Parasti vasarā vairāk pievēršam uzmanību savām pēdām, jo vaļējos apavos tās ir mums un citiem labi saskatāmas ik uz soļa . Pieejami daudz un dažādi līdzekļi kā varam paši uzlabot pēdu izskatu un veselību. Tomēr dažreiz būtu ieteicams nodot kāju kopšanu speciālista rokās – tā būs gan patīkama procedūra gan iespēja uzzināt, ko varbūt darām nepareizi. Ko uzzinājām no pedikīra speciālista…

Ir 3 pedikīra aspekti:

  1. Higiēnas aspekts- netīrumu nomazgāšana, nagu tīrīšana un kopšana, dziļa ādas rievu iztīrīšana, deodorēšana un profilakses veikšana, lai neieviešas pēdu sēnīte un nagu saslimšanas.
  2. Pēdu veselības aspekts- apmeklējot pedikīru, tiek koptas un ārstētas pēdu veselības problēmas- varžacis, sēnītes, ādas sabiezējumi, ieauguši nagi, utt.; tiek noņemts atmirušās ādas slānis, tiek uzlabota pēdu asinsrite un stimulēti nervu „punkti”, kuru stimulēšana uzlabo kopējo veselības stāvokli.
  3. Estētiskais aspekts- tiek nogrieztas un apstrādātas tulznas, ādas sabiezējumi, sakopti nagi un kājas kopumā, lai iegūtu skaisti sakoptas kāju pēdas.

Pastāv divi pedikīra veidi:

  1. Sausais pedikīrs
    Pēdu apstrādes un kopšanas procedūras laikā netiek izmantots ūdens. Atmirušās ādas šūnas tiek slīpētas ar speciālas ierīces palīdzību.
  2. SPA pedikīrs
    SPA- tiešā tulkojumā no latīņu valodas nozīmē dziedināšana ar ūdeni. No sausā pedikīra atšķiras ar to, ka kāju kopšanas procesā izmanto ūdeni.

SPA pedikīra posmi:

  1. Tiek sagatavots pēc iespējas karstāks ūdens, kurā pēdas tiek mērcētas aptuveni 15 minūtes (ūdenim var pievienot dažādas aromātiskas vielas), kuru laikā atmirušās pēdu šūnas uzbriest, kā rezultātā ir lieliski saskatāma robeža starp dzīvajām un atmirušām ādas šūnām, lai tās varētu ar speciālu smilšpapīru atdalīt. Citi speciālisti ūdenim pievieno sāli, tomēr faktiski tas sausina ādu un atmirušās šūnas tā ietekmē neuzbriest.
  2. Tiek novērtēts pēdu stāvoklis, vai ir kādas problēmas- ādas vai nagu sēnīte, varžacis, u.tml., pēc kura attiecīgi noris atbilstoša pēdu apstrāde ar ķīmiskām vielām, piemēram, sēnīte tiek apstrādāta ar speciāliem līdzekļiem.
  3. Pēdas tiek apstrādātas ar augļskābēm jeb skābju kompleksu, kas dziļi attīra pēdu ādu, un tādu patur aptuveni 7 minūtes, pēc tam noskalojot.
  4. Tiek uzklāts pēdu skrubis (abrazīva viela), kuru patur aptuveni 5-7 minūtes, pēc kurām pēdas rūpīgi izberzē, un tad nomazgā. Pedikīram mēdz izmantot cukuru, jo tam ir kristāliska struktūra, kas labi slīpē ādu.
  5. Tiek uzklāts slīpējošais losjons, kas pulē pēdu ādu.
  6. Tiek apstrādāti nagi- griezti, vīlēti, pulēti, u.tml.
  7. Pēc beidzamās kāju nomazgāšanas uzklāj speciālu krēmu, kas dziļi iesūcas un atjauno ādas dabisko tauku līmeni, kas zaudēts procedūras laikā.

Pedikīru ieteicams veikt VISMAZ 2 reizes gadā – pavasarī pirms vasaras iestāšanās un rudenī pirms ziemas perioda, kad pēdas noslogos smagie ziemas apavi. Protams, katrs un katra šo procedūru var veikt tik bieži, cik vēlas un kad vēlas.

Pedikīrs ir lielisks veids, kā rūpēties un kopt kāju pēdas, un to darot cilvēkam vairs nerodas problēmas un sāpes sakarā ar ieaugušiem nagiem, ādas sabiezējumiem uz pēdas apakšējās daļas, pēdas izskatās skaistas un koptas.

Iepriekš mūsu vortālā rakstījām par nagu pieaudzēšanu skaistumam, un, proti- šī pati procedūra ir iespējama ne tikai roku, bet arī kāju nagiem, padarot tos gludus, stingrus, skaistus un koptus. Pedikīrs pirms kāju nagu pieaudzēšanas ir neatņemama sastāvdaļa. Iespējams, ka, pieaudzējot pēdu nagus (vai vienkārši nostiprinot ar gēlu vai akrilu), ar laiku atrisinās tāda sāpīga problēma kā nagu malu ieaugšana ādā, tā kā akrila un gēla cietā konsistence nagu it kā „paceļ”.

Jāpiezīmē, ka pēc katras pedikīra procedūras pašiem speciālistiem ir jādezinficē visi instrumenti. Ja to vieglāk ir izdarīt ar metāla instrumentiem- šķērēm un vīlīti, tad, piemēram, lai iztīrītu tik populārās pedikīra vanniņas, ir nepieciešami 4 litri dezinfekcijas līdzekļa, un vismaz 30 minūtes laika, lai vanniņu attīrītu. Pirmkārt, tas ir finansiāli neizdevīgi, otrkārt- laikietilpīgi. Tādēļ rūpīgi izvēlieties vietu, kur veikt pedikīru, lai patīkamā un pēdu kopjošā procedūra nepārvērstos par aizsākumu jaunām pēdu veselības problēmām, kuru iegūsiet no kāda klienta, kuram veikts pedikīrs pirms tam un ir kādas pēdu veselības problēmas, piemēram, sēnīte.

Šajā jautājumā nav vietas aizspriedumiem, ka tā ir tikai tāda sieviešu lieta un ka vīriešiem to gan nevajadzētu darīt, tieši otrādi- ikviens vēlas sev sakoptas un skaistas kāju pēdas, bez dažādām ādas problēmām, nepievilcīgiem un sāpīgiem ādas sabiezējumiem, ieaugušiem nagiem, utt.

Raksts tapis sadarbībā ar pedikīra speciālistu Laimoni Timmu.