Katram no mums bieži sanāk doties tuvākos vai tālākos ceļojumos. Lai to laikā varētu justos ērti, liela loma ir mūsu veselībai un pašsajūtai, tādēļ, ja atgadījusies kāda ķibele ar veselību, jādomā, kā to novērst. Īpaši uzmanīgiem ir jābūt cilvēkiem, kuri slimo ar kādām hroniskām slimībām, tādēļ līdzi obligāti jāpaņem medikamenti, ar kuriem novērst slimību uzliesmojumus, ja tādi neierastajos apstākļos atgadās.
Pirms dodaties ceļā, apciemojiet savu ģimenes ārstu vai farmaceitu, kurš jums varētu sniegt padomu par to, kas būtu jāpaņem līdzi, atkarībā no jūsu veselības stāvokļa vai kādas iepriekšējas pieredzes par veselības traucējumiem ceļojumu laikā.
Vispirms jau noteikti jāņem vērā tie apstākļi, kādi ir jūsu ceļojuma galamērķī, to apzināšana padarīs daudz vieglāku līdzi ņemamo medikamentu un citu piederumu izvēli. Kādas medikamentu īpašības būtu jāņem vērā?
- Daudzi medikamenti izraisa tā saucamo fotosensitivitāti – paaugstinātu jutību pret saules stariem. Pat ja nemēdzat sauļoties, taču esat nepieciešamības spiesti lietot šādus medikamentus, paaugstinās risks iegūt pat nopietnus apdegumus. Par to vai jūsu līdzi ņemamajiem medikamentiem ir šāda īpašība, droši jautājiet aptiekāram. Ja nav iespējams izvairīties no vienlaicīgas medikamenta lietošanas un uzturēšanās saulē, tad obligāti ir jālieto krēms ar SPF faktoru, kurš pasargās jūsu ādu no saules izraisītiem apdegumiem. Jāņem vērā, ka apdegums var rasties, atrodoties ne tikai tiešos saules staros, bet arī vienkārši dienas laikā uzturoties ārpus telpām.
- Ceļojuma laikā medikamentus uzglabājiet rokas bagāžā vai kādā citā vietā, kas ir viegli pieejama, lai pēc iespējas ātrāk varētu sameklēt vajadzīgo zāļu līdzekli, un tā ilgstoša meklēšana vai nepieejamība neradītu liekus satraukumu, kas jūsu veselības stāvokli padarītu vēl smagāku. Turklāt glabājot medikamentus savā tuvumā, jūs būsiet droši par to glabāšanas apstākļu pareizību. Jāpievērš uzmanība tam, ka ceļojot aiz valsts robežām, medikamentus jāglabā to oriģinālajā iepakojumā, nevis atsevišķas tabletes vai ampulas, iemetot kosmētikas maciņā.
- Dažkārt, atkarībā no medikamenta īpašībām, jāņem līdzi arī ārsta izrakstītās receptes kopija, lai apstiprinātu, ka jums patiešām ir nepieciešamas šādas zāles. Šo procedūru tagad atvieglo likumdošana, jo receptēm, uz kurām izraksta šādas iedarbības medikamentus, ir divas daļas, no tām viena – paškopējošā aptiekā tiek atdota atpakaļ cilvēkam, tādēļ kopēšana nav nepieciešama. Jāņem vērā arī tas, ka dažiem medikamentiem ir ierobežots daudzums, kuru drīkst ņemt līdzi, pārvietojoties aiz valsts robežām.
- Pirms došanās ceļojumā, kura laikā šķērsosiet vairākas laika zonas, saskaņojiet ar ārstu vai farmaceitu zāļu lietošanas intervālus, lai būtu droši, ka zāles netiks lietotas par daudz vai par maz.
- Izvairieties no dažādu bezrecepšu zāļu iegādes citās valstīs, jo, iespējams, nebūs pieejama svarīga informācija jums saprotamā valodā par alerģiskām reakcijām, kuras var izraisīt šīs zāles, par miejiedarbību ar citām zālēm, kā arī par to, vai jūsu veselības stāvoklis vispār ļauj jums lietot šīs zāles.
- Ja viesojaties zemēs ar siltu un mitru klimatu, tad zāles jāuzglabā vēsā un sausā vietā, sargājot no tiešiem saules stariem, lai zāles nezaudētu savu iedarbību. Tāpat zāles nedrīkst uzglabāt arī vannas istabā, kurā veidojas silts un mitrs gaiss.
- Zāles, kuras jums jālieto katru dienu, paņemiet līdzi vairāk, nekā tikai dienām, kuras esat paredzējis pavadīt ārpus mājām, lai iespējama aizkavēšanās nesagādātu nepatīkamus brīžus.
- Visādam gadījumam paņemiet līdzi arī sava ārsta un farmaceita telefona numurus, kuri varētu jums sniegt kādas konsultācijas nepieciešamības gadījumā.