Aprīlis tradicionāli Latvijā ir spodrības mēnesis, kad iedzīvotāji un skolēni dodas sakopt apkārtni un attīrīt to no atkritumiem. Tā kā pagājušajā gadā pilsētas sakopšanas darbu laikā tika atrastas narkomānu izmestas šļirces, Sabiedrības veselības aģentūra atgādina, ka, saduroties ar izlietotu izmestu šļirci, iespējams inficēties ar hepatītu vīrusiem.

Savukārt HIV infekciju iegūt šādā veidā praktiski nav iespējams, jo vīruss ārpus cilvēka organisma ļoti ātri iet bojā.

Tādēļ, lai nepakļautu sevi riskam inficēties ar bīstamām infekcijām, kas var slēpties narkomānu izlietotajās šļircēs, Sabiedrības veselības aģentūra sabiedrisko uzkopšanas darbu rīkotājiem iesaka novērtēt vidi, kurā darbi paredzēti un vietās, kas zināmas kā narkotiku lietotāju uzturēšanās vietas, nenodarbināt bērnus.

Tomēr jārēķinās ar to, ka narkomānu izmestās šļirces var atrasties jebkur – pat visprestižākajos rajonos. Tas, protams, nenozīmē, ka jāatsakās no teritoriju sakopšanas. Jo ilgāk atkritumiem ļausim krāties, jo “kultūrslānis” būs biezāks un necaurskatāmāks.

Lai izvairītos no saduršanās, noteikti jālieto atkritumu savākšanai piemēroti darbarīki – grābekļi, dārza dakšas, speciāli piederumi atkritumu uzslaucīšanai, lai savāktās lapas un citi priekšmeti nebūtu jāņem ar rokām. Gružu pārvietošanai jālieto biezi un izturīgi atkritumu maisi, un cilvēkam rokās noteikti jābūt cimdiem no iespējami bieza materiāla, piemēram brezenta. Savāktos atkritumu maisus jāizvairās spiest ar rokām vai piespiest sev klāt, jo tajos var būt šļirces, adatas un citi asi priekšmeti.

Ko darīt, ja tomēr gadījies sadurties?

Tūlīt pēc negadījuma:

  • mazgāt brūci ar ūdeni un ziepēm,
  • 3 –5 minūtes skalot brūci zem tekoša ūdens,
  • dezinficēt brūci ar 70% spirta šķīdumu vai citu dezinfekcijas līdzekļi,
  • uzlikt sterilu pārsēju.

Aicinām atcerēties, ka plašā narkotiku izplatība Latvijā un ar to lietošanu saistītās sekas diemžēl ir šodienas realitāte, jo īpaši lielākajās pilsētās.