Cilvēka vēlme izskatīties labi ir ļoti dabiska un pat apsveicama, tā gājusi līdz cilvēces attīstībai un progresam. Ādas kopšanā šodien ir iespējams izmantot visdažādākās procedūras un līdzekļus, ar kuru palīdzību ādu var padarīt skaistāku, maigāku, gludāku, tvirtāku un veselīgāku. Lielais piedāvājumu klāsts un apjomīgā informācija zināmā mērā ietekmē mūsu domāšanu, radot kādus priekšstatus, bet bieži vien tie var izrādīties nepatiesi.
Kādi tad ir mūsdienu radītie nepareizie uzskati par ādu un tās ādas kopšanu?
- Jūsu āda novecos tieši tādā pat viedā kā jūsu mammai. Lai arī iedzimtība nosaka, kāda izskatīsies jūs āda, tās struktūra un krāsa, bet uzskats, ka jūsu āda novecos tieši tāpat kā mammai vai vecmāmiņai, nav pareizs. Dzīvesveids, uzturs un ieradumi ir svarīgāki par iedzimtību. Lielākais ādas novecošanās vaininieks ir saules starojums, arī smēķēšana, alkohola lietošana, stress un nepareizs, nepilnvērtīgs uzturs.
- SPF skaitlis uz kosmētiskā līdzekļa iepakojuma norāda, cik lielu aizsardzības pakāpi no saules starojuma tas sniedz. Ir divu veidu kaitīgais saules starojums: UVA, kas veicina ādas novecošanos, un UVB, kas izraisa ādas apdegumus. SPF skaitlis rāda tikai kosmētiskā līdzekļa spēju pasargāt no UVB starojuma, bet tas nesniedz informāciju par to, vai jūsu āda ir pasargāta arī no UVA starojuma, kam ir liela nozīme ādas audzēju izcelsmē. Par to, cik lielā mērā un no kā būs pasargāta jūsu āda ir jāpārliecinās, rūpīgāk izpētot produkta sastāvu.
- Lietojot saules aizsarglīdzekļus, āda vairs nav papildus jāmitrina. Visbiežāk kosmētiskajos līdzekļos, kas pasargā ādu no saules starojuma, neietilpst mitrinošie komponenti, tādēļ pirms to lietošanas uz ādas vajadzētu uzklāt mitrinātāju, tikai pēc tā nožūšanas jāuzklāj aizsarglīdzekļi.
- Viskaitīgāko ietekmi uz ādu saule rada jaunai ādai. Saules starojums ādai ir kaitīgs, neatkarīgi no ādas vecuma, līdz ar to ļoti svarīga ir aizsarglīdzekļu lietošana (krēmi, losjoni, pieniņi u.c.) jebkurā vecumā.
- Kosmētiskie līdzekļi var atgriezt ādai jaunību. Nevienā no kosmētisko līdzekļu iepakojumiem nav ievietots brīnums, novecošanās procesus vai aizkavēt un palēnināt, taču ne padarīt nebijušus. Tādēļ pat visdārgākie krēmi, nespēj vecmāmiņas ādu padarīt līdzīgu mazmeitas ādai. Turklāt pirms lietošanas vajadzētu iepazīties ar kosmētiskā līdzekļa sastāvu, lai tur neietilptu kādas vielas, kuru lietošanas ieteikums ir ārsta kompetence.
- Ja jūsu āda ir jutīga pret kādu specifisku komponentu, tad tādus kosmētiskos līdzekļus, kuros tas ietilpst jūs vispār nedrīkstat lietot. Tas, ka kāds specifisks komponents ir radījis ādas kairinājumu jums, vēl nenozīmē, ka jūs nedrīkstat lietot visus līdzekļus, kuros tas ietilpst, jo tas lielā mērā ir atkarīgs no pārējām konkrētajā produktā ietilpstošajām sastāvdaļām. Kā alerģijas visbiežākie izraisītāji ir augļskābes, salicilskābe un retinols.
- Pinnes ir jauniešu problēma. Tā tomēr nav, jo hormonu līmeņa svārstību rezultātā (estrogēnu līmenis samazinās, bet androgēnu līmenis paaugstinās), kā arī uztraukumu pilnā dzīve ir visbiežākie iemesli pieaugušo pinnēm. Lai izvairītos no tā, meklējiet padomu pie ārsta vai farmaceita, kurš spēs ieteikt vislabāko risinājumu jūsu ādas problēmām.
- Ja esat atraduši savai ādai vispiemērotākos kopšanas līdzekļus, to nav jāmaina. Arī tā nebūt nav taisnība, jo laika gaitā maināmies mēs paši un arī mūsu āda. Tāpēc nebaidieties eksperimentēt, lai katrā dzīves posmā atrastu sev vispiemērotākos ādas kopšanas līdzekļus.