Lai ikdienas darbi ritētu raiti, svarīga ir mūsu pašsajūta un veselības stāvoklis. Viens no simptomiem, kas ikdienas darbu veikšanu padara grūtāku un neļauj pilnvērtīgi strādāt un atpūsties, ir galvassāpes. Tām iespējami dažādi iemesli, bet dažkārt tās rodas it kā pašas no sevis bez skaidri nosakāma cēloņa un iemesla. Kā palīdzēt sev, ja galvassāpes neļauj dzīvot pilnvērtīgi?

Ja galvassāpes ir pastāvīgas, ļoti spēcīgas vai arī bieži atkārtojas, tad ir nepieciešams meklēt ārsta palīdzību, kurš jums palīdzēs noskaidrot to cēloni un ieteiks visatbilstošāko terapiju. Ja galvassāpju iemesls ir kāda cita slimība – paaugstināts asinsspiediens, iesnas, deguna blakusdobumu iekaisums vai vēl kāda cita, tad vispirms jāķeras pie pamatslimības ārstēšanas, tad arī galvassāpes izzudīs līdz ar to.

Lai arī galvassāpes ir ļoti nepatīkamas un pašsajūtu ietekmējošas, tomēr pie pirmajām izjustajām sāpēm visbiežāk neviens gan tūlīt nedodas pie ārsta, bet mēģina tikt galā pats saviem spēkiem. Lai mēģinātu atvieglot sāpes, veiciet dažas vienkāršas darbības:

  • Apgulieties kādā vēsā, klusā telpā, aizveriet aizkarus un izslēdziet gaismu;
  • Uz pieres daļas un acīm novietojiet vēsā ūdenī samitrinātu auduma gabaliņu;
  • Atslābinieties, nedomājiet par sevi nomokošajām problēmām;
  • Elpojiet lēnām un dziļi.

Dažkārt galvassāpes izzūd pēc tam, kad esat mierīgi kaut pusstundiņu nosnaudies, tādēļ, ja jūtaties miegains un noguris, un apkārtējie apstākļi to atļauj, neliedziet sev brīdi salda miega, kas bieži vien ir spēcīgāks par visdažādākajiem medikamentiem.

Arī kāda tase siltas tējas var būt ļoti noderīga, lai mokošās galvassāpes pārietu un liktu justies jums daudz labāk.

Ja tomēr galvassāpes nepāriet vai kļūst vēl spēcīgākas, tad palīgā var ņemt dažādus bezrecepšu medikamentus: paracetamolu, ibuprofēnu un aspirīnu. Efektīvi galvassāpju ārstēšanai var būt arī kombinētie medikamenti, kuru sastāvā ietilpst vairākas zāļu vielas. Bieži vien paši pacienti jau ir atraduši savām galvassāpēm vispiemērotāko medikamentu vai to kombināciju, taču ir jāraugās, lai netiktu pārsniegtas ieteicamās zāļu vielu devas, jo vairāki medikamenti var saturēt vienu un to pašu aktīvo vielu. Pirms lietošanas noteikti izlasiet zāļu lietošanas instrukciju, lai izvairītos no kādiem iespējamiem sarežģījumiem zāļu lietošanas laikā. Ja paralēli lietojiet vēl kādus medikamentus citu slimību ārstēšanai, tad pastāstiet par to ārstam vai farmaceitam, lai nerastos kādas iespējamas zāļu mijiedarbības reakcijas. Nekādā gadījumā nedrīkst pārsniegt lietošanas instrukcijā norādītās ieteicamās devas, ja galvassāpes nemazinās – meklējiet ārsta palīdzību.

Ja galvassāpes atkārtojas regulāri un bieži, tad ieviesiet „galvassāpju dienasgrāmatu”, kur atzīmējiet, kad un kādos apstākļos sāpes rodas, iespējams, jūs variet izvairīties no to izraisītāja.

Īpaši piesardzīgi jāizturas gadījumos, kad galvassāpes ir radušās bērnam, nekādā gadījumā to remdēšanai nedrīkst lietot aspirīnu, kas var izraisīt dzīvībai bīstamas blakusparādības. Šādā gadījumā ieteicams konsultēties ar ārstu.

Galvassāpes bieži novērojamas pie stresa, organisma garīgas pārpūles, tādēļ vislabākais „medikaments” ir ļoti vienkāršs – atpūta. Lai kāda tā arī būtu, tomēr jācenšas pilnīgi atslēgties no nomokošajām problēmām un spriedzes, lai organisms spētu atjaunot izsmeltos spēkus. Kā svarīga atpūtas sastāvdaļa noteikti jāatzīmē arī pilnvērtīgs miegs. Spēku atjaunošanai lieti noderēs arī veselīgs uzturs, ar kura palīdzību organisms tiks nodrošināts ar visām tam neieciešamajām uzturvielām, vitamīniem un minerālvielām.

Galvassāpju ārstēšanai bieži tiek izmantotas arī dažādas alternatīvās ārstēšanas iespējas (adatu terapija, homeopātija u.c.), taču piedāvātās iespējas ir rūpīgi jāizvērtē, un jāgriežas pie speciālistiem, kuriem jūs uzticaties.