Lai gan nagi pēc izmēra ir salīdzinoši nelieli, taču to izdaiļošanai bieži vien sievietes pievērš īpašu uzmanību, tomēr pēc tiem var spriest arī par cilvēka veselības stāvokli, turklāt nagi pilda arī aizsargfunkciju – tie pasargā pirkstu galus no traumām un uzlabo pirkstu veiklību. Kopti un veseli nagi ir viens no svarīgākajiem priekšnoteikumiem, lai roku kopskats izskatītos vizuāli pievilcīgs, taču dažkārt pat pareiza nagu un roku kopšana nespēj uzlabot nagu vizuālo izskatu.

Normāli nagi sastāv no vairākiem olbaltumvielas keratīna slāņiem, keratīns ietilpst arī ādas un matu struktūrā. Katru nagu veido vairākas daļas: naga plātne – tā ir redzamā cietā naga daļa, ar kuru parasti tiek saprasts vārds „nags”, to no trīs pusēm ieskauj āda, naga plātne atrodas naga gultnē – tā ir āda zem naga, no kuras sāk veidoties naga plātnes pamats, nagam piegulošos audus sauc par kutikulu, tā aizsargā jaunās keratīna šūnas, kas lēni pagarina nagu, vēl zem naga plātnītes pie naga pamatnes atrodas balts mēnestiņš.

Nagu augšana sākas no slāņiem, kas atrodas zem kutikulas, veidojoties jaunajām šūnām nags aug, vecākās šūnas kļūst cietākas un blīvākas, jaunās šūnas „grūž” vecākās uz priekšu, līdz tās pārsniedzas pāri naga gultnei un veidojas balti nagu gali, kas sniedzas pāri pirkstu galiem. Vidēji dienā nagi kļūst garāki par apmēram 0,1 milimetru, tas nozīmē, ka, lai pilnīgi atjaunotos nags, ir jāpaiet aptuveni pusgadam. Veseli nagi ir gludi, bez rievām un padziļinājumiem tā virsmā, tiem ir vienveidīga krāsa, nav plankumu vai atšķirīgas nokrāsas.

Taču nagi sevī var glabāt arī noslēpumus, jo nagu izskatā bieži vien atspoguļojas vispārējais veselības stāvoklis. Saprotot, ko nagi mums vēsta, ir iespējams spriest par dažādām slimībām vai veselības traucējumiem. Tomēr ne jau visas pārmaiņas nagu ārējā izskatā liecina par kādām veselības problēmām, dažkārt uz nagu plātnes virsmas var būt vertikālas rievas un tas nav nekas bīstams, šāda veida rievas kļūst izteiktākas, kļūstot cilvēkam vecākam. Bieži ievainojumu un traumu rezultātā uz nagu virsmas veidojas balti plankumi, bet pēc laika tie izzūd.

Uz veselības traucējumiem bieži norāda nagu krāsas pārmaiņas, dzeltena vai zaļgana nokrāsa var liecināt par elpošanas sistēmas darbības traucējumiem. Ja uz nagiem ir novērojamas tos horizontāli šķērsojošas rievas, tad tas nozīmē, ka zem kutikulas ir bijuši jauno keratīna slāņu veidošanās traucējumi, tos var izraisīt ievainojumi vai arī smagas slimības, kuru gadījumā visi organisma spēki ir bijuši nepieciešami dzīvības procesu nodrošināšanai, un tie nav bijuši pietiekami jaunu nagu veidojošo šūnu attīstībai. Arī dažu medikamentu lietošana var izraisīt šādu rievu rašanos.

Ja novērojat kādas pārmaiņas nagu ārējā izskatā, tad nepieciešams doties pie ārsta, lai noteiktu, kāds ir šo izmaiņu patiesais iemesls, un kopā ar ārstu jāizveido rīcības plāns, kā tās novērst.

Pareiza nagu kopšana. Neviens nagu kopšanas līdzeklis viens pats nespēj nodrošināt veselīgu nagu izskatu, tomēr, ievērojot nagu kopšanas pamatprincipus, nagu izskatu var būtiski ietekmēt:

  • Saaudzējiet savus nagus – pasargājiet tos no bojājumiem, pārvariet vēlmi ar nagiem kaut ko ķibināt, bakstīt, skrāpēt, jo tādā veidā tiek bojāta naga struktūra, līdz ar to nags vairs neizskatīsies tik ārēji pievilcīgs.
  • Negrauziet nagus un nebakstiet kutikulu, jo tādā veidā var tikt traumēta naga gultne, turklāt pat nelieli ādas bojājumi pie naga virsmas paver iespēju iekļūt un attīstīties baktērijām un sēnītēm, kas izraisa iekaisumu un nopietnu apkārtējo audu bojājumu, turklāt pat pēc izārstēšanās bojājuma sekas būs redzamas vēl ilgi, jo nagi aug lēnu.
  • Pasargājiet nagus un roku ādu, izmantojot cimdus, ja strādājiet ar agresīvām ķīmiskām vielām un dezinfekcijas līdzekļiem, jo tie noārda dabisko ādas aizsargslāni un bojā ādas un nagu struktūru.
  • Regulāri veiciet nagu „apkopi” jeb manikīru, apvīlējiet nagus un raugieties, lai zem tiem nekrātos netīrumi, nagi ir jānogriež ar asām šķērītēm, bet pēc tam maliņas jānolīdzina ar nagu vīlīti. Nekad neplēsiet ienadžus, jo tādā veidā tiek traumēti dzīvie audi, kas palielina infekciju rašanās risku. Ja esat izvēlējušies veikt šo procedūru pie speciālista, tad pārliecinieties, ka instrumentiem tiek nodrošināta sterilizācija, pievērsiet uzmanību apkārtējo telpu tīrībai un griezieties pie speciālista, kuram jūs uzticieties.
  • Mitrināšana ir nepieciešama ne tikai roku ādai, bet arī nagiem, tādēļ ieziežot roku ādu ar krēmu, neaizmirstiet arī par nagiem. Mitrinošu roku losjonu ieteicams lietot pēc ikvienas roku mazgāšanas reizes, lai āda nekļūtu sausa un raupja.