Ziemassvētki un Jaunais gads ir laiks, kad tradicionāli vairums cilvēku pārēdas vai arī lieto alkoholu pār mēru. Svinības, sabiedriskas un ģimeniskas sanākšanas padara šos svētkus par vienus no vissmagākajiem pārbaudījumiem mūsu daudzmaz veselīgajā ēšanas plānā. Un svētku kleita, kurā mēs tik ļoti vēlējāmies „ietilpt”, lai dotos uz viesībām, pēc svētkiem nereti atkal spiež, jo lielā pārēšanās noved pie situācijas, kad daudziem cilvēkiem pēc svētku pavadīšanas ir palielinājies liekā svara daudzums.
Vidusmēra anglis vienā vienīgā Ziemassvētku dienā apēd 7000 Kcal (kas ir vairāk nekā trīs reizes vairāk par dienas normu), un varētu tikai minēt, cik svētkos apēd vidusmēra latvietis. Tautas ticējums, ko zināmā mērā daudzi latvieši ievēro, ir tas, ka uz galda Ziemassvētkos ir jābūt vismaz 9 ēdieniem, tomēr tas nereti beidzas ar lielu pārēšanos.
Šeit būs pāris ieteikumu, lai izvairītos no pārēšanās un izbaudītu svētkus bez liekām raizēm:
- Dzeriet vairāk tīra ūdens visu svētku laiku. Ir vairāki iemesli, kāpēc tas palīdzēs justies labāk:
- Ja ārā ir auksts un sauss laiks-ūdens dzeršana palīdz labākai hidrācijai organisma iekšienē (gremošanai, izvadīšanai) un ārienei (ādai un matiem). Jūs noteikti ievērosiet lielu atšķirību.
- Visticamāk, Jūs ēdat vairāk nekā parasti-pat, ja Jūs neesat izsalkuši, un visticamāk lielāku cukura un sāls daudzuma saturošus ēdienu kā ikdienā. Svaiga, negāzēta ūdens patēriņš palīdzēs izskalot no organisma ārā šos piemaisījumus.
- Kad dzerat alkoholu, paralēli dzeriet ūdeni. Tas ir labs sajaukums, jo īpaši gadījumos, kad ir oficiālas, šķietami „nekad nebeidzamas” svinības, kuru laikā noteikti nevēlaties iedzert par daudz.
- Brīvdienu laikā vairāk laika pavadiet ārā pastaigājoties. Ir brīvdienas, lielākā daļa darba vietu ir slēgtas, un tas ir īstais laiks, lai veltītu laiku saviem bērniem, mīļotajam cilvēkam, ģimenei, un, kas var būt labāks par pastaigām svaigā gaisā! „Aizejiet prom” no bažām un raizēm- no finansiālām problēmām, darba spriedzes, stresa… un papildus zaudējiet liekās, svētku dienās uzņemtās kalorijās.
- Rūpīgi pārdomājiet visu uz priekšu. Jums nav jāatsakās ne no ēdiena, ne no jautrības un jāaizliedz sev kaut ko, tomēr esiet piesardzīgi, ja, piemēram, vienā dienā Jums ir paredzēts būt vairākās viesībās, jāapciemo vairākas radu ģimenes, vai kā tamlīdzīgi, jo tas loģiski palielina pārēšanās un alkohola pārmērīgas lietošanas iespējamību. Svarīgākais ir viesībās nedaudz ieturēties, bet, zinot, ka jādodas uz nākamajām svinībām, „atstāv vietiņu” kādai uzkodai, ko nobaudīt tur. Mērenība šajā gadījumā ļoti labi noderēs, lai vakarā nebūtu smaga un nomācoša pašsajūta.
- Savienojiet katru ballīti/vakariņas attiecīgi ar kādu pastaigu vai citu nodarbi, piemēram, labu izdejošanos. Viena svētku ēdienreize – viena fiziska aktivitāte.
- Ieplānojiet pastaigu ar kādu tuvu cilvēku – draugu, paziņu. Sarunājiet satikšanās laiku un vietu, un zinot, ka kāds uz Jums paļaujas, tas dos lielāku stimulu doties veselīgā pastaigā.
Ieklausieties savā organismā un neēdiet un nedzeriet visu tik, cik vien var, bet ievērojiet mērenību, tajā pat laikā neliedzot sev svētku gardumus. Ziemassvētki ir laiks, kad būt kopā ar saviem mīļajiem cilvēkiem, nevis tāpēc, lai uzrīkotu gada lielāko izēšanos.
Lai Jums jauki, silti un mīļi šie gada skaistākie svētki – Ziemassvētki!