Lai pasargātu sevi no dažādām infekcijas slimībām ļoti svarīgi ir stiprināt savu imunitāti. To var darīt vairākos dažādos veidos, kā nu kurš to uzskata par sev piemērotu un ieņemamu veidu: var norūdīties, lietot uzturā dažādus svaigus augļus un dārzeņus, nodarboties ar kādām fiziskajām aktivitātes, lietot vitamīnus un minerālvielas saturošus medikamentus un uztura bagātinātājus. Vēl viens palīgs visā šajā salikumā noteikti ir arī ehinācijas preparāti.

Lai stiprinātu savu veselību ieteicami ir visi iepriekšminētie pasākumi, taču katrs pats var mēģināt izvērtēt, kas tad viņam ir piemērots un kas nav. Padomu droši varat jautāt arī savam ārstam vai farmaceitam, ar kuru kopīgi varat izstrādāt plānu, kā pasargāt savu organismu. Šoreiz parunāsim par ārstniecības auga ehinācijas spējām nostiprināt mūsu imunitāti.

Ehinācija ir augs, kura dabīgās izplatības areāls galvenokārt ir Ziemeļamerika, taču nu jau tas itin bieži sastopams arī citās pasaules daļās, arī pie mums Latvijā, kur to audzē dārzos gan kā krāšņumaugu, gan, protams, ārstniecības augu. Medicīnā tiek izmantotas vairākas ehināciju sugas, bet no pašiem augiem tiek izmantoti sakneņi un saknes un laksti, kas tiek iestrādāti dažādu pagatavojumu veidos, bet, ja esat izaudzējuši to savā dārzā, tad mājas apstākļos varat pagatavot sev tēju.

Ehinācijas labās īpašības ir bijušas zināmas jau pirms vairākiem gadsimtiem, kad tā tika izmantota, lai ārstētu indīgu kukaiņu un čūsku kodumus, dažādas infekcijas slimības un sāpes.

Auga ķīmiskais sastāvs, kas nodrošina ārstnieciskās īpašības ir pietiekami sarežģīts, tajā ietilpst polisaharīdi, ēteriskā eļļa, seskviterpēni un kariofilēns, tāpat auga sastāvā ir arī dažādas minerālvielas, olbaltumvielas, taukskābes un vitamīni un citas vielas. Vissvarīgākās vielas, kas nodrošina imunitāti stiprinošās īpašības, ir polisaharīdi, bet kādas tad vēl īpašības piemīt šim lieliskajam augam?

  • Palielinās imūno šūnu skaits un aktivitāte, tai skaitā arī to šūnu skaits, kas cīnās ar audzējiem;
  • Notiek T limfocītu aktivācija;
  • Tiek veicināta jaunu normālu šūnu augšana, līdz ar to paātrinās visi dzīšanas procesi organismā;
  • Piemīt vāja antibakteriāla, pretvīrusu un pretsēnīšu darbība;
  • Samazinās iekaisuma process locītavās.

Visas šīs īpašības norāda uz to, cik ļoti noderīgs šis augs varētu būt pie visdažādākajām slimībām, to profilakses un atveseļošanās periodā.

Tomēr jāatceras, ka tam piemītošo ārstniecisko īpašību dēļ, tas uzskatāms par zālēm. Ir pierādīts, ka, lietojot ilgstoši ehinācijas preparātus, tie zaudē savu efektivitāti. Maksimālais lietošanas ilgums varētu būt 6-8 nedēļas. Pēc tam lietošana ir jāpārtrauc, bet pēc vairāku mēnešu pārtraukuma to atkal var atsākt lietot, ja tas ir nepieciešams. Ehinācijas preparātus nekādā gadījumā nedrīkst izmantot par antibiotiku, pretvīrusu un pretsēnīšu medikamentu aizvietotājiem, bet tos noteikti var izmantot kā palīglīdzekli šo infekciju gadījumā.

Ehinācijas preparāti aptiekā ir pieejami dažādās zāļu formās, tā, ka katrs var atrast sev vispiemērotāko pagatavojuma veidu. Ir gan šķidrais ekstrakts un tinktūra, ar kuru palīdzību vieglāk varat pielāgot tieši sev nepieciešamo devu, taču, ievērojot visus lietošanas instrukcijā minētos ieteikumus. Ir arī kapsulas un tabletes, kas satur ehinācijas sauso ekstraktu vai pulveri.

Aptiekā ir pieejami arī homeopātiskie preparāti, kuru sastāvā ietilpst ehinācija, tie ļoti piemēroti ir maziem bērniem, jo ne tabletes, ne graudiņi nav jānorij, bet jāļauj tiem izšķīst mutes dobumā.

Novērtējiet šo dabīgo organisma imunitātes spēcinātāju!