Hipokaliēmija ir pazemināts kālija daudzums organismā. Kālijs ir viens no svarīgākajiem elektrolītiem, tas koncentrējas organisma šūnās, tikai 2% atrodams serumā (asins šķidrā daļa). Pat nelielas kālija daudzuma svārstības serumā var ietekmēt organisma funkcijas. Viena no svarīgākajām kālija funkcijām ir šūnu elektriskā potenciāla uzturēšana. Kālija joni nepieciešami neitrālo impulsu vadīšanā nervos un to pārvadē sinapsēs, muskuļu kontrakciju un sirds automātisma nodrošināšanai.
Cilvēkam nepieciešams saņemt apmēram 6g kālija diennaktī.
Kālija avoti:
- svaigi augļi – banāni, apelsīni, zemenes, kivi, avokado, aprikozes,
- svaigi dārzeņi – kartupeļi, zaļumi, zirņi, tomāti,
- sēnes,
- gaļa – liellopu, tītara; zivis,
- sulas – apelsīnu, plūmju, aprikozu, greipfrūtu,
- žāvēti augļi – rozīnes, plūmes, aprikozes.
Hipokaliēmijas cēloņi:
- trūcīgs uzturs,
- gremošanas trakta cēloņi – ilgstoša vemšana, caureja, ileostoma, zarnu polipi, caurejas līdzekļu lietošana,
- nieru cēloņi:
- urīndzenošo līdzekļu ( hidrohlorotiazīda un furosemīda) lietošana,
- paaugstināts kortikosteroīdu līmenis- Kušinga sindroms, prednizona lietošana,
- paaugstināts aldosterona līmenis (tam par cēloni var būt artērijas, kas nes asinis uz nierēm sašaurinājums vai virsnieru dziedzera audzējs),
- zems magnija līmenis,
- atsevišķu medikamentu lietošana: gentamicīns, tobramicīns, prednizons, amfotericīns B.
Zema kālija līmeņa rezultātā novērojams:
- muskuļu vājums,
- muskuļu sāpes,
- muskuļu krampji.
Tā kā sirds muskulis arī ir muskulis, tad hipokaliēmija izraisa sirds ritma traucējumus, dažādas smaguma pakāpes aritmijas.
Kā izvairīties no kālija trūkuma organismā?
Galvenais ir pilnvērtīgs uzturs – jau iepriekšminēto produktu lietošana.
Caurejas un ilgstošas vemšanas gadījumā lietderīgi lietot tādus šķīdumus kā Rehydron, kas novērš elektrolītu zudumu. Kāliju papildus jāuzņem arī pacientiem, kas lieto diurētiskos līdzekļus, kas izvada arī kāliju. (Iepriekšminētais neattiecas uz diurētiķiem, kas aiztur organismā kāliju.)
Iespējama arī pretēja situācija, kad kālijs organismā ir par daudz – hiperkaliēmija. To izraisa nieru un virsnieru garozas nepietiekamība, AKE-inhibitoru ( asinsspiediena zāļu grupa) – kaptoprils, enelaprils u.c. prilu pārdozēšana, kāliju aizturošo diurētisko līdzekļu (spiranolaktons- verošpirons) pārdozēšana. Rezultātā var novērot nespēku, apziņas traucējumus, krampjus, aritmijas, pazeminātu asinsspiedienu, muskuļu trīci.
Secinājumi: svarīgi lietot pilnvērtīgu uzturu un, ja nepieciešams lietot zāles, tās jālieto apzinīgi un saskaņā ar norādījumiem, jo mūsu organisms ir ļoti smalks mehānisms.