Katram no mums ir sava mājas aptieciņa, kurā atrodami medikamenti, vienkāršākie pārsienamie materiāli (marles saite, plāksteri, vate u.c.), iespējams, arī kādas medicīniskas ierīces (aparāti inhalācijām, asinsspiediena mērāmie aparāti, ierīces glikozes līmeņa noteikšanai asinīs u.c.). Katrā mājas aptieciņā atrodamie medikamenti ir atšķirīgi, jo slimības un vajadzības arī ir dažādas, taču kas ir jāievēro pacientam, lai medikamentu lietošana būtu droša un efektīva.

Vienmēr jāpatur prātā, ka vienas un tās pašas zāles dažādus cilvēkus var ietekmēt dažādi, tādēļ tieši jums ārsta izrakstītos recepšu medikamentus nekad nedodiet lietot citiem cilvēkiem, jo tie var nodarīt ļaunumu pat tad, ja simptomi un pazīmes ir līdzīgas.

Ja jūs paši vai kāds no ģimenes locekļiem sāk lietot kādu jaunu medikamentu, tad rūpīgi jānovēro, vai nerodas kādas nevēlamas blakusparādības, ja esat alerģisks pret jums izrakstīto medikamentu, tad dažas no blakusparādībām var būt tik nopietnas, ka nekavējoties tā lietošana ir jāpārtrauc un jāmeklē medicīniskā palīdzība. Būtiskās blakusparādības ir: izsitumi, elpošanas vai rīšanas traucējumi, krampji un samaņas zudums – tie visi ir anafilaktiskā šoka simptomi, kura laikā strauji un pat bīstami dzīvībai krītas asinsspiediens. Tādēļ ļoti svarīgi ir laikus izsaukt neatliekamo medicīnisko palīdzību, lai neradītu draudus savai dzīvībai.

Arī par citām blakusparādībām ir jāziņo ārstam vai farmaceitam, kuri izvērtēs jūsu veselības stāvokli un radīs vispiemērotāko problēmas risinājumu. Par problēmām, ar kurām esat saskārušies kādu zāļu lietošanas laikā, ārstam obligāti ir jāizdara atzīmes jūsu medicīniskās uzskaites kartiņā, lai izvairītos no tām turpmākajā ārstēšanas gaitā.

Medikamentus vienmēr uzglabājiet to oriģinālajā iepakojumā kopā ar klāt pievienoto lietošanas instrukciju. Pirms uzsākat lietot kādu medikamentu, izlasiet sadaļu par brīdinājumiem un iespējamajām blakusparādībām, īpaši tad, ja jums ir diabēts, vairogdziedzera slimības, paaugstināts asinsspiediens vai sirds slimības. Ja jūsu veselības stāvoklis pēc medikamentu lietošanas uzsākšanas neuzlabojas, tad obligāti nepieciešams meklēt ārsta palīdzību.

Daži padomi, kā zāļu lietošanu padarīt pēc iespējas drošāku savai veselībai:

  • Lai izvairītos no kļūdām, katru reizi pirms atverat arī jau it kā pazīstamu zāļu iepakojumu, tomēr vēlreiz izlasiet medikamenta nosaukumu, īpaši tad, ja jums nepieciešams lietot vairākus medikamentus.
  • Rūpīgi ievērojiet lietošanas instrukcijas norādījumus par zāļu lietošanu – ja nav rakstīts, ka doto kapsulu vai tableti drīkst košļāt, sasmalcināt vai lauzt sīkākās daļās, tad to arī nedariet, jo šādi zāļu viela var nedarboties tā, kā tas paredzēts, līdz ar to netiks sasniegta nepieciešamā zāļu iedarbība.
  • Ja kādu medikamentu jums ir neērti lietot tā zāļu formas dēļ (nevarat norīt tableti vai kapsulu), pajautājiet ārstam vai farmaceitam, vai nav pieejama šķidra vai šķīstoša zāļu forma šim pašam medikamentam. Lai tableti būtu vieglāk norīt, galva nav jāatgāž atpakaļ, kā bieži tiek darīts, jo tā patiesībā norīt ir vēl grūtāk. Galvu labāk turēt taisni, uzdzerot tabletei vai kapsulai ūdeni, vienkārši izdariet rīšanas kustību.
  • Ja lietojat kādu medikamentu, kas ir šķidrā formā, tad pārliecinieties, ka izmantojiet pareizu mērkaroti vai mērtrauciņu un piepildiet to līdz pareizajai atzīmei. Neizmantojiet virtuves skapītī esošās karotes, jo to atšķirīgā lieluma dēļ iespējams ieņemt neatbilstošu devu.
  • Ja jums vai kādam no ģimenes locekļiem ir jālieto vairāki medikamenti, tad ērtāk ir sastādīt zāļu lietošanas plānu (kuras zāles pirms, kuras pēc ēšanas, cik ilgam ir jābūt intervālam starp devām, kuras zāles no rīta, kuras vakarā) un izmatot speciālās tablešu kastītes, kur salikt visus dienas (nedēļas) laikā lietojamos medikamentus.
  • Ja tomēr esat aizmirsis ieņemt nākošo zāļu devu, tad apskatieties lietošanas instrukcijā, ka nepieciešams rīkoties, ja tur šādu informāciju neatrodiet, tad sazinieties ar savu ārstu vai farmaceitu, kurš sniegs jums padomu.
  • Dažu zāļu lietošanu (piemēram, antibiotiku) lietošanu nedrīkst pārtraukt tūlīt pēc veselības stāvokļa uzlabošanās, bet zāles ir jālieto visu paredzēto ārstēšanas kursu, pretējā gadījumā slimība pilnīgi netiek izārstēta, un tā var atkal atjaunoties.
  • Uzglabājiet visus medikamentus to oriģinālajā iepakojumā, lai zinātu kas tas tāds ir un kā tas ir jālieto. Jāuzglabā vietā, kas nav pakļauta tiešu saules staru (uz plauktiņa vai palodzes, bet labāk skapītī, kas nav aizsniedzams bērniem) vai mitruma (vannas istabā) iedarbībai. Lai bērni nevarētu piekļūt medikamentiem, tos labāk uzglabāt kādā slēdzamā skapīti. Mājas aptieciņu ieteicams arī neglabāt virtuvē, jo tas var radīt psiholoģisku iespaidu, ka zāles ir līdzvērtīgas pārtikai, kas tur atrodas.
  • Ja pēc ārstēšanās beigām ir palikuši pāri kādi neizlietoti recepšu medikamenti, kas jums vairs nav vajadzīgi, tad atdodiet tos atpakaļ aptiekā, lai iznīcinātu. Sekojiet līdzi jūsu mājas aptieciņā esošo medikamentu derīguma termiņiem un nelietojiet zāles, ja beidzies to derīguma termiņš, jo pēc tā beigām daži medikamenti vairs nav efektīvi, bet daži var kļūt pat veselībai kaitīgi.