Viens no priekšnoteikumiem pilnvērtīgai dzīves kvalitātei ir mūsu pašsajūta, kuru būtiski var ietekmēt pašu veselība. Mūsdienu pasaulē ieviesies termins „dzīvesveida slimības”, kuru attīstību nosaka tas, kā mēs pavadām savu ikdienu. Viena no šādām slimībām jeb parādībām ir aizcietējums. Kas tas ir un kā to novērst?
Aizcietējums ir stāvoklis, kuru raksturo retas zarnu iztukšošanās, kuras ir sāpīgas vai apgrūtinošas, kā arī cieta izkārnījumu konsistence. Reta zarnu iztukšošanās vēl viena pati par sevi nav pietiekams pierādījums aizcietējumam, jo zarnu iztukšošanās indivīdu vidū variē no trīs reizēm dienā līdz trīs reizēm nedēļā. Tādēļ cieti izkārnījumi, kuru izvadīšana ir apgrūtināta vai arī reta vēdera izeja, kuru pavada vēdersāpes, muguras sāpes un vēdera uzpūšanās ir svarīgākās pazīmes, kas raksturo aizcietējumu.
Ir vairāki faktori, kas veicina aizcietējuma rašanos:
- Ar šķiedrvielām nabadzīgs uzturs. Šķiedrvielas ir dārzeņu izcelsmes produkts, kurš ir izturīgs gremošanas procesā. Tās sekmē izkārnījumu, ar mīkstu konsistenci, veidošanos, palielinot izkārnījumu apjomu un saglabājot izkārnījumos ūdeni;
- Dažu medikamentu, tādu kā narkotisko pretsāpju līdzekļu, antidepresantu, dzelzs preparātu, kalcija antagonistu, antacīdo līdzekļu, lietošana var veicināt aizcietējuma veidošanos;
- Resnās zarnas nosprostojums, kura cēlonis ir zarnu audzējs;
- Neefektīvas resnās zarnas muskuļu kontrakcijas vai spazmas, kuru iemesls ir kairināto zarnu sindroms vai citas resnās zarnas muskuļu saslimšanas;
- Hormonāli (endokrīni) traucējumi, piemēram, vairogdziedzera pazemināta aktivitāte, cukura diabēts ar nervu bojājumiem;
- Parkinsona slimība, izkaisītā skleroze un citas neiroloģiskas saslimšanas.
Kad aizcietējuma gadījumā būtu nepieciešama ārsta konsultācija?
Daudziem cilvēkiem ir nosliece uz aizcietējumiem, kura pavada viņus visu dzīvi, citiem aizcietējumi ir gadījuma rakstura, kad aizcietējumi mijas ar normālu vēdera izeju vai pat caureju. Parasti viegli un pārejoši aizcietējumi nav par iemeslu uztraukumam. Konsultēties ar ārstu vajadzētu šādos gadījumos:
- Jauns aizcietējumu uzliesmojums vai nesenas pārmaiņas zarnu darbībā;
- Vidējs līdz smags aizcietējums, aizcietējums, kurš nepakļaujas pašārstēšanai, lietojot ar šķiedrvielām bagātu uzturu;
- Ja aizcietējumu pavada rektāla asiņošana, vēdersāpes un krampji vēdera apvidū, slikta dūša un vemšana, svara zudums;
- Aizcietējums grūtniecības laikā.
Kādas nemedikamentozas metodes var izmantot aizcietējuma novēršanai?
Vieglus aizcietējumus, kuriem nav nopietns cēlonis (medikamentu izraisīts, vairogdziedzera pazemināta aktivitāte, zarnu nosprostojums), visbiežāk var novērst, ieviešot izmaiņas dzīves stilā, kuras ietver šādus posmus:
- Palielināt šķiedrvielu saturu uzturā. Šķiedrvielas uzlabo zarnu funkcijas, palielinot un mīkstinot izkārnījumu saturu. Pārtikas produkti, kuri ir bagāti ar šķiedrvielām, ir: dārzeņi, augļi, graudu maize, graudaugu izstrādājumi, žāvētas plūmes, kukurūza, pupiņas, klijas, kviešu dīgsti, mieži, u.c.
- Palielināt uzņemto ūdens daudzumu.
- Regulāra fiziska slodze: pastaigas, peldēšana, skriešana, u.c.
Kādā no nākamajiem rakstiem būs aprakstīti medikamenti, kurus var lietot aizcietējumu ārstēšanai un kurus var iegādāties bez receptes.