Kas ir Pasaules Diabēta diena? Pasaules Diabēta diena ir pasaules mēroga globāla kampaņa sabiedrības informēšanai par cukura diabēta pazīmēm, riska faktoriem, komplikācijām un ārstēšanas iespējām. Pasaules Diabēta dienu pasludināja Starptautiskā Diabēta Federācija (International Diabetes Federation) 1991.gadā. To atzīmē 14.novembrī – viena no insulīna atklājējiem Frederika Bantinga dzimšanas dienā. Latvijā Pasaules Diabēta dienas pasākumus uzsāka rīkot Latvijas Diabēta asociācija 1993.gadā – tūlīt pēc tās dibināšanas. Latvijas Diabēta asociācija ir Starptautiskās Diabēta Federācijas biedrs kopš 2004.gada.

2007.gadā – pirmo reizi ANO noteikta Pasaules Diabēta diena

2006.gadā Apvienoto Nāciju Organizācijas (ANO) Ģenerālā Asambleja pieņēma Rezolūciju Nr.61/225, kurā teikts, ka „cukura diabēts hroniska, invalidizējoša un dārgi ārstējama slimība, kas saistīta ar būtiskiem cukura diabēta sarežģījumiem, kas izraisa nopietnu risku ģimenēm, valstīm un visai pasaulei”, tāpēc 14.novembris pasludināts par ANO Pasaules Diabēta dienu. Pirmo reizi hroniskas slimības izraisīti draudi pielīdzināti infekcijas slimību izraisītām epidēmijām, tuberkulozei un HIV/AIDS.

Pasaules Diabēta dienas logo – gaišzils aplis

Gaišzilais aplis daudzām tautām simbolizē dzīvi un veselību. Gaišzilā krāsā ir debesis, kas vieno visas nācijas, un vienlaikus tā ir ANO karoga krāsa. Aplis simbolizē cukura diabēta ārstēšanā un diabēta pacientu aprūpē iesaistīto cilvēku vienotību, vēršoties pret diabēta epidēmiju. Tikai kopīgiem spēkiem, aktīvi iesaistoties cukura diabēta pacientiem, viņu ģimenēm, ārstiem, medicīnas māsām, farmaceitiem, sociālajiem darbiniekiem, psihologiem, apvienojot valsts un privāto partneru resursus, iespējams ierobežot cukura diabēta izplatību un samazināt šīs slimības negatīvo ietekmi uz individuālu cilvēku likteņiem un valstu attīstību.

Cukura diabēta izplatība

Pasaulē ar cukura diabētu slimo vairāk nekā 246 miljoni cilvēku, Latvijā – 57 000 cukura diabēta pacientu. Saslimstība ar diabētu pieaug visā pasaulē, arī Latvijā. Katru gadu Latvijā vairāk kā 7000 cilvēku nosaka diabēta diagnozi un vairāk kā 1000 cilvēku uzsāk ārstēties ar insulīna injekcijām. Saslimstības pieauguma cēloņi ir populācijas novecošanās, mazkustīgs dzīvesveids un neveselīgi uztura ieradumi. Domājams, ka patiesībā cukura diabēta pacientu skaits Latvijā ir pat 2 reizes lielāks, jo bieži vien diabētu diagnosticē novēloti.

Cukura diabēta hroniskie sarežģījumi

Diabēts ir ceturtais vadošais nāves cēlonis. Pasaulē katru minūti no cukura diabēta mirst 6 cilvēki. Diabēts ir galvenais akluma cēlonis pieaugušiem cilvēkiem un galvenais cēlonis kāju amputācijām, kas jāizdara asinsvadu bojājumu rezultātā. Cukura diabēta pacientiem apakšstilba amputāciju veic 25 reizes biežāk nekā vidēji populācijā. Cukura diabēts ir viens no galvenajiem cēloņiem nieru mazspējai, kuras ārstēšanā nepieciešama nieru aizvietojoša ārstēšana un nieres transplantācija.

Cukura diabēta ārstēšanas izmaksas

Diabēta ārstēšana ir dārga un komplicēta. Attīstītās valstīs izdevumi, kas saistīti ar cukura diabētu, sastāda 10 % no veselības valsts budžeta. 60 % no šīm izmaksām ir izmaksas par diabēta komplikāciju ārstēšanu, ko varētu samazināt, nodrošinot diabēta pacientiem atbilstošu aprūpi, ārstēšanu un iespēju panākt labu diabēta kompensāciju. Bez adekvātas ārstēšanas un aprūpes pacienti ātri (5-10 gadu laikā) kļūst par invalīdiem un nepieciešamie izdevumi tikai pieaug.

Latvijas diabēta pacientu aprūpes līmenis ir viens no sliktākajiem Eiropas Savienībā

Viens no rādītājiem kvalitatīvai diabēta pacientu aprūpei un ārstēšanai ir glikozētā hemoglobīna HbA1c līmenis. Tas parāda vidējo glikozes līmeni asinīs par pēdējiem 3 mēnešiem. Šis skaitlis dod iespēju arī prognozēt, cik strauji attīstīsies diabēta komplikācijas (aklums, nieru mazspēja, pēdu čūla, amputācijas, diabēta izraisīti iekšējo orgānu nervu bojājumi). 2005.gadā veica pētījumu DEPAC un tā rezultāti liecina, ka Latvijas diabēta pacientiem glikozētā hemoglobīna līmenis bija augstākais starp visām jaunajām Eiropas Savienības dalībvalstīm. Vidējais glikozētā hemoglobīna līmenis bija 7,9 %, bet Latvijas diabēta pacientiem – 9,0 %. Tas nozīmē, ka amputācijas risks diabēta pacientiem Latvijā ir par 43 % augstāks, akluma un nieru mazspējas risks – 37 % augstāks, nekā citās jaunajās Eiropas Savienības dalībvalstīs.

Latvijas Diabēta asociācija daudz dara diabēta ārstēšanas uzlabošanai

Latvijas Diabēta asociācija daudz darījusi, lai panāktu jaunu medikamentu iekļaušanu kompensējamo zāļu sarakstā, palielinātu teststrēmeļu daudzumu, ko var izrakstīt glikozes līmeņa paškontrolei. Asociācija iesaistījusies pacientu tiesību likuma izstrādē. 2007.gadā izdotas jaunas Vadlīnijas ārstiem par 2.tipa diabēta pacientu ārstēšanu, un tas palīdzēs uzlabot ārstēšanas kvalitāti. Pievienojaties mums un kopā mēs varēsim padarīt vēl vairāk!

Uzziniet vairāk par savām tiesībām un savām iespējām kvalitatīvi ārstēt diabētu!

Latvijas Diabēta asociācijā Jūs varat saņemt bezmaksas individuālu apmācību par diabētu, informatīvus materiālus, padomus, ieteikumus un precīzu informāciju par diabēta ārstēšanas iespējām un diabēta pacienta tiesībām. Informācija un zināšanas var sniegt Jums iespēju panākt labākus ārstēšanas rezultātus, labāku dzīves kvalitāti jau šodien un saglabāt to ilgus gadus, dzīvojot aktīvu un pilnvērtīgu dzīvi!

Pēc Starptautiskās Diabēta Federācijas informācijas materiāliem sagatavoja Gunta Freimane