Par vienu no šodienas „modes pasaules” izraisītajām slimībām – anoreksiju, jau jums esam stāstījuši, tāpēc kārta pienākusi otrai – bulīmijai. Bieži vien šīs slimības savstarpēji mijas, taču šo slimnieku mērķis ir viens – panākt pēc iespējas lielāku svara samazināšanos. Arī abu slimību cēloņi ir vienādi, par tiem variet lasīt zemāk esošajā saistītajā rakstā par anoreksiju.
Bulīmija ir slimība, kurai ir raksturīgas atkārtotas pārēšanās epizodes, kā arī nespēja kontrolēt pārtikas apjomu, kas tiek uzņemts, turklāt tas kombinējas ar neadekvātām metodēm svara samazināšanai, piemēram, vemšanas izraisīšanu, urīndzenošo un vēdera izeju veicinošo līdzekļu lietošanu un pārmērīgu fizisko slodzi. Ar bulīmiju slima cilvēka pašsajūtu visspēcīgāk ietekmē ķermeņa svars un auguma formas.
Arī bulīmija tāpat kā anoreksija daudz biežāk ir sastopama sievietēm nekā vīriešiem, turklāt gados jaunām sievietēm un pat meitenēm pusaudžu gados. Bulīmiju bieži vien apkārtējiem cilvēkiem ir daudz grūtāk pamanīt, jo pārējo cilvēku klātbūtnē slimnieks it kā ēd normāli, iespējams, pat ļoti daudz, taču pēc ēšanas viss uzņemtais uzturs visbiežāk tiek izvadīts no organisma ar vemšanas palīdzību.
Slimības gaita parasti ir ilgstoša (pat vairāki gadi), bieži tā var būt viļņveidīga – var novērot periodisku stāvokļa stabilizēšanos, pēc kura atkal seko slimības saasinājums. Cilvēki ar bulīmiju, atšķirībā no anoreksijas slimniekiem, var arī nebūt izteikti vāji ar neveselīgu ārējo izskatu, bulīmijas slimnieki var būt arī ar normālu ķermeņa svaru vai pat aptaukojušies.
Slimības rezultātā var būt novērojamas dažādas ārējas izpausmes: āda kļūst raupja, pelēcīga, pastiprināti bojājas zobi, vemšanas rezultātā var parādīties arī nepatīkama smaka no mutes. Tā kā bulīmijas gadījumā organisms netiek apgādāts ar tam nepieciešamajām barības vielām, vitamīniem un minerālvielām, pareizāk sakot, tās tiek izvadītas āra, pirms vēl paspēj uzsūkties, tad rodas dažādi veselības traucējumi, jo ir vielas, kas ir obligāti jāuzņem ar uzturu, tās pašas nespēj veidoties organismā (piemēram, daži vitamīni, mikro- un makro-elementi).vienas no biežāk novērojamajām veselības problēmām ir ūdens-sāļu līdzsvara izmaiņas hormonu līdzsvara traucējumi, kuru rezultātā rodas menstruāciju traucējumi (tās var pat izzust pavisam). Ja bulīmija turpinās ilgstoši un netiek ārstēta tad pēc laika var pievienoties arī citas nopietnas saslimšanas, jo organismam tiek radīta nepārtraukta slodze pārēdoties un pēc tam visu apēsto izvadot laukā.
Tā kā bulīmijas iemesli ir psihiskas dabas traucējumi, tad ļoti svarīgs ir psiholoģiskais tuvinieku atbalsts, uzsākot ārstēšanos, tas noteikti paātrinās atveseļošanās gaitu. Bulīmijas slimnieku aprūpes neatņemama sastāvdaļa ir piemērotas ēdienkartes sastādīšana, ar kuras palīdzību sasniegt vēlamo ķermeņa masu (ne vienmēr to vajag palielināt, jo, kā jau tika minēts, bulīmijas slimnieki var būta arī ar izteikti palielinātu ķermeņa svaru), svarīga ir arī piemērotas intensitātes fiziskā slodze. Ja bulīmijas rezultātā ir radušies nopietni veselības traucējumi, tad ārsta, atkarībā no fizioloģiskajiem rādītājiem, nozīmēs piemērotāko ārstēšanās veidu.
Uzsākot ārstēšanos un veidojot ēdienkarti bulīmijas slimniekam, ieteicams izvēlēties pārtikas produktus ar zemāku tauku saturu, veicot atzīmes par uzņemto kaloriju daudzumu. Ir jāizveido ēdienreižu grafiks, labāk ēst biežāk, bet mazākas porcijas, taču strikti jāievēro šis noteiktā dienas kārtība attiecībā uz ēdienreizēm.
Bieži bulīmijas epizodes ir novērojamas pārmērīga stresa iedarbības rezultātā, tādā gadījumā ir jāapgūst citi veselīgāki atslābināšanās veidi, kas uzlabo veselību, nevis kaitē tai.