Viena no mūsdienu modernās pasaules tā saucamajām „dzīvesveida” slimībām ir hipertoniskā slimība jeb pastāvīgi paaugstināts asinsspiediens. Ar to arvien biežāk nākas saskarties ne tikai gados vecākiem cilvēkiem, bet pat gados ļoti jauniem cilvēkiem. Tas ir vēl viens iemesls, kādēļ pret savu veselību nepieciešams izturēties ar cieņu, lai atklātu savu slimību un spētu cīnīties ar, iespējams, vēl pat bez medikamentu palīdzības.

Hipertoniskā slimība ir viens no galvenajiem infarkta riska faktoriem. Šo slimību pamatoti sauc par „kluso slepkavu”, jo bieži cilvēki nepievērš uzmanību savam paaugstinātajam asinsspiedienam, līdz nerodas kādi jau nopietni veselības traucējumi, bet tikmēr it kā nemanot šis paaugstinātais asinsspiediens tik un tā rada slodzi mūsu organismam, kas var kļūt pārmērīga un beigties bēdīgi.

Lai arī par ideālo asinsspiedienu tiek uzskatīti skaitļi 120 (sistoliskais asinsspiediens)/ 80 (diastoliskais asinsspiediens) mm Hg, tomēr šos divus skaitļus nevar pieņemt kā absolūto normu ikvienam cilvēkam, neatkarīgi no viņa vecuma, tādēļ arī nepieciešams periodiski pārbaudīt savu vispārējo veselības stāvokli, lai pamanītu ikvienu novirzi un ar ārsta palīdzību censtos noskaidrot cēloni pamanītajām novirzēm. Asinsspiediens tiek uzskatīts par paaugstinātu, ja tas pārsniedz 140/90 mm Hg robežu. Īpaši būtisks ārsta padoms ir, lai noskaidrotu cēloni paaugstinātajam asinsspiedienam – tas var būt gan kā simptoms pie dažādām slimībām, gan arī pastāvīga saslimšana, tā kā cēloņi var būt dažādi, tad arī ārstēšanas metodes ir atšķirīgas, bet jums vispiemērotāko spēs izvēlēties jūsu ārsts.

Ja precīzu slimības cēloni nav iespējams noteikt (paaugstinātā asinsspiediena cēlonis nav kāda cita konkrēta slimība), tad to sauc par primāro jeb esenciālo hipertoniju. Iesākumā ārstēšana visbiežāk sevī neietver kādu asinsspiedienu samazinošu medikamentu lietošanu, ja vien asinsspiediens nav veselībai bīstami paaugstināts. Tādēļ vispirms ieteicams veikt dažādas izmaiņas savā dzīvesveidā un ikdienas paradumos. Ieteicams samazināt ķermeņa masu, ja tā ir palielināta, jo palielināts ķermeņa svars pieder pie hipertonisko slimību veicinošajiem faktoriem. Ļoti svarīgas gan svara samazināšanai, gan pašsajūtas uzlabošanai ir dažādas fiziskās aktivitātes. Savas pašsajūtas uzlabošanos izjutīsiet pat pēc pusstundu ilgām fiziskajām nodarbībām, taču ņemiet vērā savu iepriekšējo sagatavotību un veselības stāvokli un izvēlieties sev atbilstošas aktivitātes ar atbilstošu slodzi. Ļoti ieteicams ir atteikties no dažādiem kaitīgiem ieradumiem – smēķēšanas, alkohola un narkotisko vielu lietošanas, savā uzturā vajadzētu ierobežot arī kafijas lietošanu. Noteikti ir nepieciešams samazināt vārāmā sāls lietošanu uzturā, jo arī tas ir hipertonisko slimību veicinošs faktors.

Bet kādas izmaiņas vēlams ieviest uzturā, lai izvairītos no medikamentu lietošanas hipertoniskās slimības sākumfāzē?

  • Palieliniet augļu un dārzeņu daudzumu savā ēdienkartē, jo ir pierādīts, ka veģetāriešiem asinsspiediens vispār ir zemāks, un veģetāriešu vidū hipertoniskā slimība un citas sirds-asinsvadu slimības ir sastopamas retāk nekā cilvēkiem, kas savā uzturā lieto gaļu un salīdzinoši mazāk dārzeņus un augļus. Īpaši vēlams vairāk ēdienkartē iekļaut zaļo lapu dārzeņus, kas nesatur taukus, bet ir lieliski kalcija un magnija avoti. Abām šim minerālvielām piemīt labvēlīga ietekme uz asinsspiediena samazināšanos.
  • Ēdiet vairāk pilngraudu produktus un pākšaugus, jo tie satur šķiedrvielas, kas palīdz samazināt holesterīna līmeni asinīs.
  • Izvēlieties ar C vitamīnu bagātos citrusaugļus, dzērvenes, kivi u.c. augļus, jo pierādīts, ka arī C vitamīns palīdz samazināt paaugstināto asinsspiedienu.
  • Droši lietojiet gan ķiploku, gan sīpolus savā uzturā. Jo tajos esošie sēru saturošie savienojumi samazina asinsspiedienu hipertonijas gadījumā. Šādu pašu iedarbību nodrošina arī ķiploku ekstrakta tabletes un kapsulas, ja nevēlaties vai nedrīkstat lietot svaigus ķiplokus.
  • Izvairieties no piesātināto tauku (dzīvnieku valsts tauku) un arī margarīna lietošanas uzturā.
  • Izvairieties no dažādiem apstrādātajiem pusfabrikātu ēdieniem, jo tie lielā daudzumā satur vielas (cukurus, ogļhidrātus, taukus), kas spēj paaugstināt holesterīna līmeni, asinsspiedienu, kā arī aptaukošanās un diabēta risku.
  • Lietojiet savā uzturā vairāk omega-3 taukskābes saturošus produktus – rapšu eļļu un linsēklu eļļu un zivis – siļķes, skumbrijas, tunčus u.c. Šie tauki padara asinis mazāk viskozas, tās kļūst šķidrākas, kā arī pozitīvi ietekmē sirds-asinsvadu sistēmu.

Vai nav laiks aizstaigāt vizītē pie sava ģimenes ārsta vai vismaz līdz aptiekai, kur aptiekārs var jums izmērīt asinsspiedienu?