Organisma pretošanās spējas dažādām infekcijas slimībām ir atkarīgas no tā, cik spēcīga ir imūnā sistēma. Tā nepārtraukti cīnās ar dažādām organismam svešām vielām, tās cenšoties neitralizēt, lai neradītu kādus veselības traucējumus. Ja imūnsistēma ir novājināta, tad slimības spēj izraisīt pat tādi mikroorganismi, kuri cilvēka ķermenī atrodas visu laiku, tomēr imūnā sistēma ar tiem vairs nespēj cīnīties un attīstās slimība, tieši tā rodas arī aukstumpumpas.

Akstumpumpu izraisītājs ir Herpes simplex vīruss (HSV), kas ir izplatīts visā pasaulē. Šim vīrusam ir divi apakštipi: HSV-1 un HSV-2. aukstumpumpas uz lūpām parasti izraisa HSV-1, bet HSV-2 vīruss vairāk tiek saistīts ar dzimumorgānu herpes infekcijām. Cilvēkam inficējoties ar vīrusu pirmo reizi, rodas primārā infekcija, taču infekcija vēl nebūt nenozīmē, ka tūlīt obligāti būs novērojami kādi klīniskie simptomi, tādējādi pats inficētais cilvēks var nemaz nenojaust, ka vīruss jau atrodas viņa organismā, taču tūlīt pēc inficēšanās var parādīties arī čūlas, ūdeņaini pūslīši, apsārtums dažādās vietās uz ķermeņa, arī uz acīm, mutes dobumā un uz dzimumorgāniem.

Ja ir notikusi organisma inficēšanās ar HSV, tad tas organismā saglabājas visu atlikušo dzīvi, to praktiski pilnībā nav iespējams izārstēt. Vīruss „snauž” organismā, atrodoties nervu šūnās. Daļai inficēto cilvēku vīruss organismā turpina atrasties, bet nekādi klīniskie simptomi visas dzīves laikā tā arī nav novērojami, turpretī citiem cilvēkiem vīruss pamostas un sāk vairoties, kad tam radušies labvēlīgi apstākļi novājinātas imūnsistēmas dēļ, un var rasties tik nepatīkamās aukstumpumpas. Tās izraisošo vīrusu aktivācijai var būt dažādi iemesli: saaukstēšanās slimības, pārslodze, stress, nogurums u.c., tādos gadījumos vīrusi no nervu šūnām atceļo uz lūpu ādu, un rodas aukstumpumpas. Tās izskatās kā ar šķidrumu pildīti pūslīši, apmēram 1 cm diametrā, taču jau pirms šo pūslīšu parādīšanās jūtama dedzinoša, niezoša, kņudoša sajūta šajā apvidū, turklāt tieši pašā sākumstadijā efektīvi būs dažādi pretvīrusu preparāti, kas pieejami krēmi vai ziedes, tādēļ cilvēkiem, kam aukstumpumpas uz lūpām ir pietiekami bieža parādība, ieteicams vienmēr somiņā nēsāt kādu ārīgi lietojamo pretvīrusu medikamentu, lai to varētu jau sākt lietot, izjūtot pirmos nepatīkamos simptomus, tādējādi iespējams novērst tālāku aukstumpumpas attīstību. Ja medikamentu lietošana netiek uzsākta vai tā bijusi novēlota, tad pūslīši plīst, parādās jēla čūla, kas vēlāk sāk pārklāties ar krevelīti. Tomēr arī šajās stadijās medikamentu lietošana ir lietderīga, jo tādā veidā tiek paātrināts dzīšanas process, samazinās sāpes, kā arī tiek novērts vīrusu iespējamā tālākā izplatība, jo tie ir ļoti lipīgi.

Vīrusu aktīvajā fāzē, kad attīstījusies aukstumpumpa, ļoti svarīgi ir ievērot personīgo higiēnu, lai samazinātu iespēju inficēt citus cilvēkus: nedodiet nevienam citam savus personīgās higiēnas un galda piederumus, ar rokām bez vajadzības neaiztieciet lūpas, ja tomēr esat aizskāruši tās, tad nomazgājiet pēc tam rokas, neskūpstieties.

Vīrusu aktivēšanās var notikt arī tādā vaidā, ka nav novērojami nekādi simptomi, tas ir īpaši bīstami, jo tādā veidā ļoti viegli izplatīt vīrusus apkārtējiem cilvēkiem.

Aukstumpumpu ārstēšanai paredzētie medikamenti visbiežāk satur dažādas pretvīrusu vielas, piemēram, aciklovīru un penciklovīru. Šie medikamenti ir pieejami aptiekā bez ārsta receptes. Lai sasniegtu vēlamo ārstēšanas rezultātu, precīzi ir jāievēro visi lietošanas instrukcijā sniegtie lietošanas norādījumi un brīdinājumi, tādēļ pirms lietošanas rūpīgi izlasiet lietošanas instrukciju.

Dažiem ar vīrusu inficētajiem cilvēkiem aukstumpumpas rodas reti, taču dažiem tās atkārtojas bieži, kas liecina par organisma nespēju cīnīties ar nelabvēlīgiem faktoriem, kas uz to iedarbojas, šādos gadījumos jācenšas palielinās imūnsistēmas aizsargspējas, lietojot sabalansētu veselīgu uzturu, nodarbojoties ar fiziskajām aktivitātēm, var lietot arī dažādus minerālvielas un vitamīnus saturošus preparātus, ehinācijas preparātus, kas stiprinās imunitāti, taču nopietnākos gadījumos, kad pievienojas arī paaugstināta temperatūra, aukstumpumpas pūslīšos redzamas strutas, tad bez ārsta palīdzības neiztikt, tādēļ esiet modri, lai pasargātu savu veselību!