Veselīgs un pilnvērtīgs uzturs ir pašu veselības stūrakmens. Taču dzīvē mēdz būt periodi, kad uzturam būtu jāievērš pastiprināta uzmanība, viens no tāda veida dzīves posmiem sievietes mūžā ir grūtniecība, jo tās ir pastiprinātas rūpes ne tikai par sevi, bet arī par otru augošo dzīvībiņu, kas pati vēl nespēj sevi pasargāt. Kurām vielām ir īpaša nozīme grūtniecības laikā, lai bērniņš pareizi attīstītos un augtu, atrodoties vēl mātes organismā.

Ar pilnvērtīga un sabalansēta uztura palīdzību parasti organisms tiek apgādāts ar visām dzīvības procesu pareizai norisei nepieciešamajām vielām: vitamīniem, minerālvielām, taukskābēm un citām vielām, kas nepieciešamas bērniņa iznēsāšanai un turpmākajai attīstībai un veselībai. Kuras tad ir svarīgākās vielas sievietes un gadāmā mazuļa veselībai grūtniecības laikā?

  • Viena no svarīgākajām vielām grūtniecēm ir folskābe, kuru pieskaita pie B grupas vitamīniem un dēvē par B9 vitamīnu. Folskābei ir nozīmīga loma šūnu dalīšanās un augšanas procesos, tādēļ tās nepieciešamība grūtniecības laikā ir īpaši svarīga, jo notiek intensīvs jauno augļa šūnu veidošanās process, šīs vielas trūkums grūtniecības laikā var izraisīt nopietnus nervu sistēmas attīstības traucējumus. Pastāv uzskats, ka sievietēm, kuras vēlas pēcnācējus, jau pirms grūtniecības iestāšanās būtu nepieciešams papildus lietot folskābi, it īpaši svarīgi tas ir sievietēm, kuras pirms tam ilgstoši ir lietojušas perorālās kontracepcijas līdzekļus, kas var mazināt folskābes rezerves organismā. Folskābes avots uzturā dažādi zaļie lapu dārzeņi, puķu kāposti, brokoļi, apelsīni, avokado, liesa gaļa un aknas.
  • Arī citi B grupas vitamīni ir ļoti svarīgi pareizai bērna attīstībai, jo tie piedalās daudzu dzīvības procesu norisē, ir nepieciešami imūnsistēmas darbībai, lai spētu pasargāt māti un bērnu no dažādu kaitīgu faktoru iedarbības. B grupas vitamīni ir nepieciešami arī pareizai nervu sistēmas, smadzeņu un dažādu iekšējo orgānu attīstībai. Pārējo B grupas vitamīnu avoti uzturā ir tādi paši kā folskābei.
  • Viens no vitamīniem, kas aizsargā māti un gaidāmo mazuli no apkārtējās vides kaitīgās iedarbības, ir C vitamīns, jo tam piemīt antioksidanta īpašības, līdz ar to tas spēj neitralizēt šūnu un to struktūru bojājumus izraisošos savienojumus. Turklāt C vitamīns palielina organisma aizsargspējas cīņā ar dažādiem infekciju slimību izraisītājiem, kas grūtniecības laikā ir īpaši svarīgi. Lieliski C vitamīna avoti ir citrusaugļi, dažādas ogas, kivi, paprika, zaļie lapu dārzeņi un tomāti.
  • Māmiņas un mazuļa veselībai svarīgas ir arī dažādas minerālvielas. Viena no būtiskākajām ir kalcijs, kas īpaši nepieciešams kaulaudu veidošanās procesam, arī nervu sistēmas attīstībai un pareizai muskuļu darbības nodrošināšanai. Lieliskākais kalcija avots ir piena produkti: jogurts, siers, biezpiens un citi. Ar kalciju bagāts uzturs ir nepieciešams ne tikai grūtniecības laikā, bet arī bērna zīdīšanas laikā, jo tas nonāk mātes pienā, tādā veidā bērns saņem sev nepieciešamo kalcija daudzumu. Turklāt, lietojot kalciju grūtniecības laikā, sieviete pasargā sevi no paaugstināta asinsspiediena.
  • Viena no svarīgākajām minerālvielām grūtniecēm ir dzelzs, tā kā grūtniecības laikā palielinās sievietes organismā cirkulējošo asiņu daudzums, jo tieši ar asiņu palīdzību bērns saņem visas savai attīstībai nepieciešamās vielas, savukārt, lai asinsrades process varētu notikt bez traucējumiem, ļoti būtiska ir dzelzs klātbūtne organismā. Dzelzs trūkums topošās māmiņas organismā var būt arī izteiktā noguruma iemesls grūtniecības laikā. Šīs minerālvielas avoti uzturā ir aknas, liesa gaļa, putnu gaļa, zivis un zaļie lapu dārzeņi.
  • Normālai bērna smadzeņu attīstībai ļoti svarīgs ir jods, ja grūtniecības laikā mātes organismā ir bijis joda trūkums, tad palielinās nervu sistēmas traucējumu rašanās risks, kas pēc piedzimšanas izpaužas kā garīgās attīstības traucējumi. Ar jodu pietiekami bagāti ir dažādi jūras produkti: sālsūdens zivis un jūras kāposti, vēl viens veids kā novērst joda trūkumu – uzturā vārāmās sāls vietā lietot jodsāli.
  • Pilnvērtīgai un pareizai bērna nervu sistēmas un smadzeņu attīstībai ļoti svarīgas ir nepiesātinātās taukskābes (omega-3 un omega-6 taukskābes), kuras var uzņemt, ēdot vai nu treknās zivis vai nu kā taukvielu avotu izmantojot augu eļļas, lieti noder arī zivju eļļa.

Sievietēm grūtniecības laikā savam uzturam ir jāpievērš pastiprināta uzmanība, veidojot veselīgu ēdienkarti un to dažādojot, taču viens no svarīgākajiem priekšnoteikumiem – uzturam ir jābūt tādam, lai māmiņas organismam pietiktu enerģija gan savām vajadzībām, gan bērniņa attīstībai.