Zobi ir mutes dobuma „iemītnieki”, tie nepieciešami ēdiena sakošļāšanai un tiem ir zināma nozīme, lai mēs varētu normāli runāt. Taču zobiem nav tikai funkcionāla nozīme, ikviens vēlas, lai zobi būtu arī estētiski glīti un pievilcīgi, lai savu smaidu nevajadzētu slēpt, tādēļ zobu kopšana ir jāsāk jau no mazotnes, bērniem ir pakāpeniski jāiemāca, kā pareizi tīrīt savus zobiņus, lai nevajadzētu doties tos ārstēt pie zobārsta. Tomēr arī maziem bērniem zobu bojājumi nav reta parādība, jo ļoti bieži nonākšanas pie zobārsta iemesls ir tā saucamais pudeļu kariess.

Pudeļu kariess parasti veidojas pusotru līdz 3 gadus bērniem, taču vecums, kad sāk attīstīties zobu bojājumi, kļūst arvien mazāks, un jau pat nepilnu gadu veciem bērniņiem pudeļu kariess ir visai bieži sastopama parādība. Tas veidojas, ja bērns aizmieg ar pudelīti, kurā ir kāds saldināts dzēriens vai sula, vai arī tad, ja bērnam pastāvīgi ir klāt šī dzēriena pudelīte, un mazulis pats no tās ik pa laiciņam padzeras.

Cukuri, kurus satur saldinātie dzērieni un arī piens, pēc laika mutes dobumā esošo mikroorganismu darbības dēļ sāk šķelties, un veidojas vielas, kas bojā zobu virskārtu – emalju, un rodas kariess. Pudeļu kariesa sākotnējā fāzē uz zobiem veidojas sīki, balti plankumiņi, pēc tam, bojājumam kļūstot lielākam, veidojas brūnas krāsas zobu struktūras bojājumi, bet paši zobi līdz ar to kļūst trausli un var pat sākt drupt. Visbiežāk pudeļu kariess skar augšējos priekšzobus, kuriem ir ļoti nozīmīga loma gan barības košļāšanas, gan runāšanas procesā. Tā kā zobi zaudē savu formu, tad tie nespēj pilnvērtīgi veikt savas funkcijas, jo ir apgrūtināta ēdiena sakošļāšana.

Lai izvairītos no šādiem nepatīkamiem zobu bojājumiem, vecāki nedrīkst pieļaut, ka mazulis aizmieg ar dzēriena pudeli mutē. Ja tomēr ir ļoti grūti atradināt bērnu no šāda ieraduma, tad pudelītē var ieliet tīru ūdeni vai arī nesaldinātu tēju, tomēr pēc tam, kad bērns ir aizmidzis, pudele tik un tā ir jāizņem no bērna mutes un jānoliek. Īpaši uzmanīgiem jābūt ar šķīstošajām tieši mazuļiem paredzētajām tējām, jo bieži vien to sastāvā jau ietilpst cukurs, tādēļ tas, ka paši neesat bērna dzērienam pievienojuši cukuru, vēl nenozīmē, ka tā tur vispār nav. Arī dodot savam bērnam sulu, vecākiem ir jābūt uzmanīgiem, jo tās mēdz būt ļoti stipras, tādēļ bērniem ieteicams dot atšķaidītā veidā – 1 daļu sulas atšķaidot ar 10 daļām ūdens.

Atstājot bērna mutē pudelīti gulēšanas laikā, tiek nodarīts ļaunums ne tikai mazuļa zobu veselībai, bet var veidoties arī nepareizs sakodiens.

Tāpat kā pieaugušo, arī bērnu zobu veselību ietekmē ēšanas paradumi, saldumu un dažādu uzkodu ēšana starp ēdienreizēm palielina zobu bojājumu rašanās risku, tādēļ ļoti svarīgi jau kopš mazotnes bērnu pieradināt pie noteiktiem ēšanas laikiem nevis kaut ko nedaudz ik pa laiciņam apēst. To, cik veseli būs jūsu bērna zobiņi, ietekmē arī uzturs, tādēļ vairāk jāizvēlas dažādi dārzeņi un augļi, piena produkti un citi mazuļa vecumam atbilstoši pārtikas produkti, nevis ātri pagatavojamie pusfabrikāti.

Viens no svarīgākajiem priekšnoteikumiem, lai zobi būtu veseli un skaisti, ir pareiza mutes dobuma higiēna, pie tās bērns ir jāsāk pieradināt jau pēc pirmā zobiņa izšķilšanās, lai to veidotu par pastāvīgu pieradumu bērna apziņā. Kad ir parādījies jau pirmais zobiņš, to jāsāk kopt, lai to darītu, var iztikt ar vienkāršu samitrinātu marles gabaliņu, ir pieejams arī speciāls uz pirksta uzvelkams „uzpirkstenis”, ir nopērkamas arī zobu birstītes, kas paredzētas mutes dobuma kopšanai no 1. zobiņa, taču dažkārt tās tik un tā mēdz būt par lielu un neērtu, lai kārtīgi notīrītu zobus mazajā bērna mutītē. Tomēr, kad bērns pats jau var noturēt birstīti rokās, tas noteikti ir arī jāļauj un jāparāda piemērs, kā pareizi tīrīt zobus, līdz ar to bērna prātā veidosies apziņa, ka zobu tīrīšana ir nepieciešama un neatņemama dzīves sastāvdaļa. Ir arī īpašas zobu pastas, kas paredzētas no pirmā zobiņa, to sastāvs ir piemērots lietošanai bērniem, kuri vēl nemāk paši skalot muti, līdz ar to pastas norīšana nebūs bīstama bērna veselībai. Par sava bērnam vecumam piemērotākajām zobu pastām prasiet padomu zobārstam, zobu higiēnistam vai farmaceitam. Bērnu zobu pastu un citus mutes dobuma kopšanas līdzekļus labāk iegādāties aptiekā, kur kompetents speciālists jums ieteiks piemērotākos produktus.

Lai zobi būtu veseli un stipri, tiem nepieciešamas dažādas vielas, bet viena no svarīgākajām ir fluors, prasiet padomu bērna zobārstam, lai kopīgi izvērtētu, vai vēl papildus nepieciešams lietot arī fluora tabletes vai pietiek ar pareizu un regulāru zobu un mutes dobuma kopšanu.