Iepazīstoties ar cilvēku, pirmais iespaids par viņu galvenokārt rodas no cilvēka izturēšanās un ārējā izskata, lai arī bieži vien tas ir maldīgs, tomēr tik un tā ļoti svarīgs. Kā šī pirmā priekšstata sastāvdaļa noteikti ir arī mutes dobuma veselība un izskats. Skaisti un veseli zobi noteikti tikai un vienīgi izdaiļos jūsu izskatu, atstājot pozitīvu iespaidu uz savu sarunas partneri.

Lai saglabātu zobus veselus, nepieciešams rūpēties par sava mutes dobuma veselību, pareizi to kopt ar piemērotiem līdzekļiem, kurus jums ieteiks un palīdzēs izvēlēties jūsu zobārsts, higiēnists un aptiekārs. Zobiņus mutes dobumā balsta smaganas, to uzdevums ir ļoti svarīgs un atbildīgs, tāpēc nepieciešams parūpēties arī par tām, lai nerastos kādas smaganu slimības. Viena no nepatīkamākajām mutes dobuma slimībām ir paradontoze – kad mutes dobumā rodas iekaisums, smaganas ir apsārtušas, sāpīgas un arī asiņo. Ja savlaicīgi netiek uzsākta slimības ārstēšana, tad tā progresē, kā rezultātā smaganas atkāpjas, iekaisums skar arī jau dziļāk esošos balstaudus, tie tiek bojāti un vairs nebalsta zobu, un zobs var tikt zaudēts. Ir cilvēki, kam paradontozes iespējamība ir lielāka nekā citiem, tie ir cilvēki ar paaugstinātu asinsspiedienu, samazinātām imūnās sistēmas aizsargspējām, ilgstoši lietojot dažādus medikamentus, cukura diabēta slimnieki, un tie, kam mutes dobuma higiēna ir sveša.

Lai izvairītos no paradontozes attīstības, ir jāievēro daži vienkārši mutes dobuma principi: regulāri jātīra zobi, bet ar zobu tīrīšanu vien nepietiek – ļoti svarīgs ir zobu diegs, kas palīdzēs atbrīvot zobu starpas no ēdiena paliekām, jo ne visas vietas var aizsniegt ar parasto zobu birstīti. Zobu starpu tīrīšanai ir radītas arī speciālas starpzobu birstītes, tās ir dažāda izmēra un formas, lai varētu atrast sev vispiemērotāko. Arī ar zobu skalojamā līdzekļa palīdzību tiks noskalots zobu un smaganu bojājumus izraisošais aplikums. Skalojamo līdzekļu klāsts ir pietiekami plašs, tādēļ, lai izvēlētos un atrastu jums vispiemērotāko, uzticieties speciālistam. Pirms tā lietošanas drošības pēc vēlreiz izlasiet tā lietošanas pamācību, lai izvairītos no nepatīkamiem brīžiem, jo daži no šiem līdzekļiem ir jāatšķaida. Ja pēc ēdienreizēm nav iespējas iztīrīt zobus, tad lieti noderēs košļājamās gumijas bez cukura, taču tās nedrīkst košļāt ilgāk par 20 minūtēm.

Ja zobi netiek tīrīti kārtīgi vai tie nemaz netiek tīrīti, tad vaļa tiek dota mutes dobumā esošajām baktērijām, kuru tur, starp citu, nav mazums. Baktērijas izdala kaitīgas vielas – toksīnus, uz tiem reaģē organisma imūnā sistēma, un organismā veidojas ķīmiskas vielas sagrauj un nogalina baktērijas. Šīs organisma izveidojušās vielas tad arī izraisa dažādas smaganu slimības, ja tās netiek ārstētas, tad mutes dobuma audu bojājums kļūst tik dziļš, ka šie audi vairs nespēj pildīt savu funkciju, un zobi tiek pakāpeniski zaudēti. Turklāt neārstējot iekaisumus, baktērijas turpina dzīvot mutes dobumā, ar laiku tās nokļūst arī asinsritē. Ja organisma aizsargspējas ir pietiekami spēcīgas, tad šīs baktērijas tiek nogalinātas, bet, ja imūnā sistēma ir novājināta, tad tas var izraisīt jau ļoti nopietnus citu orgānu sistēmu bojājumus un darbības traucējumus.

Zobu veselību noteikti ietekmē arī tas, ko mēs ēdam, jo ne tikai fluors ir nepieciešamas mūsu zobiem, bet arī citas minerālvielas, īpaši jau kalcijs. Bet smaganām tāpat kā visiem pārējiem organisma audiem ir nepieciešami gan dažādi vitamīni, gan minerālvielas, ko mēs varam uzņemt ar veselīga un sabalansēta uztura palīdzību. Arī ūdens ir noderīgs tieši mutes dobuma veselībai, jo ar tā palīdzību tiek atšķaidīta kaitīgo vielu koncentrācija mutē, daļa no kaitīgajām vielām tiek vispār aizskalota projām uz gremošanas traktu, kur ar tām cīnīsies jau dažādas kuņģa-zarnu traktā esošās sulas un labās baktērijas.

Smēķētājiem būtu noteikti vērts padomāt arī par šīs kaitīgās nodarbes atmešanu, jo zobārstu novērojumi liecina, ka smēķējošu cilvēku zobi un mutes dobums nav tik veselīgs kā nesmēķētājiem. Turklāt smēķēšanas rezultātā zobi paliek dzeltenīgi un neglīti.

Lai izvairītos no zobu bojājumiem, tos savlaicīgi atklātu un ārstētu, regulāri vajadzētu doties pie zobārsta un higiēnista, ar kuru palīdzību jūsu smaids kļūs skaistāks, bet mutes dobuma veselība labāka!