Daudzi no mums jau dzirdējuši par pastiprinātajiem drošības pasākumiem, ko aviosabiedrības ieviesušas iespējamo terora aktu novēršanai.

Pasažieri ar diabētu var pārvadāt šļirces, citas insulīna ievadīšanas ierīces un insulīnu, ja viņi var ar dokumentu apliecināt (piemēram, jums ir ārsta parakstīta vēstule, ka esat diabēta pacients un ārstēšanā lietojat noteiktus medikamentus, kā arī – jums regulāri nepieciešama paškontrole, izmantojot glikometru un teststrēmeles), ka ārstējas ar insulīna preparātiem un insulīns atrodas ražotāja iesaiņojumā ar lietošanas instrukciju un salasāmu etiķeti. Vēlams saglabāt arī insulīna iesaiņojuma kārbiņu.

Noteikti ierobežojumi arī šķidrumu pārvadāšanai. Īnsulīns ir šķidrums, tāpēc tas jāuzrāda drošības dienesta pārstāvjiem kontroles laikā. Parasti nerodas problēmas, ja paskaidrosiet, ka esat diabēta pacients un ārstējaties ar insulīnu, kā arī – ja uzrādīsiet iepriekš minēto ārsta parakstīto vēstuli.

Pasažieri ar diabētu drīkst pārvadāt lancetes ar nenoņemtiem uzgaļiem un kopā ar glikometru. Glikometram jābūt uzlīmei ar firmas un glikometra nosaukumu. Tādas izturīgas uzlīmes parasti ir glikometra otrā pusē.

Glikagonu drīkst pārvadāt oriģinālā iesaiņojumā plastmasas penālī vai kārbiņā ar pievienotu lietošanas instrukciju.

Jebkuriem medikamentiem jābūt oriģināliesaiņojumā ar salasāmu nosaukumu. Vēlams saglabāt arī medikamentu lietošanas instrukciju.

Ņemot vērā to, ka dažādu aviosabiedrību noteikumi var būt atšķirīgi, iesakām pirms ceļojuma konsultēties tās aviosbiedrības birojā, kuras pakalpojumus jūs izmantosiet.

Vēlams paņemt līdzi ceļojumā sava ārsta tālruņa numuru, kas var palīdzēt dažādu pārpratumu noskaidrošanā citu valstu lidostās.

Latvijas Diabēta asociācija būs pateicīga, ja informēsiet mūs par dažādu aviosabiedrību īpašiem noteikumiem saistībā ar drošības pasākumiem un jūsu pieredzi, ceļojot ar lidmašīnu.

Kaut arī dažādi nepatīkami starpgadījumi, ceļojot ar lidmašīnu, rodas salīdzinoši reti, iesakām tomēr neriskēt sabojāt savu ceļojumu un ievērot drošības noteikumu prasības!

Jaukus ceļojumus!

Informāciju no ārvalstu preses avotiem sagatavoja Gunta Freimane