Sievietei, gaidot bērniņu, ļoti svarīgi ir vienmēr ēst sabalansētu, barojošu un veselīgu uzturu, jo māmiņai ir jāpabaro ne tikai sevi, lai justos labi, bet arī augošo mazuli, kas atrodas viņas vēderā. No grūtnieces ēdienkartes ir atkarīga arī bērniņa attīstība.

Pārliecību par to, ka topošā māmiņa uzņem pietiekami daudz kaloriju gan sev, gan savam mazulim, var iegūt tad, ja ēdienkartē ir ar uzturvielām bagātu produktu dažādība. Cik tad daudz kaloriju ir nepieciešams dienā? Tas ir atkarīgs no vecuma, auguma, svara un fiziskās aktivitātes. Ja ikdienā parastam cilvēkam nepieciešams no 1600 līdz 2400 kalorijām dienā, tad grūtniecības laikā sievietei jāuzņem vēl papildus 300 kalorijas. Bet šis skaitlis var mainīties, atkarībā no sievietes svara pirms grūtniecības (vai tas bijis palielināts vai samazināts), kā arī no gaidāmo bērniņu skaita – topošai dvīnīšu māmiņai jāuzņem noteikti vairāk kaloriju nekā sievietei, kura gaida vienu bērniņu.

Veselīgas pārtikas lietošana uzturā nodrošina bērna pareizu attīstību. Laba pašas māmiņas veselība un veselīgs uzturs samazina spontānā aborta un priekšlaicīgu dzemdību iespējamības risku, kā arī nodrošina labu veselību mazulim.

Panākumu atslēga slēpjas ēdienkartes dažādībā. Pārāk bieži cilvēki uzskata, ka veselīgs ēdiens ir negaršīgs un garlaicīgs, taču tas nebūt nenozīmē, ka jums no kaut kā būtu jāatsakās. Pēc pusdienu maltītes ieturēšanas tāpat ir atļauts nograuzt kādu cepumiņu, taču nevajag izēst visu paciņu. Jebkurš pārtikas produkts ir veselīga uztura sastāvdaļa, ja tas tiek lietots saprātīgā daudzumā.

Visvieglākais veids, kā uzturu padarīt veselīgu – iekļaujiet savā ēdienkartē vairāk svaigu un tvaicētu dārzeņu un augļu. Izvēlieties vairāk graudaugu produktus, kuri nav pārāk daudz apstrādāti. Atrodoties veikalā pie plaukta, noteikti jāparaugās uz etiķeti, kur norādīts uzturvielu daudzums, lai netiktu patērēts uzturā pārāk daudz tauku.

Jāatceras, ka tas, ko jūs ēdat, ir svarīgāk par to, cik daudz jūs ēdat! Bet tajā pašā laikā jācenšas ievērot uzņemamo kaloriju daudzums, un to nevajadzētu pārsniegt. Grūtniecības laikā vairāk jācenšas uzturā lietot produkti, kuri satur daudz olbaltumvielu, dzelzi un kalciju, jo īpaši šīs vielas ir nepieciešamas, lai mazulis attīstītos vesels. Ja starp ēdienreizēm gribas ko uzkost, tad nevajag liegt sev šādu vēlmi.

Grūtniecības laikā ir jāpalielina visu uzņemto uzturvielu daudzums. Ēdienreižu skaits jāpalielina līdz 4-6 maltītēm dienā, uzturā lietojot graudaugu produktus, augļus un dārzeņus, kas visi ir bagāti ar dabīgajiem vitamīniem, minerālvielām un citām aktīvajām vielām, kas nodrošinās pilnvērtīgu un veselīgu attīstību mazulim un veselību pašai māmiņai.

No kādiem ēdieniem tad grūtniecības laikā vajadzētu izvairīties?

  • No ātrajās ēstuvēs piedāvātajiem neveselīgajiem un ceptajiem ēdieniem. Tie ir ar lielu tauku un kaloriju saturu, bet ar mazu uzturvērtību.
  • No stipri apstrādātiem ēdieniem. Jo vairāk ēdiens tiek dažādos veidos apstrādāts, jo mazāk barības vielu tas saturēs. Vairāk svaigu augļu un dārzeņu gan par sliktu nekad nenāks.
  • Pikantas gaļas mērces un sviests. Tie ir ar kalorijām ļoti bagāti produkti, to vietā labāk izvēlēties tādus, kas ir ar zemu tauku saturu.
  • Atsaldētie ēdieni un pusfabrikāti. Labāk ļaut vaļu savai izdomai un fantāzijai, lai sagatavotu tieši sev paredzētu ēdienu, nevis izmantot pusfabrikātus.

Neizlaidiet brokastis, jo gan jums, gan bērniņam diena jāuzsāk, uzņemot pietiekamu daudzumu enerģijas, lai varētu darboties. Neieturot brokastis, pārējā dienas laikā tik un tā ir jāuzņem nepieciešamais kaloriju daudzums, tātad vienā maltītē apēdot vairāk nekā parasti, tādējādi sieviete var pārēsties.

Nevajag ēst pārāk lielas porcijas, labāk ieturēt mazākas, bet biežākas maltītes, arī tas palīdzēs izvairīties no pārēšanās.