Mūsu dienās cilvēkiem bieži ir nepietiekama siltuma izplatība un kontrole organismā. Īpaši nepatīkami tas ir rudens un ziemas laikā, jo var veicināt saaukstēšanās slimību rašanos. Te labi var līdzēt silti apliekamie un ārīgas kompreses gan profilaksei, gan dažādu slimību ārstēšanā. Svarīga ir laba gaisotne, silta telpa un apkārtējo cilvēku rūpes, palīdzot uzlikt apliekamos. Mūsu vecmāmiņas pārzināja daudzas vienkāršas un labas metodes, ko mēs vairs nelietojam. Lai tas netiktu aizmirsts, šai un nākamā žurnāla numurā pastāstīšu noderīgas lietas, par kurām tika runāts rudenī notikušā firmas Weleda konferencē.

Karsta citrona komprese

Lieto pret kakla iekaisumu tā sākumstadijā vai profilaksei 5 – 10 min.

  1. variants: citronu iegremdē bļodā ar karstu ūdeni, zem ūdens sagriež (lai arī mizas ēteriskās eļļas būtu klāt), izspiež, izkāš, iemērc kakla apkārtmēram atbilstošu dabiska auduma lupatiņu, ātri izspiež, karstu liek ap kaklu, aptin ar sausu audumu un vilnas šalli. Ja citrons nav audzēts ekoloģiski tīrā vidē, karstam ūdenim labāk pievienot tikai tā sulu.
  2. variants: citrona šķēlītes liek pānā audumā, izdauza, lai sula izspiestos, liek ap kaklu, aptin ar vilnas šalli, var turēt 30 min.

Karstu kartupeļu komprese

Karstus ar mizu vārītus kartupeļus sašķaida, liek audumā un tin ap kaklu. 15 min.

Karsta biezpiena komprese

Labu, pasausu biezpienu liek audumā, sasilda starp diviem termoforiem, liek uz kakla, apkārt aptin vilnas šalli, var atstāt trīs stundas. Labi palīdz pret tonsilītu ar paaugstinātu temperatūru, rīšanas grūtībām.
Starp diviem karstiem termoforiem var labi sasildīt arī eļļas vai kādas ziedes kompresi. Tai jābūt siltai, ne slapjai.

Karsta sīpolu komprese

Nomizotu sīpolu sagriež vidēja biezuma šķēlēs, karsē uz pannas bez eļļas. Karstās šķēles liek plānā audumā, salocītu kompresi liek uz auss vai uz processus mastoideus aiz auss. Nostiprina ar vilnas šalli. (10-30min.), ja auss j’utas labi var tur’et 30min.

Klepus gadījumā var līdzēt

  • karsta citrona sulas komprese, ja klepus ir uzmācīgs, pastāvīgs;
  • atkrēpošanu veicina silta biezpiena komprese;
  • karsta 10% lavandas (Weleda) vai 2% dižegles eļļas komprese pret lēkmjveida klepu;
  • 2% eikalipta eļļas vai kampareļļas komprese pret bronhītu.

Eļļas komprese krūtīm

Krūšu platumā sagatavo plānu pamatkompreses audumu, ko piesūcina ar vajadzīgo eļļu. Piesūcināto audumu liek plastmasas maisiņā, nosien, (lai neizgaro ēteriskās eļļas), sakarsē starp diviem termoforiem. Cik ātri vien iespējams, kompresi liek uz krūtīm, apkārt tai tin iepriekš sasildītu otru, lielāku vilnas vai kokvilnas audumu, nostiprina, lai nenoslīd, aptin v’el ar vilnas šalli. Eļļas komprese var palikt uz nakti.
Eļļas pamatkompreses audumu izmanto nākamā vakarā, to papildinot ar nedaudz svaigas eļļas pirms katras lietošanas. Kompreses var lietot piecas dienas p’ec k’artas.

Citronu pelde

Jūtot pirmos saaukstēšanās simptomus, kājas var sildīt citronu vannā. Traukā, kurā ūdens sniedzas līdz ceļiem, ielej karstu ūdeni un samaisa ar apļveida kustību. Citronu sagriež šķēlēs zem ūdens. Kājas tur šādā vannā 10-15 minūtes. Vēlams pašam noliekties ar seju virs ūdens un ieelpot tvaikus ar citrona ēterisko eļļu. K’ajas p’ec peldes silti sa’gerbt, var p’edas ier’iv’et ar terpentina ziedi.( variants: k’aju vannai pievieno Weleda dizeglu vai citrona vannas pieninus)
Ja ziemas laikā ir nogurums, var ieteikt citronu peldi visam ķermenim. Vannā ūdeni samaisa, veidojot astotnieku jeb bezgalības zīmi. Zem ūdens sagriež un izspiež trīs citronus. Vannā esat apmēram 10-15 minūtes. Tad viegli noslaukaties,veikli saģērbieties, un siltuma un mundruma sajūta saglabāsies ilgu laiku.

Vita Valdmane, ārste