Klepus ir reflektoriska reakcija uz elpceļu, pleiras vai iegareno smadzeņu kairinājumu. Klepus rezultātā elpceļi attīrās no ārīgiem kairinātājiem- putekļiem, ziedputekšņiem, baktērijām vai elpceļos iekļuvušām ēdiena daļām un iekšķīgiem kairinātājiem-gļotām, asinīm, strutām, audu bojāejas produktiem. Klepus fizioloģiskā nozīme ir bronhu pašattīrīšanās. Taču ilgstošs klepus var būt kaitīgs, jo var radīt dažādas plaušu un sirds-asinsvadu problēmas.

Klepu visbiežāk izraisa vīrusi. Sākotnēji tie rada rīkles, balsenes kairinājumu un iekaisumu. Šajā gadījumā būtu labāk lietot līdzekļus, kas veicina gļotādas reģenerāciju- smiltsērkšķu eļļu saturošu aerosolu, propolisa tabletes (Propolki), salvijas ekstraktu saturošas tabletes, Homeovox tabletes, kumelīšu tējas ar sodu inhalācijas, siltu pienu ar medu. Dažkārt šāds rīkles kairinājuma klepus var kļūt ļoti mokošs, līdz pat asarām. Tādos gadījumos vienmēr pie rokas var turēt propolisa tabletes (Propolki) vai timiāna eļļu saturošas tabletes ( Bronhicum pastilas) vai kādas citas ēteriskās eļļas saturošas ledenes.

Kad klepus kļuvis dziļāks, svarīgi novērtēt tā raksturu. Sausa klepus gadījumā svarīgi veicināt atkrēpošanos. Gļotas rada pats organisms, tādejādi radot iespēju bronhiem atbrīvoties no kairinātāja. Atkrēpošanās līdzekļi mazina gļotu viskozitāti un atvieglo to atdalīšanos.

Kā atkrēpojoši līdzekļi darbojas:

  1. Termopses ekstrakts, nātrija benzoāts, altejas sakne, lakrica. Tie darbojas reflektoriski- kairina kuņģa gļotādu, kā rezultātā palielinās bronhu sekrēcija, skropstiņepitēlija un bronhu gludās muskulatūras aktivitāte.
  2. Tieši uz bronhu gļotādu, šķidrinot krēpas un veicinot to izdali, darbojas kālija jodīds, soda, acetilcisteīns, ambroksols, bromheksīns u.c.

Atkrēpošanai labi noder tādi pretklepus sīrupi, kas satur timiāna eļļu (Pectoral, Bronhicum u.c.), efejas ekstraktu (Prospan, Hedelix), egļu dzinumu un Islandes ķērpja sīrups Abisan, ceļteka, islandes ķērpis, sīrupā vai tējas veidā, pelašķi, mārsils, ālante, priežu pumpuri tējas veidā.

Gadījumos, kad klepus ir kairinošs, kad neļauj naktīs gulēt, kad jādodas uz teātri vai citu pasākumu var lietot pretklepus līdzekļus, kas nomāc klepus centru. Tādi līdzekļi ir kodeīns, dekstrometorfāns (Deksofāns), butamirāts (Sinekods, Stoptusīns), prenoksdiazins (Libeksīns).

Daži ieteikumi:

  1. Klepus gadījumā ļoti labi noder inhalācijas- kumelīšu tējas+ soda inhalācijas, ēterisko eļļu- timiāna, dižegles, eikalipta, kadiķa, lavandas inhalācijas.
  2. Krūšu ziedes ar ēteriskajām eļļām maigi iemasējot plaušu rajonā, arī pēdas- īpaši noderīgi bērniem. Uzmanīgi zīdaiņiem- sākumā mēģiniet ļoti mazu daudzumu, nav vēlams mentols.
  3. Pēdu sildīšana maksimāli siltā ūdenī, pievienojot sinepju pulveri vai ārstniecības augu drogas. Pēc pēdu sildīšanas jāuzvelk vilnas zeķes un jāiet gulēt.
  4. Sinepju plāksteri plaušu rajonā. Nelikt uz sirds.
  5. Masāžas eļļa, kas satur lavandas ēterisko eļļu labi noder iemasēšanai krūšu rajonā ieilguša un atlieku klepus gadījumā.

Daži brīdinājumi:

  1. Ievērojiet laika intervālu starp atkrēpojošo līdzekļi un klepu nomācošo līdzekli vismaz 2 stundas. Jo atkrēpošanās līdzeklis veicinās gļotu atdalīšanos, bet klepu apstādinošais līdzeklis to nobloķēs.
  2. Ja klepus ilgst vairāk par 5 dienām, dodieties pie ārsta, lai tas novērtē Jūsu stāvokli, jo vīrusam var būt pievienojies bakteriāls iekaisums un nepieciešams veikt kādas ārstēšanas korekcijas.
  3. Nekad nelietojiet antibiotikas uz savu roku, pat ja radusies iespēja pie tādām tikt.
  4. Pavērtējiet, vai dzīvojamās telpās nav pārāk sauss gaiss, kas bieži izraisa klepu un jo īpaši jūtīgi pret sausu gaisu ir mazi bērni. Tādā gadījumā nepieciešams vienkārši mitrināt gaisu, nevis ārstēt klepu.
  5. Dažkārt, īpaši ja klepus ir tikai naktī, to izraisa iesnas. Izdalījumi guļus stāvoklī kairina elpceļus. Tādā gadījumā prātīgāk būtu ārstēt iesnas, labi noder ēterisko eļļu inhalācijas- kaut vai uzpilinot tīru ēterisko eļļu (dižegles, kadiķa, eikalipta, piparmētras u.c.) uz spilvendrānas.