Mūsdienu moderno tehnoloģiju pasaulē nav iedomājama mūsu dzīve bez datora. Tas tiek lietots gan darbavietās, gan mājās, darbojoties ar to, mēs strādājam, mācāmies, izklaidējamies, plānojam savu dzīvi, sazināmies ar draugiem, paziņām un kolēģiem, uzzinām jaunākos pasaules notikumus. Gandrīz ikviens pēc pavadītas dienas pie datora ekrāna izjūt kādas sūdzības par savu redzi. Kādu ietekmi uz mūsu acīm rada darbs pie datora?

Ja vēl nesen lielāko kaitējumu cilvēka nodarīja televizora skatīšanās, īpaši nepiemērotā apgaismojumā, lasīšana atrodoties transporta līdzekļos un nepietiekamā apgaismojumā, tad tagad ir pievienojies vēl viens nozīmīgs un būtisks riska faktors – darbs pie datora.

Ir pat ieviests jauns termins, kas apzīmē datoru ietekmi uz cilvēku, kuri pavada lielu savas ikdienas daļu pie datora ekrāna, redzi – datoru redzes sindroms (Computer Vision Syndrome). Šī sindroma simptomus var iedalīt 2 lielākās grupās:

  1. ar redzi saistītie – redzes pasliktināšanās, grūtāk pārfokusēt redzi, skatoties uz tuvāk un tālāk esošiem priekšmetiem (akomodācijas traucējumi), redzes dubultošanās; veicot darbības, kas prasa redzes piepūli, acis ātri nogurst; turklāt var rasties dažādas vizuālas ilūzijas, piemēram, pārtraucot skatīties datora ekrānā un paskatoties uz kādu baltas vai melnas krāsas objektu, tas īsu brīdi būs redzams tādā krāsā, kāda pārsvarā bija redzama uz datora ekrāna;
  2. ar acīm saistītie – dedzinoša sajūta acīs, sajūta, ka zem plakstiņiem atrodas smilšu graudiņi, sāpes acu dobumos un pierē, acu kustības ir sāpīgas un pašas acis ir sarkanas.

Lielākai daļai cilvēku, kas strādā pie datora, nepatīkama sajūta acīs rodas pēc apmēram 4 līdz 6 stundas ilga darba pie datora ekrāna. Acis nogurst pie ekrāna nogurst daudz ātrāk, ja jāskatās uz attēlu, kurš nepārtraukti mainās, tādā veidā acīm ir jāmeklē pa ekrāna virsmu tā daļa, uz kuru attiecīgajā mirklī jākoncentrējas.

Cilvēka redze nav piemērota darbam ar vizuāliem attēliem, kuri stipri atšķiras no dabā redzamajiem. Uz spilgtā datora ekrāna redzamie attēli nav pietiekami kontrastaini, līdz ar to grūti saskatīt precīzas to robežas. Turklāt attēls uz ekrāna ir veidots no liela skaita mirgojošiem pikseļiem. Spilgta un nepiemērota gaisma, atspulgi ekrānā, nepareizs attālums starp ekrānu un acīm darbu ar datoru apgrūtina vēl vairāk un acis nogurst ātrāk. Redzes pagurums daudz ātrāk iestājas arī tad, ja nepārtraukti ir skatiens ir jāpārvieto no klaviatūras vai sev priekšā esošām papīra lapām uz ekrānu.

Vēl joprojām nav pierādīts, ka datori izraisītu reālus acu bojājumus, jo darbs pie datora ekrāna neizraisa ne kataraktu, ne glaukomu. Tuvredzība ir vienīgais redzes bojājums, kas rodas.

Kā saaudzēt savu redzi, strādājot pie datora ekrāna?

Visvienkāršākais veids, protams, ir pavadīt pēc iespējas īsāku laiku pie datora ekrāna, tomēr ne vienmēr tas ir iespējams. Tādēļ jāievēro citi ieteikumi:

  • Noregulējiet monitoru, lai ekrāns būtu pietiekami spilgts.
  • Pēc iespējas biežāk mirkšķiniet acis, jo tas pasargā acis no izžūšanas un dedzinošās sajūtas acīs.
  • Neskatieties datora ekrānā nepārtraukti, bet atpūtiniet savas acis – paskatieties uz apkārt esošajām lietā vai paverieties pa logu.
  • Redzei saudzīgāki noteikti ir šķidro kristālu monitori, liela nozīme ir arī monitora izmēram – redzei draudzīgāki ir lielāki ekrāni.
  • Monitors ir jānovieto pareizā attālumā no acīm – ne mazāk kā 80 cm attālumā.
  • Tiklīdz jūtat kādas redzes izmaiņas vai nepatīkamu sajūtu acīs, dodieties pie acu ārsta, kurš ieteiks labāko risinājumu jūsu problēmām. Bet jāatceras, ka profilaktiskie pasākumi ir ļoti svarīgi, lai ārstēšanas pasākumi nebūtu nepieciešami.