Cilvēka mati, nagi un āda ir kā spogulis, kurā redzama visa organisma veselība, un tiem ir gan funkcionāla un anatomiska loma, gan estētiska un kosmētiska nozīme. Iepazīstoties un ieraugot kādu cilvēku, mēs vispirms novērtējam viņa ārējo izskatu, nozīmi piešķir acīm, apģērbam, utt., un mati ir viena no cilvēka neatņemamām sastāvdaļām, kuru nevar neievērot.

Matus mēdz iedalīt gan pēc krāsām- rudi, melni, brūni, blondi, gan pēc savām (fizioloģiskajām?) īpatnībām- taukaini, sausi, normāli, u.tml. Veikalos tiek piedāvāts milzīgs klāsts šampūnu – atkarībā no matu īpatnībām un krāsas, kondicionieru- izskalojamu un neskalojamu, serumu matu struktūras atjaunošanai, un citu ar matu kopšanu saistītu līdzekļu, bet reizēm nav skaidrs, kas no tā visa ir piemērotāks Jūsu matiem. Turklāt, ir populārs viedoklis, ka nevajag ilgstoši mazgāt matus tikai ar vieniem un tiem pašiem matu kopšanas līdzekļiem, jo tad mati it kā “pierod” un skaistu matu efekts mazinās.

Problēmas ar matu izkrišanu un lūšanu visbiežāk ir sievietēm, jo lielākai daļai sieviešu ir gari mati, kuri tiek regulāri krāsoti, balināti, žāvēti ar fēnu, taisnoti ar matu “gludekli”, ieveidoti, utt.

Vīriešiem savukārt ir cita problēma- laika gaitā, novecojot viņu matu pieres līnija pamazām atkāpjas, un tā tas ir lielākai daļai vīriešu. Par šo īpatnību atbild pārmantojams gēns….

Cits matu izkrišanas iemesls var būt medikamentu lietošana vai arī galvas matu daļas ādas pataloģijas, piemēram, psoriāzes veidā, kad pie noteikta kairinājuma, saasinās slimība un mati sāk izkrist straujāk nekā parasti. Šajā gadījumā jāapmeklē dermatologs un attiecīgi slimība jāārstē.

Mati nekavējoties jūt ne tikai to, ja trūkst kāds vitamīns vai mikrolements, bet arī ja to deficīta dēļ tiek bojātas galvenās cilvēka organisma funkcijas, un tad tie kļūst trausli, plāni, neizturīgi, mati sāk izkrist. Risinājums tam ir pilnvērtīgs uzturs, ar kuru var saņemt visus organismam nepieciešamos vitamīnus un barības vielas, lai mati būtu skaisti un veselīgi. Tomēr matu krāsošana un veidošana, kā arī novājināta imūnsistēma, jo īpaši pēc tumšās un drūmās ziemas perioda, dara savu, un ir nepieciešami papildus vitamīni augļu un ogu veidā, kā arī uztura bagātinātāju kompleksa veidā.

Konsultāciju par pareizu matu kopšanu Jums var sniegt frizieris, bet problēmu gadījumā var palīdzēt matu ārstniecības speciālisti, kuri ir pieejami dažādās ārstniecības iestādēs Latvijā. Matu izkrišanas gadījumā ir pieejams tāds pakalpojums kā lāzerterapija, kas ir 10 reizes ilga procedūra, pēc kuras strauji uzlabojas matu folikulas stāvoklis un mati pārstāj izkrist pastiprinātā daudzumā, kā arī citas metodes- elektroterapija, matu maskas un serumi. Tomēr priekšlaicīgi nevajadzētu ķerties pie šādām metodēm, ja Jums dienā izkrīt, piemēram, no 50 līdz 60 matu (pavasarī un rudenī nedaudz vairāk), jo tā ir normāla parādība. Ja Jūsu mati pastiprināti izkrīt ilgāk kā 3- 4 mēnešus, tad gan ir nepieciešama ārsta konsultācija un noteiktas darbība situācijas novēršanai.

Experts:

Lāzerterapijas process. Dr. Inga Zemīte.

Uz galvas ādas tiek uzpilināts speciāls toniks “Hair Stabil” matu augšanas veicināšanai un esošo matu stiprināšanai. Tad, līdzīgi kā pie zobārsta, ar gaismas staru palīdzību tiek apstrādāta visa galvas matainā daļa. 1 seansa ilgums – 10 – 15 minūtes. Ārstēšanās kurss ir 10 reizes, pēc kurām tiek panākts vēlamais rezultāts- Jūsu mati kļūst stiprāki un strauji samazinās izkritušo matu daudzums.