Dabas veltes cilvēkiem ir ļoti nepieciešamas un vajadzīgas, tās tiek izmantotas ne tikai kā pārtikas produkti, bet laika gaitā mēs esam apguvuši to izmantošanas iespējas arī savas veselības labā. Un kādēļ gan to nedarīt, ja dabas māte mums piedāvā tik plašu dabīgo medikamentu klāstu – kurš gan nezin kumelīšu ziedu pretiekaisuma īpašības un liepziedu sviedrējošās īpašības, tomēr dabas vielu daudzveidīgajā krājumā ir atrodamas arī salīdzinoši spēcīgas iedarbības antibakteriālās vielas, kuras satur Austrālijas tējas koka eļļa, kā izmantot to labvēlīgo ietekmi, nekaitējot savam organismam?

Austrālijas tējas koka eļļa ir ēteriskā eļļa, kuru iegūst no Austrālijā augošā tējas koka (Melaleuca alternifolia). Šis augs ir raksturīgs tikai Austrālijas reģionam. To pozitīvo ietekmi uz veselību Austrālijas aborigēni ir pratuši izmantot jau vairākus gadsimtus atpakaļ, kad noplūktās lapas tika lietotas ādas infekciju ārstēšanai, vēlāk aborigēni atklāja, ka šī auga lapas lieti noder arī saaukstēšanās slimību un klepus ārstēšanai. Augs savu nosaukumu „tējas koks” ieguva tādēļ, ka angļu ieceļotāji, kas tajā laikā ieradās Austrālijā, no šī koka lapām gatavoja uzlējumu (kā tēju), taču tam nav nekāda sakara ar nosaukumu „tēja” tā tradicionālajā izpratnē.

Mūsdienās no Austrālijas tējas koka lapas izmanto ēteriskās eļļas ieguvei, ar tvaiku pārdestilējot auga lapas, tādā veidā tiek iegūta bezkrāsaina līdz viegli iedzeltena ēteriskā eļļa, kuras aromāts atgādina muskatrieksta smaržu.

Ēteriskās eļļas sastāvs ir ļoti daudzveidīgs, kopumā tajā ir atrodamas vairāk nekā 100 dažādas vielas, galvenokārt nonoterpēni un seskviterpēni, taču nozīmīgākā sastāvdaļa ir terpinēn-4-ols (vismaz 30 un pat vairāk par 40 % no ēteriskās eļļas daudzuma sastāda tieši šis komponents), kas nodrošina eļļai piemītošās baktērijas un sēnītes iznīcinošās īpašības, līdz ar to šo eļļu saturošie līdzekļi ir efektīvi, lai pasargātu brūcītes, ādas skrambiņas, kukaiņu kodumu vietas no infekciju attīstības. Kopumā ēteriskās eļļas iedarbību var uzskatīt par antiseptisku, antibakteriālu, pretvīrusu un pretsēnīšu, un imūnsistēmu stimulējošu. Savas labvēlīgās iedarbības dēļ Austrālijas tējas koka eļļa ir kļuvusi par plaši izmantotu dažādu kosmētisko, ķermeņa kopšanas līdzekļu un pat medikamentu sastāvdaļu. Bet kādiem mērķiem to izmanto?

  • Austrālijas tējas koka ēteriskajā eļļā esošās vielas ļoti veiksmīgi cīnās ar sēnīšu infekciju izraisītājiem, tādēļ saturošus kāju ādas kopšanas līdzekļus ieteicams izvēlēties sportistiem un cilvēkiem, kam pastiprināti svīst kājas, jo mitra un silta vide ir labvēlīga sēnīšu attīstībai, taču šādi kosmētiskie līdzekļi palīdzēs novērst infekcijas izraisošo mikroorganismu attīstību.
  • Ādas skrambu, plaisu, nelielu brūču, kukaiņu kodumu ārstēšanai. Austrālijas tējas koka eļļa uz ādas viedo tādu kā aizsargbarjeru, kas neļauj caur bojāto ādu iekļūt mikroorganismiem (baktērijām un sēnītēm), līdz ar to brūces tiek ne tikai pasargātas, bet arī paātrinās to dzīšanas process. Šī paša iemesla dēļ tējas koka eļļu saturošos līdzekļus var izmantot pēc epilācijas procedūrām, lai nerastos kādas nevēlamas procedūras sekas.
  • Austrālijas tējas koka eļļu (to saturošos kosmētiskos līdzekļus) tās antibakteriālo un dziedējošo īpašību dēļ izmanto arī piņņu ārstēšanai, turklāt atšķirībā no citiem pretpiņņu līdzekļiem, nekairina apkārtējo ādu, līdz ar to mazinās apsārtums, nieze un ādas slāņošanās.
  • Tējas koka eļļa ietilpst arī dažādās vaginālās zāļu formās, jo tā spēj darboties pret vaginālo sēnīti izraisošajiem mikroorganismiem, tādā veidā mazinās arī nepatīkamās infekcijas pazīmes (nieze, izdalījumi u.c.).
  • Savu pretsēnīšu īpašību dēļ Austrālijas tējas koka eļļu saturošus šampūnus var izmantot arī blaugznu novēršanai, jo to iemesls arī ir sēnīšu infekcija. Taču jāievēro piesardzība, jo šie līdzekļi var arī kairināt maigo galvas ādu.
  • Ēterisko eļļu, kura gan pirms tam obligāti ir jāatšķaida, var izmantot arī mutes dobuma skalošanai pie dažādām smaganu slimībām, taču nekādā gadījumā šo skalojamo šķīdumu nedrīkst norīt, tas ir jāizspļauj.

Lai arī pašai ēteriskajai eļļai piemīt ļoti lieliska iedarbība pret dažādām bieži sastopamām problēmām, taču bieži nākas novērot, ka lietojot kādu no to saturošiem līdzekļiem, nekāds būtisks uzlabojums netiek panākts, bet tas vēl nebūt nenozīmē, ka jūsu situācijā Austrālijas tējas koka eļļa nepalīdzēs, vienkārši daudzos līdzekļos tās koncentrācija ir par mazu, lai sasniegtu vēlamo efektu. Tādā gadījumā palīgā var ņemt tīru ēterisko eļļu (to var iegādāties aptiekās), taču pirms lietošanas gan obligāti tā ir jāatšķaida kā norādīts lietošanas instrukcijā vai arī prasiet padomu savam ārstam vai patiekāram.

Jāņem vērā, ka Austrālijas tējas koka eļļa ir paredzēta tikai ārīgai lietošanai, nekādā gadījumā to nedrīkst lietot iekšķīgi. Turklāt arī jūtīgu ādu tā dažkārt var kairināt, var rasties pat alerģiskas reakcijas, tādēļ pirms pirmās lietošanas reizes nelielu ēterisko eļļu saturošā līdzekļa daudzumu uzziediet rokas iekšpusē un pārliecinieties, ka āda nekļūst sārta un nerodas kādas nepatīkamas sajūtas.