Psoriāze ir hroniska ādas slimība, kas izraisa zvīņainu plēkšņu veidošanos un iekaisumu. Ādas šūnu atjaunošanās process ilgst aptuveni mēnesi. Psoriāzes gadījumā tas var notikt dažu dienu laikā, tādēļ, ka šūnas aug pārāk ātri un uzkrājas ādas virsējā slānī.

Psoriāze visbiežāk tiek novērota uz elkoņiem, ceļgaliem un citām kāju daļām, skalpa, muguras lejasdaļas, sejas, plaukstām un kāju pēdām, bet tā arīdzan var parādīties tādās vietās kā roku pirkstu nagi, kāju pirkstu nagi, dzimumorgānu un mutes dobuma gļotāda. Psoriāze var būt arī par iemeslu artrītam.

Kāda cilvēku grupa visbiežāk saskaras ar šo ādas problēmu?

Ikviens var saslimt psoriāzi, bet visbiežāk tā skar pieaugušos. Apmēram 40% gadījumu psoriāze tiek ģenētiski pārmantota, radot noslieci uz šo ādas slimību. Vīrieši un sievietes ar psoriāzi saskaras vienlīdz bieži.

Kas izraisa psoriāzi?

Psoriāze ir hroniska ādas saslimšana, kuras pamatā ir imūnsistēmas kļūdaina reakcija. NIAMS (ASV nacionālais artrīta, muskuļu-skeleta un ādas slimību institūts) psoriāzes izcelsmi skaidro, ka T-limfocīti aizsargā organismu pret infekcijām un slimībām, bet psoriāzes gadījumā tie ir par iemeslu pastiprinātai šūnu produkcijai. Tas noved pie ādas pastāvīgas lobīšanās un iekaisuma.

Psoriāzei ir raksturīga viļņveidīga izpausme – ar uzlabojumiem un pasliktinājumiem. Faktori, kas psoriāzi saasina vēl vairāk, ir:

  • Infekcijas,
  • Stress,
  • Laika apstākļu maiņas, kas sausina ādu,
  • Noteikti medikamenti.

Kā psoriāze tiek diagnosticēta?

Psoriāzi reizēm ir ļoti grūti diagnosticēt, jo tā var ārēji izskatīties kā cita ādas saslimšana. Ārstam psoriāzes noteikšanai var būt nepieciešama neliela ādas gabaliņa izmeklēšana zem mikroskopa.

Kā psoriāze tiek ārstēta?

Proriāzes ārstēšana pamatojas uz:

  • Slimības nopietnības pakāpi;
  • Psoriāzes apmēriem uz ādas;
  • Psoriāzes tipa;
  • Un uz to, kā pacients reaģē uz konkrēto ārstēšanas veidu.

Visa veida ārstēšana neiedarbojas uz katru indivīdu vienādi, tādēļ ārsti, ja konkrētā metode neiedarbojas, pārtrauc iedarboties vai iedarbojas negatīvi, maina pielietotās metodes no vienas uz citu.

  1. Lokālā terapija
    Vietējā ārstēšana, ar ko tiek saprasta krēma un ziedes uzklāšana tieši uz saslimšanas vietas (galvas ādai- šampūni vai losjoni). Lokāli tiek lietoti līdzekļi, kas satur kortikosteroīdus, retinoīdus, D vitamīna sintētiskos analogus, darvas preparātus, salicilskābi; ārstnieciskās vannas ar auzu, eļļas, Nāves jūras sāls vai darvas produktu piedevu. Tie palīdz novērst ādas iekaisumu un lobīšanos un atbrīvot poras, D vitamīna analogs aizkavē šūnu pastiprinātas atjaunošanās procesus.
  2. Gaismas terapija
    Gan dabīgie saules ultravioletie stari, gan mākslīgie tiek izmantoti psoriāzes ārstniecībā. Ne velti vasarā saules staru ietekmē psoriāzes izpausmes samazinās. Tomēr jāatceras, ka paasinājuma stadijā saules stari var pasliktināt stāvokli. Tāpat jāizvairās no saules apdeguma.
  3. Sistēmiskā ārstēšana
    Ja psoriāze ir smagā pakāpē, ārsts nozīmē zāles gan iekšķīgai lietošanai, gan injekcijās. Antibiotikas psoriāzes ārstēšanā netiek izmantotas, ja vien baktērijas nepadara psoriāzi vēl izteiktāku.
  4. Kombinētā terapija
    Kad tiek kombinēta „vietējā ārstēšana” (līdzekļu uzklāšana uz ādas), gaismas terapija un sistēmiskā ārstēšana. Šī metode noved pie vislabākajiem rezultātiem, īpaši smagu psoriāzes gadījumu ārstēšanā.

Psoriāzes kontrolēšanā nākas ārstnieciskās metodes pastāvīgi mainīt. Svarīgs ir arī jautājums par ilgstoši lietotu medikamentu blakusparādībām.

Zinātnieki strādā arī pie jaunu metožu izpētes, piemēram, lāzerterapija uz ādas bojājumu vietām, u.c.

Alkohols un īpaši smēķēšana pasliktina slimības gaitu.

Psoriāze daudziem cilvēkiem rada psiholoģiskas problēmas saskarsmē ar citiem cilvēkiem, bet jāatceras, ka psoriāze nav lipīga.

Tā kā cilvēkam ar psoriāzi āda ir ļoti jūtīga, tā maksimāli jāpasargā no mehāniskiem kairinājumiem- ādu nedrīkst pastiprināti attīrīt berzējot, kasot, arī apģērbs nav vēlams sintētisks un pieguļošs.

Ādu regulāri jākopj. Vannoties nav ieteicams biežāk kā pēc 3 dienām (ne ilgāk kā 10 min.), ūdens nedrīkst būt karsts. Mazgāties vajadzētu ar ziepēm, kas paredzētas jūtīgai ādai. Tāpat arī krēmus un ķermeņa losjonus jāizvēlas pēc šī paša principa. Klīniskie pētījumi dažkārt uzrāda labus rezultātus ar kopšanas līdzekļiem, kas satur urea, auzu ekstraktu.

Svarīgs ir jautājums par dzīves kvalitāti. Mūsdienās par jebkuru hronisku saslimšanu runā kā par dzīves pavērsienu, ko nav mūsu spēkos izslēgt, bet tā ir jāpieņem, vairāk jāseko, lai dzīvesveids būtu maksimāli veselīgs, jādomā pozitīvi- vienkārši jāsadzīvo ar to. Te liela nozīme ir pacientu organizācijām, kas sniedz informatīvu un morālu atbalstu. Latvijā darbojas psoriāzes biedrība. Savukārt mediju un arī biedrību uzdevums ir informēt un izglītot sabiedrību par to, ka katrs esam atšķirīgs, bet tāpēc nebūt sliktāks.