt šajā rakstā varēsiet iepazīties ar dažiem padomiem, kā labāk veikt pēdu kopšanu, jo tām taču ir pietiekami liela slodze visas dienas garumā, un tās mums ir ļoti svarīgas. Dažas ar pēdām saistītas problēmas var patiešām nopietni apgrūtināt mūsu dzīvi, tādēļ kā ikdienas ķermeņa kopšanas sastāvdaļai ir jābūt arī pēdu kopšanai.

Pareizi kopjot pēdas, tās savam saimniekam nesagādās liekas rūpes par veselību, turklāt katram no mums ir tikai divas pēdas, tādēļ jebkura ar tām saistīta problēma liks izjust diskomfortu un radīs dažādus apgrūtinājumus. Regulāra pēdu kopšana ir veicama daudz vieglāk, un tā noteikti ir arī patīkamāka par jau radušos nopietnu ar pēdām saistītu slimību vai bojājumu novēršanu. Pieskatiet savas pēdas rūpīgi, lai tās varētu jums kalpot visa mūža garumā.

Pareiza un regulāra pēdu kopšana palīdzēs izvairīties no nepatīkamiem brīžiem:

  • Pēdu āda visbiežāk ir ļoti sausa, tāpēc to nepieciešams mitrināt ar dažādiem mitrinošajiem kāju krēmiem un pieniņiem. Ja āda ir sausa, tad daudz vieglāk ir uzberzt tulznu, pat, ja nejūtat, ka apavi ir pārāk cieši vai spiež. Arī no papēžu plaisāšanas, kas pēc tam izraisa ļoti nepatīkamas sāpes, var izvairīties, ja pēdu āda regulāri tiek mitrināta.
  • Pēdas, tāpat kā visu pārējo ķermeni, ir jāmazgā ikdienas. Pēdu mazgāšanai vispiemērotākais ir viegls ziepjūdens. Bet atcerieties, ka pēdas nedrīkst mērcēt ūdenī pārāk ilgu laiku, jo tādā veidā tiek iznīcināta dabiskā tauku aizsargkārtiņa, kas pasargā pēdas no dažāda veida nelabvēlīgās iedarbības. Pēc mazgāšanas, pēdas vienmēr ir rūpīgi jānosusina, īpašu uzmanību pievēršot pirkstu starpām, pretējā gadījumā, uzvelkot apavus, viegli radīsies noberzumi un tulznas. Ja tomēr ir uzberzta tulzna, tad nekādā gadījumā to nedrīkst to plēst, bet jāļauj tajā esošajam šķidrumam pašam uzsūkties.
  • Pēdu mazgāšanas laikā daudz vieglāk ir atbrīvoties no sacietējušās ādas, vislabāk to izdarīt ar pumeka palīdzību. Ādas sacietējumus nevajag censties griezt ar šķērēm, žileti vai vēl kādu citu asu priekšmetu, jo tādā veidā ādu var nopietni un sāpīgi bojāt pēdu ādu, apgrūtinot pat staigāšanu.
  • Regulāri nogrieziet kāju nagus, lai neveidotos ieauguši nagi. Nagu griešanai ir jāizvēlas piemērotas šķēres, un griešanas process ir jāveic rūpīgi un uzmanīgi, lai netraumētu apkārt esošo ādu, kas atvieglo infekciju rašanos. Nagus nedrīkst nogriezt arī pārāk īsus.
  • Lai pēdas būtu veselas, tām nepieciešamas kustības, to laikā uzlabojas asinsrite, līdz ar to pēdu audi tiek nodrošināti ar tiem nepieciešamajām barības vielām. Ļoti labi vingrojumi pēdām ir vienkārša iešana, jo tās laikā visas pēdas anatomiskās struktūras atrodas nepārtrauktā kustībā.
  • Ja bieži dodieties uz publiskām vietām (baseiniem, pirtīm u.c.), kur pastāv liels risks inficēties ar kādu sēnīšu infekciju, tad pēc tam rūpīgi nomazgājiet kājas ar ziepēm, pirkstu starpas var dezinficēt ar medicīniskajā spirtā samitrinātu vates tamponiņu un pagaidīt līdz tās nožūst.
  • Ja vasarā mēdzat staigāt ar plikām kājām, tad tās pirms tam ir jāieziež ar krēmu, kas pasargā ādu no saules starojuma iedarbības, jo pēdu āda pret to ir īpaši jutīga.
  • Lai pēdas justos ērti, ļoti svarīgi ir valkāt apavus, kas patiešām der un atbilst jūsu kājas īpatnībām.

Ja tomēr rodas kādas ar pēdām saistītas problēmas, kas nepadodas ārstēšanai mājas apstākļos, tad dodieties vien pie ārsta, lai noskaidrotu, kāds ir to iemesls, un izvēlētos piemērotāko veidu, kā atbrīvoties no nepatīkamās problēmas.