Viss cilvēka organisms sastāv no vairākām orgānu sistēmām, kuras savukārt sastāv no ļoti daudzām vēl sīkākām uzbūves vienībām, visu šo sīko mehānismu pareizas darbības rezultātā tiek nodrošināti cilvēka dzīvības procesi. Ļoti svarīgs orgāns cilvēka dzīvības norisēm ir nieres, lai arī tās ir divas, tomēr to darbības traucējumi var būtiski ietekmēt dzīves kvalitāti.

Nieres organismā darbojas nepārtrauktā režīmā, tajās notiek intensīvs filtrācijas process, kura rezultātā no organisma tiek izvadītas dažādas kaitīgās un nevajadzīgās vielas. Nieres nodrošina šādas svarīgākās funkcijas:

  • Piedalās nemainīgas organisma iekšējās vides uzturēšanā, tās regulē sāļu līdzsvaru organismā, uzturot nemainīgu jonu koncentrāciju asinīs un šķidruma tilpumu. Nieres ir atbildīgas arī par asiņu vides pH uzturēšanu relatīvi nemainīgā līmenī.
  • Tā piedalās asinsspiediena regulēšanā, jo nierēs veidojas enzīms renīns, kas var paaugstināt asinsspiedienu, ja tas ir pārāk zems.
  • Izvada no organisma nevajadzīgās vielas, nofiltrējot tās no asinīm.
  • Stimulē sarkano asinsķermenīšu (eritrocītu) veidošanos, jo tās ražo hormonu eritropoetīnu.

Dažādu faktoru iedarbības rezultātā var rasties nieru darbības traucējumi un to struktūras bojājumi, tie var attīstīties pakāpeniski ilgākā laika periodā, tad tos dēvē par hroniskiem, un tie var attīstīties arī pēkšņi, tad tos medicīniski dēvē par akūtiem.

Hronisku nieru bojājumu un darbības traucējumu iemesli. Ir divi svarīgākie šāda veida bojājumu iemesli – cukura diabēts un paaugstināts asinsspiediens, pirmais no tiem ir visbiežākais hronisku nieru slimību iemesls. Savukārt ilgstoši paaugstināts asinsspiediens (vairāk par 140/90 mm Hg), kas netiek efektīvi pazemināts, ir otras izplatītākais iemesls.

Kā riska faktori hronisku nieru darbības traucējumu attīstībai ir dabiskie novecošanās procesi, aptaukošanās, ateroskleroze, iedzimti nieru darbības traucējumi. Arī ilgstoša dažādu medikamentu (piemēram, aspirīna, un citu nesteroīdo pretiekaisuma līdzekļu) un alkohola lietošana, kā arī ilgstoša atrašanās vietās, kur cilvēka organisms pakļauts indīgu ķīmisko savienojumu ietekmei.

Hronisku nieru darbības traucējumu simptomi parasti ir nespecifiski, turklāt tie var būt novērojami tikai vēlīnā slimības stadijā: nogurums, bezmiegs vai citi miega traucējumi, biežāk rodas vajadzība apmeklēt tualeti, elpas trūkums, slikta dūša, vemšana, ēstgribas zudums, ādas krāsa var kļūt bāla, smagākos gadījumos var rasties arī krampji. Ja ilgstoši novērojat kādus no šiem simptomiem, tad nekavējoties dodieties pie ārsta.

Akūtu nieru bojājumu un darbības traucējumu cēloņi var būt asins plūsmas samazināšanās nierēs, tiešs nieru bojājums, kā arī vēl daudzi citi. Asiņu pieplūde nierēm var samazināties pēc straujas asinsspiediena samazināšanās vai pēkšņa liela asins zuduma ievainojumu un traumu gadījumā. Visraksturīgākais nieru bojājuma iemesls bērniem ir organisma atūdeņošanās vemšanas un caurejas dēļ. Akūtu nieru audu bojājumu var radīt arī dažādas ķīmiskās vielas, tai skaitā arī medikamenti, jo tie var būt toksiski nierēm. Visbiežāk nieru darbības traucējumus izraisa šādi medikamenti: paracetamols, nesteroīdie pretiekaisuma līdzekļi (piem., ibuprofēns), dažādu grupu antibiotiskie līdzekļi. Gados vecāki cilvēki un diabēta pacienti ir pakļauti lielākam šāda veida nieru bojājumu rašanās riskam.

Akūtu nieru bojājumu simptomi ir: roku un kāju tūska, urīns ir tumšā krāsā, pēkšņs apjukums vai uzbudinājums, pat krampji un koma (jo no organisma netiek izvadītas kaitīgās vielas), elpas trūkums paaugstinātā asinsspiediena un šķidruma uzkrāšanās plaušās dēļ. Visu šo simptomu rašanās gadījumā ir nekavējoties jāmeklē ārsta palīdzība.

Daži ieteikumi, kā pasargāt savu organismu no nieru darbības traucējumu rašanās:

  • Uzturā jālieto pietiekami daudz ūdens, jo tas ir ļoti nepieciešams pareizai nieru darbībai.
  • Jāizvairās ilgstoši lietot medikamentus, ja tie tomēr ir nepieciešami, tad jākonsultējas ar ārstējošo ārstu par nepieciešamību regulāri pārbaudīt nieru darbību.
  • Cilvēkiem ar dažādām hroniskām slimībām rūpīgi jāseko ārsta sniegtajiem dzīvesveida ieteikumiem, lai samazinātu iespējamo bojājumu attīstības risku.

Aktīvs dzīvesveids, veselīgs uzturs un rūpes par savu veselību palīdzēs aizkavēt dažādu slimību rašanos, kā arī uzlabos pašsajūtu un palielinās darbaspējas!