Mūsu kauli ir dzīvi audi, kuri pārsvarā ir veidoti no kalcija. Tie kalpo kā balsts muskuļiem un aizsargā iekšējos orgānus. Veseli kauli ir stipri un blīvi, bet osteoporozes gadījumā tie kļūst poraini, trausli un vāji. Kaulu pamatstruktūru bez kalcija veido arī kolagēns (olbaltumviela) un fosfāti, šāds vielu salikums nodrošina kaulu izturību. Kā palīdzēt saviem kauliem saglabāt to izturību?
Kauli nav uzskatāmi par nemainīgām organisma sastāvdaļām, laika gaitā tie pārveidojas, šis process noris visu dzīves laiku, bet tā norise dažādos dzīves periodos ievērojami atšķiras. Vecumā līdz apmēram 30 gadiem jauni kaulaudi veidojas intensīvāk nekā noārdās, tie šajā laikā sasniedz maksimālo stiprību, bet katram no mums tā ir atšķirīga, lielā mērā to nosaka iedzimtība, bet ne mazāk svarīgs ir arī uzturs, fiziskā aktivitāte un citi faktori. Ja jaunībā kauli ir stipri un veseli, tas mazina risku gadu gaitā saslimt ar osteoporozi.
Pēc trīsdesmit gadu vecuma kauli sāk noārdīties ātrāk nekā tiek veidoti jauni kaulaudi. Sievietēm šis process īpaši paātrinās menopauzes laikā un vēl dažus gadus pēc tās. Menopauzes laikā kaulu masa var samazināties pat par 30% no sākotnējās kaulu masas. Kaulu masas samazināšanās turpinās arī visu atlikušo dzīves laiku, bet tās ātrums un apjoms katram no mums ir atšķirīgs. Lai izvairītos no nopietniem sarežģījumiem un nepatīkamām situācijām, ļoti svarīgi ir dažādi profilaktiskie pasākumi, par kuriem jāsāk domāt jau laicīgi, pirms rodas kaulaudu bojājumi.
Daži no profilaktiskajiem pasākumiem ir ļoti vienkārši, to ievērošana ikdienas dzīvē palīdzēs saglabāt jūsu kaulus veselus:
- Savu uzturu papildiniet ar produktiem, kas satur pietiekami daudz kalcija un D vitamīna.
- Regulāri nodarbojieties ar kādām fiziskajām aktivitātēm, jo tas padarīs spēcīgākus gan jūsu muskuļus, gan kaulus.
- Saglabājiet normālu ķermeņa svaru. Osteoporoze ir viena no tām retajām slimībām, ar kuru lielāks risks ir saslimt cilvēkiem, kuru ķermeņa masa ir mazāka nekā tiek, kuriem ir palielināts ķermeņa svars. Bet tas nebūt nenozīmē, ka aptaukošanās vai palielināts svars jūs pasargās no osteoporozes rašanās.
- Atmetiet smēķēšanu, jo smēķēšanas rezultātā kauli var kļūt trauslāki, palielinās lūzumu rašanās un oteoporozes risks.
- Arī pārmērīga alkohola lietošana palielina osteoporozes rašanās risku, tādēļ ierobežojiet patērētā alkohola daudzumu.
Vislabāk kalcijs uzsūksies organismā, ja tas tiks uzņemts ar uzturu. Ar kalciju bagāti ir dažādi piena produkti – piens, biezpiens, siers, jogurts un citi. Bez piena arī citi produkti satur kalciju – zaļie lapu dārzeņi, zivis, mandeles. Taču mēdz būt situācijas, kad nav iespējams uzņemt pietiekami daudz kalcija ar uzturu, tad palīgā var ņemt dažādus kalciju saturošus medikamentus un uztura bagātinātājus. Tas, kā kalcijs spēs uzsūkties no minētajiem preparātiem, ir atkarīgs no vairākiem faktoriem: no tā, kādas sāls formā ir kalcijs, no to pareizas lietošanas u.c. faktoriem. Lai sasniegtu maksimālu efektu, izlasiet pirms lietošanas preparāta instrukciju. Lai kalcijs varētu uzsūkties un darboties organismā, ļoti nepieciešams ir D vitamīns, lai arī tas veidojas mūsu ādā saules starojuma ietekmē, taču visbiežāk tas tomēr ir nepietiekamā daudzumā, īpaši rudenī un ziemā, tādēļ jāraugās vai jūsu izvēlētais preparāts saturētu arī šo komponentu.
Otrs svarīgais pasākums – fiziskās aktivitātes ļaus jums saglabāt možu pašsajūtu un labu veselību. Pirms uzsākat kādas aktivitātes, pakonsultējieties ar savu ārstu, vai tās būs piemērotas jūsu vispārējam veselības stāvoklim. Bet nav jau obligāti jāiet uz sporta zāli, arī dārza darbi, braukšana ar velosipēdu vai garākas pastaigas ar suni palīdzēs uzturēt un saglabāt jums labu veselību.